Mekanik Duman Kontrolü ve Duman Kontrolü Olmadan Duman Oluşumu

Belimo motorları, yangından korunmak amacıyla geliştirilen duman kontrol damperleri için hayati önem taşır. Yangın anında hayat kurtarır ve yangın durumunda binaların korunmasına yardımcı olur.

Sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanlar zamanlarının %90’ını binalarda geçirmektedir. İnsanların yaşadığı ve çalıştığı yerde hayati tehlike taşıyan unsurlara karşı gerekli önlemleri almak önceliklidir. Yangın da bu unsurlardan biridir ve yangın durumunda güvenliğin sağlanması da bu noktada alınacak önlemler arasındadır. Yangının ve dumanın yayılmasını erken bir aşamada önlemek, kaçış ve kurtarma yollarını mümkün olduğunca uzun süre dumansız tutmak için müdahale süresi çok önemlidir: Yangın durumunda müdahale ne kadar hızlı olursa, insan yaşamına, mülke ve çevreye gelen zarar da o derece az olur.

Binalarda yangından korunma üç temel esasa dayanır: Yapısal, teknik ve organizasyonel yangın koruması. Teknik yangın koruması, özellikle sıra dışı tasarımlara sahip ve farklı amaçlar için kullanılan veya bina karmaşıklığı ve boyutunun arttığı modern binalarda her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Belimo, özellikle teknik yangın koruması konusunda bu konuyu en başından ele almıştır. Henüz 1978 yılında, yani kuruluşundan sadece üç yıl sonra, Belimo yangın damperlerine monte edilebilen motorlar satıyordu. Belimo, aynı zaman diliminde, sağlam bir temel üzerine inşa edilen uzmanlığı ve tecrübesi ile yangın ve duman kontrol damperlerinin motorlaştırılması sektöründe dünya lideri oldu.

Yangın ve Duman Damperlerinin Motorizasyonu İle Gelen Avantaj

Motorlaştırılmış damperler, sadece yüksek sıcaklıklarda kapanan mekanik yangın damperlerine kıyasla büyük bir avantaja sahiptir. Örneğin yangın durumunda, bir duman dedektörü sinyali ile erkenden kapatılabilir veya tetiklenebilir. Bu, binada yangın ve dumanın yayılmasını güvenilir ve hızlı bir şekilde önler. Buna ek olarak, motorlaştırma, yangın damperlerinin düzenli fonksiyonel kontrol edilebilmesini sağlar ve bu da binadaki güvenliği daha da artırır.

Belimo, yangın ve duman kontrol damperleri, orijinal ekipman üreticilerine (OEM’ler), uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş kapsamlı bir motor ürün yelpazesi sunar. Geliştirme, malzeme tedariği, üretim ve nihai testler söz konusu olduğunda en son teknolojileri ve en yüksek standartları kullanıyoruz. Damperler ile birlikte, motorların, diğer testlerin yanı sıra kullanım süresi ve yangın testlerinin de uluslararası ve ulusal güvenlik standartlarına uyması gerekir.

E-Bülten Kayıt