Belimo‘dan Pandemide HVAC Saha Cihazlarının Performanslarını Değerlendirecek “Kontrol Listesi“

1975 yılından bu yana HVAC saha cihazlarının küresel pazar lideri olan Belimo, 3 Ağustos 2020 tarihli REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations) kılavuzundan hareketle; pandemi ortamında saha cihazlarının çalışma performanslarını değerlendirmek üzere bir kontrol listesi oluşturdu.

HVAC sistemlerinin doğru çalıştırılması, yeterli ve güvenli iç mekan hava kalitesinin sağlanması adına kritik bir gereksinimdir.

REHVA, virüslerin, HVAC sistemi ile yayılmasını yavaşlatmak ve iç mekan hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmak amacıyla bir kılavuz geliştirdi. HVAC saha cihazlarının küresel pazar lideri Belimo ise 3 Ağustos 2020 tarihli REHVA kılavuzundan hareketle; pandemi ortamında saha cihazlarının çalışma performanslarını değerlendirmek üzere bir kontrol listesi oluşturdu. Kontrol listesinde yer alan önemli başlıklardan biri de “havalandırmayı artırmak“.

Havalandırmayı Artırın !

Kapalı ortamları, korona virüse karşı korumak için dışarıdaki temiz havanın, bina içine yönlendirilmesi büyük önem taşır. Havalandırılma sistemleri ile kapalı ortamların, taze havayla şartlandırılması, pandemi ortamında güvenli yaşam alanları sağlanması için bir gereksinim haline gelmiştir. Kapalı ortamlarda C02 seviyesinin 1000 ppm’in altında tutulması enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle havalandırma, talebe göre kontrol edilmiyorsa, tam hızda çalıştırılmalıdır. Talep kontrollü havalandırmaların ayar noktaları ise uygun şekilde düzenlenmelidir.

Saha cihazlarının çalışma performanslarını değerlendirirken;

  • Damperin hareket ettiğinden emin olun.
  • Hava sirkülasyonu ile ilgili olarak yeniden sirküle edilen hava miktarını en aza indirin.
  • Sensörler, bağlantılar ve motorlar gibi arızalı bileşen olup olmadığını kontrol edin.
  • Çalışma saatlerini değiştirin. Binanın açılma zamanından en az iki saat önce nominal hızda havalandırma yapmaya başlayın ve bina kullanım süresinin sonundan itibaren 2 saat süreyle daha düşük hızda çalıştırın; bu şekilde virüs içermeyen ortam havası sağlayabilirsiniz.
  • Talep kontrollü havalandırma sistemlerinde sistemi, nominal hızda tutabilmek için CO2 ayar noktasını REHVA kılavuzuna göre 400 ppm’e ayarlayın. Havalandırmayı 7/24 çalıştırın ;ancak bina boş olduğunda daha düşük seviyede çalıştırın (ancak kapatmayın).
  • Pandemi nedeniyle boşaltılan binalarda (bazı ofisler veya okul binaları) havalandırmanın kapatılması önerilmez. Sistemin normal çalışma saatlerinde sürekli olarak düşük hızda çalıştırılması önerilir.*
  • Filtreleri normal prosedürlere göre değiştirin. Tıkalı filtreler, besleme hava akışını azaltacaktır. Filtreler, sistem kapalıyken, eldiven ve solunum koruma cihazları ile değiştirilmeli ve kapalı torbalarla atılmalıdır.*
  • Havalandırma, bina sakinleri tarafından kontrol ediliyorsa veya binada özel havalandırma sistemi yoksa sınıflar, toplantı odaları ve restoranlar gibi insan gruplarının en az bir saat kullandığı alanlara CO2 sensörlerinin takılması önerilir. Salgın sırasında göstergelerin varsayılan ayarlarının 800 ppm’de uyarı verecek ve 1000 ppm’de alarm verecek şekilde değiştirilmesi önerilir. Bu şekilde yeterli havalandırma  elde  etmek için gerekli önlemler alınabilir.

*Kaynak: REHVA COVID-19 Kılavuz Rehberi

E-Bülten Kayıt