Çataklı Enerji’nin Online Fotovoltaik Sistemler Eğitimlerinin Üçüncü Bölümü “Uygulamalı Eğitim”

2018 yılının Ocak ayında Fotovoltaik Sistemler alanındaki eğitim platformunun Ar-Ge çalışmalarını başlatan ve 2019 yılında uzaktan eğitim programı hazırlayan Çataklı Enerji, yeni düzenlemeleriyle eğitim hayatına devam ediyor. Eğitmenlerin ekran paylaşımları, canlı anlatımları ve video kayıtları üzerinden gerçekleştirdikleri eğitimlerin sonunda katılımcılara ölçme ve değerlendirme testleri uygulanıyor. Online sınavı geçen katılımcılar, uygulamalı eğitime katılmaya hak kazanıyor.

Online eğitimin temel taşları başta Çataklı Enerji’nin yayınladığı Fotovoltaik Sistemler ve Solar Termal Sistemler kitapları olmak üzere toplam 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde yer alan teorik eğitimde kitabın her bölümünü seslendirmeli bir şekilde anlatan videoları dinleyip, bölümün sonunda uzman eğitmen kadrosu tarafından hazırlanan test sorularını cevaplandırdıktan ve başarılı olduktan sonra bir sonraki bölüme geçilebiliyor. Eğer test üzerinden geçer not alınamaz ise sistem otomatik olarak o bölümü tekrar etmenizi sağlıyor. Katılımcıların nnlamakta zorluk çektikleri konular için günün belirlenen saatlerinde canlı destek alınabiliyor.

Katılımcılara her koşulda samimi bir ortam hazırlayan Çataklı Enerji, eğitimin ikinci bölümünde ise program canlı anlatımla gerçekleştiriliyor ve ilk bölümde olduğu gibi ikinci bölüm sonunda da  uygulanan sınav ile üçüncü ve son bölüme geçiliyor. Bu sınavda katılımcıların üçüncü bölüme, yani  uygulamalı eğitime katılabilmeleri için sistemi ne kadar iyi anlayıp anlayamadığı ölçülüyor. Uygulamalı eğitimlerin merkez ofislerinde yapılacağını açıklayan Çataklı Enerji, teorik eğitimden sonra yaparak ve yaşayarak öğrenme metoduyla düzenledikleri uygulamalı eğitimlerin önemine dikkat çekti. Ayrıca bu eğitime katılan katılımcıların TEDAŞ proje sürecinde istenilen ve banka-sigorta şirketleri tarafından da kabul gören “Pv*SOL Simülasyon Yazılımı”nın da sadece 1 günlük eğitimine katılabileceğini açıkladı.

Kalite standartlarının yüksek tutulması açısından PV SOL eğitimlerinde temel bilgi şartı arayan Çataklı Enerji bu şartı yerine getiremeyen katılımcıların isteklerini maalesef geri çevirmek zorunda kalıyor. Simülasyon yazılımı kullanımının kolay ;ancak fotovoltaik temel bilgisi olmayan kullanıcılar için anlaşılması güç olduğunun altını çiziyor.

E-Bülten Kayıt