Buderus’tan Kombi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

Kombi satın almadan önce farklı tip kombiler hakkında bilgi sahibi olmak önem taşıyor. Kombiler özelliklerine göre hem doğalgaz faturalarında tasarruf sağlıyor hem de ısıtılan ortamdaki konforu arttırıyor.

Yanma teknolojilerine göre iki tip kombi bulunuyor: yoğuşmalı ve konvansiyonel yani yoğuşmalı olmayan cihazlar. Konvansiyonel kombiler, ısıtma ihtiyacınızı karşılamak üzere doğalgazı ısı enerjisine çevirir ve yanma reaksiyonu sonrasında açığa çıkan atık gazları baca sistemi ile tahliye eder. Tahliye edilen ve yüksek sıcaklığa sahip atık gazın içerisinde bulunan su buharı dış ortama bırakılır ve ortamın ısınması sağlanır.

Daha teknolojik bir çalışma prensibine sahip olan yoğuşmalı kombiler ise, konvansiyonel kombilerde atmosfere verilen su buharının sahip olduğu enerjiyi de ısıtma ihtiyacı için kullanır. Eski tasarım kombilerde atık gazın sahip olduğu kullanılmayan enerji, yoğuşmalı cihazlarda radyatörleri ısıtan tesisat suyuna aktarılır. Böylece aynı birim yakıttan daha fazla yararlanılarak doğalgaz faturalarında tasarruf sağlanır. Yoğuşmalı kombilerde modülasyon özelliğine de sahip olan kombileri tercih ederek, mevsim geçişleri gibi ısıtma ihtiyacınızın düşük olduğu durumlarda kombinin kapasitesini kendi kendine kısmasıyla gereksiz enerji tüketimini önlemek ve faturalarda daha fazla tasarruf etmek mümkün.

Satın alınan kombinin yoğuşma teknolojisine sahip olmasının yanı sıra ısıtılacak mekanın metrekaresi, bulunduğu konum, yapının izolasyon kalitesi, banyo sayısı gibi özelliklerinin de değerlendirilmesi gerekiyor. Cihazların verim değeri ve sessiz işletim de kombilerin dikkat edilmesi gereken özellikler arasında yer alyor. ErP yönetmeliğine göre her cihazda bulunma zorunluluğu olan ErP Enerji Etiketi ve ErP Bilgi Föylerini kontrol ederek cihazların verimlilik ve ses seviyesi değerlerini karşılaştırılabilir. Bu faktörlerin yanı sıra, seçilecek kombinin servis gibi satış sonrası hizmetlerindeki yetkinliğine de dikkat edilmesi gerekiyor.

E-Bülten Kayıt