ABB, Burj Khalifa’yı Enerjilendiriyor

ABB Ability™ teknolojisinin kullanıldığı pilot projenin başarıyla tamamlanmasıyla dünyanın en yüksek binasının enerji kaynaklarında güvenilirlik sağlanmış oldu.

ABB, dünyaca ünlü Burj Khalifa’nın 7/24 çalışmasını sağlayan enerji kaynakları için akıllı bir kestirimci bakım çözümünü hayata geçirdi.

Kulenin tesis yönetim ekibi, ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System sayesinde, 57 asansör ve 24 MW’lık klima sistemi de dahil olmak üzere sahadaki 400 farklı elektrik yükünün enerji ihtiyacını dışarıdan takip edebiliyor. Akıllı telefon, tablet veya PC üzerinden tek tıkla uzaktan erişim imkanı, çalışanların temel bileşenleri gerçek zamanlı olarak izlemesini ve yönetmesini sağlıyor.

Burj Khalifa’da kurulan bu yeni bakım sistemi rutin bakım çalışmalarının yerini alarak, gerçek zamanlı sensörlerden edinilen verilerin ve anlık durum izleme yetisinin kullanılmasıyla işletme maliyetlerini yüzde 30’a kadar azaltabiliyor. Bununla birlikte sistemin asıl faydalı tarafı, her şeyin ABB Ability™ EDCS üzerinden gerçek zamanlı olarak izleniyor olması.

ABB Elektrifikasyon İşletme Müdürü Loay Dajani şöyle diyor: “Burj Khalifa’daki çalışmalarımız, net bir şekilde tanımlanmış hata modları içeren, özdeş ve görevleri bakımından kritik varlıkları yönetirken kestirimci bakımın ne kadar faydalı bir sistem olduğunu gösteriyor. ABB’nin tak-çalıştır cihazlarıyla Burj Khalifa’nın mevcut açık tip devre kesicileri dijital olarak güncellendi. Bu üniteler, güncellenmiş kesicileri doğrudan ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System’e bağlıyor ve olağanüstü bir güvenilirlik ve gerçek anlamda akıllı enerji yönetimi stratejileri elde edebilmeleri için yöneticilere ve hizmet veren ekiplere gerçek zamanlı veri sunuyor. ABB, Burj Khalifa gibi sembol bir yapının arkasındaki ekiple birlikte çalışmaktan gurur duyuyor.”

ABB’nin bu sistemi, yöneticilere ve hizmet veren ekiplere enerji, güç, sıcaklık, akım, gerilim, sıcaklık, harmonik ve güç kalitesi hakkında gerçek zamanlı veri sağlamanın yanı sıra güvenli yedekleme koruması sunuyor. Bulut tabanlı algoritmalar, bakıma ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek ve olası arızalara yönelik erkenden uyarı vermek için dijital birimlerden alınan verileri kullanıyor.

Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olmasının ötesinde bir mühendislik harikası ve Dubai’nin girişimci ruhunu temsil eden bir anıt niteliği taşıyor. 163 katlı bina, Dubai’deki Armani Hotel ve Armani Residences’ta sağlanan en yüksek estetik standartlar ve mükemmel hizmet ile tanımlanan istisnai bir yaşam tarzı deneyimi sunuyor. Burj Khalifa’yı Dubai’deki ustaca planlanmış toplu yaşamın arkasındaki öncü gayrimenkul geliştirme şirketi Emaar yönetiyor.

ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System’in kestirimci bakım stratejileri, daha yüksek seviyede dikkat ve denetim gerektiren kritik bileşenler için oldukça uygun. Sistem ayrıca basit kontrol stratejileri ile yönetilebilecek dinamik yükler için de çeşitli enerji yönetimi fonksiyonlarına imkan tanıyor. Bu tür bir enerji yönetimi Burj Khalifa’nın elektrik sistemine ileri bir tarihte dahil edilecek.A

E-Bülten Kayıt