Havada Daikin Var

Daikin, Çevre Koruma Haftası’nda uçurtma şenliği ile hava ve çevre kirliliğine dikkat çekti…

Çevreci buluşları ve stratejileriyle iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin, iklim krizi ile gelen çevre sorunları ve sağlıksız hava koşullarına dikkat çekmek adına 8 Haziran’da bir etkinlik gerçekleştirdi. ”Havada Daikin Var” sloganıyla Caddebostan Etkinlik Alanı’nda bir uçurtma şenliği düzenleyen marka, 2050 yılında karbon emisyonunu net sıfıra indirmeyi amaçlıyor. 

Küçük çocuklar kadar yetişkinlerin de uçurtma keyfi yaptığı etkinlikte katılımcılar, yaşanabilir bir dünya ve temiz hava için uçurtmalarını gökyüzüne saldılar.

Sürdürülebilir bir çevre için hem dünyada hem de Türkiye’de bir çok projeye imza atan Daikin, Türkiye’nin ilk “Sıfır Atık” şirketleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda “GES” pojesiyle solar enerjili üretime geçen ve fabrikasında güneş panellerinden elektrik sağlayan şirket, “ısı pompası” gibi çevreci ürünleriyle dikkat çekiyor. Daikin Türkiye Ceo’su Hasan Önder, “GES projesini Daikin’in kurum kültürünün önemli bir parçası olan çevre misyonu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan bağlılığının bir göstergesi olarak görüyoruz. İnsana değer, çevreden başlar mottosuyla hareket ediyoruz. Özellikle çocukların kendi geleceklerine sahip çıkması için çalışmalarımız sürüyor ve ‘Temiz Hava Elçileri’ projemizle de bu alanda da fark yaratacağımıza inanıyoruz” dedi.

Daikin Çevre Misyonu 2050

Bilindiği gibi, 2015 yılında imzalanan ve bu yüzyılın ikinci yarısı için sera gazı emisyonlarının net sıfıra düşürülmesi ve küresel ısınmayı endüstri öncesi seviyelere kıyasla 2⁰C’den daha az ile sınırlama hedeflerini içeren Paris Anlaşması’na paralel olarak, Daikin de sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra düşürme hedefiyle, 2018 yılında Çevre Vizyonu 2050’yi hayata geçirmişti. Bu bağlamda sera gazı emisyonlarının net sıfıra düşürülmesiyle güvenli ve sağlıklı bir ortam sunmayı amaçlayan Daikin, bu hedeflere ulaşmak için orta vadeli 2030 hedeflerini formüle ederek Fusion Stratejik Yönetim Planı’na dahil etmişti. Bu çerçevede ilerleyen Daikin, eylem planları halinde önlemler alıyor ve uygulamaya koyuyor. Bu uygulamaların en önemlilerinden biri de iklimlendirme sektöründe kullanılan ve çevreye zarar veren gazlar yerine R32 gazın tüm sektörde kullanılması için bu gazın patentlerini ücretsiz olarak tüm üretici firmalar vermiş olmasıdır. Çevreci buluşları ve yaklaşımıyla sektörün standartlarını belirleyen Daikin, çevre raporu yayınladı. Çevre Vizyonu 2050 temasına vurgu yapılan raporda, işletmelerin tüm değer zincirinde toplum üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, ürünlerle 2050 Çevre Vizyonu’na katkı gibi konular hakkında gelişmeler yer alıyor. Her geçen gün büyüyen küresel çevre sorunlarının uzun vadede çözümüne katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan Çevre Vizyonu 2050, Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (AI) ve açık çözümler kullanarak dünyanın hava çözümü ihtiyaçlarını karşılarken güvenli ve sağlıklı bir çevre sunmayı ve aynı zamanda küresel çevre sorunlarının da çözümüne katkıda bulunmayı hedefliyor.

E-Bülten Kayıt