İklimlendirme Sektörü, Nijerya’ya İhracatını Artırmayı Hedefliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 16-17 Eylül tarihleri arasında Nijerya/Lagos’ta “İklimlendirme Günleri” düzenledi.

Türk iklimlendirme sektörünün global pazarda tanınırlığının artması ve ihracat pazarlarının genişlemesi amacı ile uzak pazarlara yönelen İSİB, bu kapsamında Nijerya’da ikili iş görüşmeleri ve seminer programları gerçekleştirdi.  Türkiye’den 14 iklimlendirme ihracatçısının katıldığı programa, Nijeryalı firmaların da yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Heyete başkanlık yapan İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, Nijerya’nın iklimlendirme ürünlerindeki toplam ithalatının 1,4 milyar dolar olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin bu pazardan yüzde 1,12 oranında pay aldığını, hedeflerinin Türk iklimlendirme ürünlerinin payını arttırmak olduğunu ifade etti.

Pazarda Çin ürünleri hakimiyetinin olduğunu belirten Aydın, “ Nijerya pazarı Afrika kıtası için de önemli bir pazar. Ülkede 200 milyon nüfus var. Bölgenin önemli ekonomilerinden biri. Yaptığımız ziyarette Nijeryalı sektör temsilcilerinden yoğun ilgi gördük. B2B toplantılara ve seminerlerimize yaklaşık 300 sektör temsilcisi katıldı. İSİB olarak yaptığımız en kapsamlı ve kalabalık organizasyonlardan biri oldu” diye konuştu.

Bölgede iklimlendirme ürünlerine yönelik üretim olduğuna ;ancak ciddi oranda da ithalat yapıldığına dikkat çeken Aydın, “ Nijerya’yı Türk iklimlendirme sektörü için ciddi bir Pazar olarak görüyoruz. Türkiye’yi tanıyorlar ve dolayısıyla bizlere sempati ile yaklaşıyorlar. Bu pazarda ciddi bir emek harcayıp ihracat hacmimizi arttırmamız lazım. 3 ay önce burada düzenlenen Megaclima fuarına da katılmıştık. Bu fuarda sektörümüzden 6 firmanın standı mevcuttu. Ayrıca bu fuarda sektör dışından da katılımcı Türk firmaları vardı. Nijerya’da hem fuar katılımımızda hem de eğitim+B2B faaliyetimizde oluşturduğumuz kontaklarımızı, 2-5 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan ISK-Sodeks Fuarı’na davet ettik. Bu bölgeden fuara ciddi bir katılım bekliyoruz. Sektörümüzün global çaptaki en büyük organizasyonu olan ASHRAE’nin Nijerya Chapter’ı da buradaki çalışmalarımızda destek oldu” dedi.

Katılımcı Firmalar

Bigtem Makine A.Ş

Çözüm Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Deser Kimya

ALP Pompa Teknolojileri

Frigo Mekanik

Friterm

Gökçeler Soğutma

Kingspan Panel

KLS Klima

Messan Soğutma

Refkar Soğutma ve Isı Transfer Cihazları

Savaşlar Tesisat Taahhüt

Sunstream Damla Sulama Sistemleri

Tanpera A.Ş

Termodizayn Termik Cihazlar

Ulpatek Filtre Sanayi

E-Bülten Kayıt