ATLAS Copco, Türkiye’de İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor

Yenilikçi kompresörler, basınçlı hava sistemleri, vakum çözümleri, endüstriyel elektrikli el aletleri ve montaj sistemleri, güç ve akış çözümleri konusunda dünya lideri bir tedarikçi olan Atlas Copco’nun Kompresör Tekniği Endüstriyel Hava Bölüm Müdürü V. Özgün Şenol ile Atlas Copco’nun Türkiye’deki çalışmalarını, enerji verimliliğine katkı sağlayan çözümlerini, müşterilerine sundukları avantajları ve AR-GE faaliyetlerini konuştuk

Bize Atlas Copco Kompresör Tekniği’nden ve Türkiye’deki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Atlas Copco Grup, sürdürülebilir üretkenlik çözümleri konusunda dünya lideri bir tedarikçidir. Grup müşterilerine yenilikçi kompresörler, basınçlı hava sistemleri, vakum çözümleri, endüstriyel elektrikli el aletleri ve montaj sistemleri, güç ve akış çözümleri sunmaktadır. Atlas Copco, üretkenlik, enerji verimliliği, güvenlik ve ergonomi odaklı ürün ve hizmetler geliştirmektedir. Ana ürün geliştirme ve üretim İsveç, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’da bulunmaktadır. 1873 yılında kuran şirket, Stockholm, İsveç merkezli ve 180’den fazla ülkeyi kapsayan küresel bir erişime sahiptir. 2019 yılı rakamlarına göre, Atlas Copco’nun BSEK 104 (BEUR 11) geliri ve 40.000’e yakın çalışanı vardır.

Atlas Copco Kompresör Tekniği, 148 yılı aşkın deneyime sahip enerji tasarruflu endüstriyel hava kompresörlerinin lider üreticisidir. Atlas Copco, yüksek verimli ve değişken hızlı devirli (invertörlü) kompresörleri, Class 0 yağsız hava kompresörleri, Smartlink izleme sistemleri, AirNet alüminyum basınçlı hava boru hatları, yedek parçalar ve servis dahil olmak üzere sunduğu tüm yenilikçi çözümlerle sektördeki standartları belirlemektedir.

Atlas Copco, Türkiye’de 1950’den beri kompresör sektöründe lider olarak faaliyetlerine devam ediyor. Atlas Copco Türkiye, Atlas Copco’nun uluslararası yapısına uygun şekilde üretim esnekliğine, kapasiteye ve Atlas Copco dünya çapındaki kalite standarlarına uygun şekilde geliştirilip, entegre edilmiştir. Bugün, İstanbul Tuzla’daki merkezimiz ve servis alanımızla birlikte, müşterilerimize verimliliklerini artırmak için çözümler sunuyoruz. Çözümlerimiz arasında endüstriyel kompresörler, gaz ve proses kompresörleri, gaz ve proses kompresörleri ve ekspanderler, hava ve gaz işleme ekipmanları ve hava yönetim sistemlerine kadar geniş bir çözüm portföyü ile hizmet veriyoruz.

Atlas Copco Türkiye olarak ISO 9001, 14000 ve OHSAS 18001 (ISO 45001) sertifikalarına sahibiz ve ülke genelinde 7/24, 6 bölgede tüm Türkiye’ye faaliyet gösteriyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak geniş ürün yelpazemiz ile demir çelik, otomotiv, tekstil, petrokimya, çimento, yiyecek & içecek, atık su arıtma, ilaç endüstrileri gibi birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz. Her sektör ve uygulama için ihtiyaçlar farklı ve özel çözüm sunabileceğimiz birçok teknolojimiz var. Ürünlerimiz arasında yağ enjeksiyonlu vidalı, yağsız vidalı, santrifüj (turbo), yağsız hava blowerlar, pistonlu yüksek basınçlı kompresörler, nitrojen(azot) ve oksijen jeneratörleri, merkezi kontrolörler, gaz ve kimyasal tip hava kurutucular, marin tipi kompresörler bulunmaktadır. Kurtarma üniteleri, güçlendiriciler ve filtre grupları da yer alıyor. Bunların yanı sıra enerji verimliliği konusundaki uzmanlığımızı da pazarda paylaşmaya devam ediyoruz.

Ultrasonik debimetre ile debi ölçümü gibi endüstrilerin enerji verimliliğini sürekli olarak ölçtüğümüz uygulamalarımız da bulunuyor.

Hizmet verdiğiniz firmaların yanı sıra hizmet vermediğiniz firmalara da ölçüm yapıyorsunuz. Ücretsiz debi ölçümü yaptığınız bu sistem hakkında bilgi verir misiniz?

Atlas Copco Kompresör Tekniği Türkiye, ölçemediğini yönetemezsin ilkesinden yola çıkarak debi ölçümü konusunda son derece hassas bir yaklaşımla hayata geçirdiği Ultrasonik debimetre teknolojisi ile basınçlı hava ölçümleri yapıyoruz. Müşterilerin sahasındaki ortam koşullarına göre yapılan bu ölçümlerde kullanılan ultrasonik debimetrenin ölçüm hassasiyeti % 0,3 (Binde Üç) seviyesindedir. Atlas Copco’nun sunduğu ve Türkiye’de sadece bizim tarafımızdan verilen bu hizmetle hem sektöre hem de ülke ekonomisine değer katmaktan mutluluk duyuyoruz.

Firmalar için enerji verimliliği neden önemli? Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin enerji verimliliğine katkı sağlayan çözümlerini anlatır mısınız?

Sanayi sektörü için enerji üretiminde hammaddenin işlenmesi, son ürünün üretilmesi ve ürünlerin lojistiğe hazır hale getirilmesi gibi işlemlerde basınçlı hava ve gaz önemli bir yer tutmaktadır. Bilim insanları ve enerji etüt firmalarının yaptığı çalışmalar sonucunda işletmelerin basınçlı hava ve gaz üretimi için harcadıkları enerji, toplam enerji tüketimlerinin %10’unu oluşturduğu gözlemlenmiştir. Hizmet sektöründe basınçlı havanın toplam enerji tüketiminin %10’un üzerinde olduğu hesaplanmıştır. Basınçlı hava ve gaz  ekipmanları sistem çözüm hizmetleri küresel pazarda oldukça yüksek ve önemli  bir iş hacmine sahiptir. Müşteriler güvenilir, verimli, yenilikçi ürünlerle birlikte  satış sonrası güçlü altyapısı olan, işletmesine özgü uygun çözümleri sunan üreticilerle çalışmayı tercih etmektedir.  Kompresörler farklı teknolojileri kullanarak üretimin olduğu her yerde kullanılmaktadır. Basınçlı hava ayrıca endüstriyel ürünlerin üretimi dışında balık yetiştiriciliği sektöründe, yüksek hızlı trenlerde, hastanelerde, lunapark, akvaryum gibi çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Her uygulamaya özgü doğru kompresör teknoloji ve tahrik sistemi seçimi, uygulamanın ihtiyacı olan hava kalitesine bağlı olarak doğru yan ekipmanlarının seçimi enerji tasarrufunun başlangıcıdır.

Müşterilerine sahip olduğu geniş ürün portfoyü ile her uygulama için en iyi ve doğru çözümü sunan Atlas Copco Kompresör Tekniği, farklı kompresör teknolojilerinin yanı sıra, hava ve oksijen ile azot jeneratörleri, 300 bar’a kadar yüksek basınç kompresörleri, basınçlı havanın en ekonomik şekilde üretilmesini sağlayan yönetim sistemleri, medikale özel system çözümleri, CNG ve doğalgaz kompresörleri ve genleştirici ekspanderlar da sunuyor. 

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak, dünyada ilk ve patentli VSD+ teknolojisiyle yaklaşık 10 sene önce başlayan yolculuğumuzda GA 7-110 VSD+ kompresör serimizi 160 kW’a kadar genişlettik; böylece endüstriyel hava kullanıcılarına enerji maliyetlerini düşürmek için daha fazla VSD+ model seçeneği sunuyoruz. Bu da müşterilerimizin önemli ölçüde enerji tasarrufu ve verimlilik sağlayan kendini kanıtlamış, sürdürülebilir üretim ve verimliliği kullanabileceği anlamına geliyor. GA yağlı vidalı kompresörlerimiz, işletmeler tarafından en çok tercih edilen sürdürebilir verimlilik, düşük enerji tüketimi ve uzun servis aralıklarıyla müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen, güvenilen ürünümüzdür.

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak küçük işletmeler için geliştirdiğimiz 22Kw’a kadar olan G serisi kompresörlerimiz, işletmelerin hava ihtiyaçlarını düşük yatırım maliyeti ve uzun servis süreleriyle karşılıyor.

Tüm uygulamalar için en iyi hava kalitesini sağlamayı taahhüt ediyoruz. Geniş bir ürün yelpazesine sahip kompresörlerimizle toplam sahip olma maliyetini azaltıyoruz. Enerji geri kazanımı gibi sunduğumuz üstün teknolojilerle de toplam enerji maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı oluyoruz.

Ayrıca müşterilerimizin basıçlı hava kalitesini maksimum düzeye çıkarmak amacıyla yeni gazlı tip  hava kurutucuları FD100-300 VSD, FD1250-4000 VSD ve F 5 – 130 serisinin üretimine başladık.  Gazlı tip kurutuculara entegre edilen inverter teknolojisiyle kapasiteye uygun enerji tüketimi sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojileriyle yeni F, FD ve FD VSD kurutucular, düşük satın alma maliyeti karşılığında güvenilir bir ekipman arayanlar için mükemmel bir çözüm oluyor. Verimliliği yüksek bileşenlerin, akıllı bir tasarım ve gelişmiş ünite kontrol sistemi ile bir araya getirilmesi sonucunda, tüketilen enerjiden %50 tasarruf etme imkânı sunuyor. Kritik düzeyde azaltılan güç tüketimi ve kullanılan soğutucu miktarının düşük tutulması, FD+ ve FD VSD kurutucuların, mümkün olan en düşük karbon ayak izi ile çalışmasını sağlıyor.

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak basınçlı hava dışında, azot ve oksijen gaz jenaratörleri de işletmelerin ihtiyaçlarını en verimli şekilde sağlıyoruz. Azot ya da Oksijen üreten jeneratörler, müşterilerimize işletmelerinde sürdürülebilir azot ya da oksijeni istedikleri saflıkta üretme şansı verirken aynı zamanda hepsi bir arada bir çözüm de sunuyor. Üstelik tek markayla bütün sistem çözümünü sağlayabilme şansı sağlıyor. Makine üreticileri, lazer kesim firmaları, balık üretim tesisleri ve ilaç sanayisi gibi geniş yelpazede sahip olduğumuz referanslarımızla müşterilerimize sürdürürebilir azot ve oksjine gazı üretim imkanı sunuyoruz.

NGP +240 – 360 azot ve oksijen jeneratörü ve Oksijen Kompresörü OGP2-200 çözümleri ile hava kompresörleri dışındaki diğer istenilen gazların da basınçlandırılması ve üretiminde kullanıcılarımıza hizmet veriyoruz.

Atık su arıtma ve taşıma gibi tutarlı bir düşük basınçlı hava akışına ihtiyaç duyulan uygulamalarda blowerlar kullanılır. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak müşterilerimizin ihtiyacı olan bütün teknolojilerde lobe, vidalı ya da turbo düşük basınç kompresöriyle sürdürülebilir verimliliği müşterilerimize sağlıyoruz.

Gaz ve proses kompresörleri ile genleştiriciler, hava ayırma tesisleri, enerji hizmetleri, kimya, petrokimya tesisleri ve sıvılaştırılmış doğal gaz uygulamaları gibi çeşitli prosesler  endüstrilerine tedarik edilmektedir.  

Peki sizin ürünlerinizi kullanan firmalar hangi avantajlara sahip oluyor?

Dijitalleşen dünyada birçok sektör ve iş alanının, teknolojik gelişmelerle enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak işletme maliyetlerini ve karbon ayak izi oranlarını en aza indirmek temel hedefleri arasında bulunuyor.

Türkiye’deki ortalama elektrik tüketiminin ortalama yüzde 40’ı sanayi kuruluşları tarafından kullanılıyor. Endüstriyel sektörlere basınçlı havayı değil, aynı zamanda enerji tasarruflu basınçlı havayı sağlamak bir öncelik haline geliyor. Atlas Copco, kompresör odalarında yapılacak iyileştirmelerin hem ülke ekonomisine hem de işletmelere katacağı değeri önemsiyor ve geliştirdiği teknolojilerle sektörün gelişimine katkı sağlıyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak, Türkiye’de 70 yılı aşkın süredir en büyük servis organizasyonuyla müşterilerimize 7/24 destek veriyoruz. Smartbox’tan devamlı veri alarak zamanında servis verebiliyor, sürekli hazır olabiliyoruz. Ürünlerimizde %50’ye varan enerji verimliliği sağlıyoruz. Atlas Copco VSD ve VSD + serileri için yaptığımız hesaplamalara göre 2019 yılı itibarıyla toplam yaklaşık olarak 46.970 kWh enerji tasarrufu sağlamış durumdayız.

Türkiye’de Enerji verimliliği ne durumda? Yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Türk endüstrisi, hava tüketimine, toplam sahip olma maliyetine, enerji verimliliğine ve artan verimliliğe daha fazla odaklanarak pazardaki ürünleri ile daha rekabetçi hale gelebilir. Saydığım tüm bu noktalar üretim maliyetinden tasarruf ederek, daha fazla yatırım yapılmasına izin verecektir. Önümüzdeki dönemde dijitalleşen dünyada Atlas Copco, akıllı hava çözümleri ile enerji verimliliğinde öncü olacak ve basınçlı hava sistemlerinde şartlandırma, otomasyon ve boru hatları gibi çözümler üretmeye devam edecektir. Her zaman daha iyi bir yol olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz, Türk sanayisinin tüm sektörlerinde sürdürülebilirliği arttırmaktır. Amaç, verimliliklerini sürdürülebilir bir şekilde artırmada onlara destek olmak için müşterilerimiz ile yakın ilişkiler kurmaktır. Bildiğiniz gibi sektörde alınacak enerji tasarrufu önlemleri hem sektörler hem de ekonomi için büyük önem taşıyor. Bu süreçte ölçüm de büyük önem taşımaktadır.

Belirttiğimiz gibi Atlas Copco Kompresör Tekniği Türkiye olarak, sektörde sadece bizim tarafımızdan yapılan, debi ölçümü konusunda son derece hassas bir yaklaşımla Ultrasonik debimetre teknolojisi ile basınçlı hava ölçümleri yapıyoruz.

Ayrıca “Kompresör Odası Simülasyonu Airchitect” teknolojisi ile sanayinin enerji tasarrufuna destek olarak, özel cihazlarla Kompresör odalarının çalışmalarını analiz ediyoruz, kompresörlerin enerji tüketim profillerini çıkararak mevcut durumu ortaya koyup tasarruf odaklı iyileştirme alanlarını gösteren bir rapor sunuyoruz. Proje sadece Atlas Copco ürünleri kullanan sanayi firmalarını değil, tüm üreticileri kapsıyor. Atlas Copco Kompresör, Airchitect teknolojisi çalışması ile işletmelere yıllık yüzde 35’e varan enerji kazanımı sağlamayı hedefliyor. Firmalara hazırladığımız raporlar ile enerji tasarrufu konusunda farkındalıkların artması ve süreçlerin iyileştirilmesini hedefliyoruz.

AR-GE Çalışmalarınız Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

Ar-Ge’ye sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapıyoruz. 2019’de inovasyon gücümüzü daha da artırdık. Atlas Copco’nun güçlü bir yenilikçi ruhu var ve Grup, sürekli olarak yeni endüstri standartlarını belirleyen yeni ürünler piyasaya sürmektedir. Şu anda, Grubun yaklaşık 1.700 buluşla bağlantılı 6.200 patenti bulunmaktadır. Atlas Copco, 2019’de de ürün geliştirmeye yatırım yapmaya devam etti. 2019’de, araştırma ve geliştirmede istihdam edilen kişi sayısı Atlas Copco’nun toplam iş gücünün %8,5’ini temsil ediyor. Aktifleştirilmiş harcamalar da dahil olmak üzere araştırma ve geliştirmeye yatırılan miktar % 22,8 artarak 3.684 MSEK’e yükseldi ve bu da gelirlerin %3,6’sına ve işletme giderlerinin %4,5’ine karşılık geldi.

Atlas Copco Kompresör Tekniği, her zaman yeniliğe önem veren ve geliştirdiği teknolojilerle sektörü destekleyen bir misyona sahip olmuştur. Bu kapsamda 2020 yılında, lansmanını yaptığımız Atlas Copco patenli CERADES adını verdiğimiz, desikant tip kurutucuyla alanında yeni bir devrim yarattık. Dünyanın ilk katı, seramik nem gidericisi “Cerades” teknolojisi; iyileştirilmiş enerji verimliliği, daha düşük servis masrafı ve daha çevreci faydalarıyla birlikte basınç düşüşlerini %70’e varan oranlarda azaltarak önemli ölçüde daha iyi hava kalitesi sunuyor.

Yeni serimiz olan kayış-kasnak G2-7 serisi ile de küçük işletmeler verimli, güvenilir kompresöre sahip olmanın dışında, kompresörlerinin çalışmasını ve kontrolunu uzaktan yapabilme imkanına sahip olabilecekler.

E-Bülten Kayıt