Rusya ve Japonya, Knauf AQUAPANEL’i Tercih Etti

Alçı bazlı yapı malzemelerinde dünya lideri Knauf, yüksek performanslı ürünü AQUAPANEL® ile Japonya ve Rusya’daki iki projeye iç ve dış cephe çözümü sağladı. Moskova’nın Prokshino Metro İstasyonu için Knauf AQUAPANEL® Dış Cephe Plakaları tercih edilirken, Japonya Daikanyama Aqualab, AQUAPANEL® İç Cephe Plakaları ile yüksek performanslı bir iç mekana sahip oldu. Söz konusu iki global projede kullanılan AQUAPANEL®, estetik ve fonksiyonel olma özellikleri ve sağladığı yüksek performans avantajlarıyla kendi segmentinde açık ara öne çıkıyor.

Alçı, alçı plaka, ahşap yünü, taş yünü ürünleri ile bölme duvar, asma tavan ve tavan sistemlerinde dünyanın en büyük üreticisi Knauf; yangın dayanımı, ses yalıtımı, mekansal akustik, ısı yalıtımı, sismik tasarım, güvenlik sistemleri, yüzey kalitesi, cephe sonlama çözümleri ile de en geniş performans çözümlerini sunan lider firma kimliğini koruyor. Rusya ve Japonya’dan iki yeni projeyi AQUAPANEL® ile donatan Knauf, yeni nesil çözümleriyle estetik, dayanıklılık ve fonksiyonu bir araya getiriyor.

Knauf’un yenilikçi üretim teknolojilerinden sadece biri: AQUAPANEL®

Yenilikçi üretim teknolojisiyle, tamamen inorganik bileşenlerden oluşan, her türlü dış cephe ve iç mekan ıslak hacim uygulamaları için ideal bir yapı malzemesi olan AQUAPANEL®, her projenin özelliklerine uygun çözümler sunuyor.  Çimento bazlı, mineral agregalar oluşan bir çekirdeğe sahip, her iki yüzü cam elyaf file kaplı, içeriğinde selüloz, yonga, ahşap gibi hiçbir organik malzeme barındırmayan AQUAPANEL® suya yüzde 100 dayanım sağlıyor.  AQUAPANEL® plakalarının inorganik oluşu, yani içeriğinde selüloz veya ahşap bulunmaması sayesinde dış cephe duvar ve tavan uygulamalarında 15 m’ye kadar kesintisiz yüzeyler elde edilebiliyor. İç mekanlarda ise rutubete maruz kalan nemli ve ıslak alanlarda; küf ve mantar oluşturmaması ve 120 kg/m2’ye kadar üzerinde yük taşıyabilmesi nedeniyle seramik altı sistem çözümleri sunmaktadır. AQUAPANEL®, esnekliği sayesinde hiçbir ön işlem, kalıp uygulaması gerekmeksizin 1 m yarıçapına kadar bükülebiliyor; dolayısıyla her türlü eğrisel tasarımın uygulanmasında büyük kolaylık sağlıyor. AQUAPANEL®,  A1 sınıfı yanmazlık, suya yüzde 100 dayanım, darbelere dayanım ve bunun gibi birçok niteliği ile farklı uygulama alanları için en ideal yapı çözümleri sunuyor. Ayrıca AQUAPANEL®,  çimento esaslı bir plaka olmasına rağmen maket bıçağı ile kolayca kesilebiliyor ve hafifliği sayesinde kolayca taşınabiliyor.

Moskova Prokshino Metro İstasyonu’na Knauf AQUAPANEL® imzası

Moskova’da bulunan ve günde 100 bin yolcu taşıyan Prokshino Metro İstasyonu’nun teknik inşası için ideal çözüm olarak Knauf AQUAPANEL® tercih edildi. Knauf AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası’nın uygulandığı projede, ürün,  ısı yalıtımı performansının yanı sıra yüksek yangın dayanım özelliği ile bir metro istasyonunun tüm gereksinimlerini karşılayarak her tür kaplamayı işleyebilme yeteneğini ortaya çıkardı. 2019’da Moskova Prokshino’da trafik yükünü hafifletmek üzere açılan Prokshino Metro İstasyonunun yüksek tavanları ve vitraylı pencereleri, Londra’daki Waterloo ve New York’taki Pennsylvania İstasyonu gibi 19. yüzyılın klasik tren istasyonlarına atıfta bulunurken, dış cephe fütüristik ve aerodinamik yapısıyla öne çıkıyor.

AQUAPANEL® ile Japonya Daikanyama Aqualab’da suya yüzde 100 dayanım sağlıyor

Özel aydınlatma ve ses efektleri ile farklı bir deneyim sunan ve yüksek performanslı bir antrenman alanı olarak tasarlanan Japonya’daki Aqualab projesinin iç cephe tavan ve duvarlarında da tercih edilen AQUAPANEL® İç Cephe Plakası, yüzde 100 su dayanımını ile yalnızca suya ve neme dayanıklı bir yüzey değil, aynı zamanda estetik bir görünüm sağlıyor. Projede su sisteminin gürültüsünü ve titreşimini kaldırabilecek, aynı zamanda bir yüzme havuzunun nemine dayanıklı olabilecek bir malzeme olarak kullanılan AQUAPANEL® boya, porselen karo ve seramik gibi ses yalıtım levhaları için de  eşsiz bir yüzey sunuyor. Ayrıca, AQUAPANEL®’in dayanıklılığı, hafifliği ve işlenebilirliği sayesinde inşaat süreleri büyük ölçüde kısalıyor.

E-Bülten Kayıt