HEPA Filtreler Koronavirüs’ü Yakalayabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüsün hava ile yayıldığına dair bulguları olduğunu açıklamasının ardından, kapalı ortamlarda solunan havanın kalitesi daha da önem kazandı. COVID-19’a neden olan virüsten çok daha küçük boyuttaki partikülleri verimli bir şekilde yakalamasıyla öne çıkan HEPA filtreli hava temizleyicilerinin bulaşı riskini azaltıp azaltmadığı konusunda ise araştırmalar devam ediyor. Hava temizleme alanında 34 yıllık deneyimiyle öncü şirketlerden Bomaksan, sınıfının en yükseği olan H14 sınıfı HEPA filtre teknolojisi ile 1 mikron altı partiküllerin bile %99,995 verimlilikte yakalanabildiğine dikkat çekiyor.

Koronavirüsün hava yoluyla bulaşmasını önlemek amacıyla kapalı ortamlarda HEPA filtreli hava temizleme cihazlarına talep arttı. Son olarak Almanya’da Bavyera eyaleti, okullarda sınıflara yerleştirilmek üzere HEPA filtreli mobil hava temizleyiciler için 50 milyon Euro’luk hibe paketi açıkladı. Okullara sınıf başına 3.500 Euro’luk hava temizleme cihazı desteği veriliyor. Peki, HEPA filtreler havadaki virüs ve bakterileri yakalamada ne kadar efektif? COVID-19’a neden olan virüs yaklaşık 0.125 mikron (125 nanometre) çapında. NASA tarafından yapılan çalışmalar ve araştırmalara göre ise HEPA Filtreler göreceli olarak nano boyutlardaki partikülleri %100’e yakın bir oranda yakalayabiliyor.

En üst sınıf Hepa filtreler Koronavirüsü de yakalıyor

Avrupa Standardı EN 1822’deki tanıma göre HEPA filtrelerin partikül yakalama verimliliklerine göre farklı sınıflara ayrıldığını söyleyen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, Hepa filtrelerle ilgili şu bilgileri veriyor:En düşük partikül yakalama verimliliğine sahip HEPA filtre H10 sınıfı olarak tanımlanırken, mümkün olan en yüksek partikül yakalama verimliliğine sahip bir HEPA filtre H14 sınıfında yer almaktadır. Özellikle salgın dönemlerinde, hava yolu ile bulaşan virüs vb. zararlı patojenlerin soluduğumuz havadan etkin şekilde uzaklaştırılması adına HEPA filtreler en etkili çözümdür. Mümkün olan en üst düzeyde önlem alabilmek adına da H14 sınıfı HEPA filtreler ön plana çıkmaktadır. Çünkü H14 sınıfı HEPA filtreler, Koronavirüs gibi çok çok küçük boyutlardaki partiküller ve buna benzer nano boyutlu birçok partikülü yakalayabilecek liflere sahiptir.”

E-Bülten Kayıt