MÜKAD’dan Antalya’da ZİGOT Projesine Destek ve İşbirliği

Antalya Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) İnovasyon Merkezi ile Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) olmak üzere üç kurumsal yapı arasında imzalanan protokolle Çocuk Evleri’ndeki öğrenciler, kodlama ve arduino eğitimi alarak bilimle tanıştılar.
MÜKAD , eğitimlerin verilebilmesi için “eğitmen desteği sponsorluğu”nu üstlenen RUBİDUCK firması ile de bir protokol dahilinde anlaştı.

MÜKAD Yönetim Kurulu Başkanı Esma SARIASLAN, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada: “Öncelikli hedefimiz; mühendis ve mimar kadınlar tarafından Atatürk İlke ve Devrimlerine uygun, çağdaş eğitimin sağlanabilmesi ve ekonomik açıdan yardıma ihtiyacı olan başarılı çocukların ve gençlerin desteklenmesidir. Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’ndeki çocuklara bilimi sevdirmek, endüstriyel alanda farkındalık yaratmak, araştırma alışkanlıkları kazandırmak, analitik düşünce yapısına sahip bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla başlatılan bu proje, MÜKAD Yönetim Kurulu’nun hedefleri ile örtüştüğü için destek olma kararı aldık. Proje kapsamında 33 öğrenci kodlama ve arduino eğitimlerine katılım sağladı.” dedi.

ATSO İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime 7 ila 17 yaş

aralığındaki çocuklar katılırken, 4 haftalık eğitim,  Rubiduck eğitmenleri tarafından gerçekleştirildi. Öğrencilere bu kapsamda: Temel Elektronik Bilgisi, Algoritmalar – Arduino Platformu, Kontrol Yapıları ve Fonksiyonlar, Dijital Giriş-Çıkış İşlemleri, Analog Giriş-Çıkış İşlemleri, Sensör Yapıları ve Uygulamaları, Tinkercad ile 3 Boyutlu Tasarım, Temel Kavramlar ve Katı Model Oluşturma ve 3 Boyutlu Yazıcılar ile Modeli Baskıya Hazırlama konularında eğitim verildi.

Projeyle ilgili bilgi veren Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı ve aynı zamanda Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) Proje Sorumlusu Ayşen Hamamcıoğlu, bu eğitimler neticesinde öğrencilerin temel elektronik bilgisi, programlama bilgisi, sorun çözme becerisi, algoritma geliştirebilme becerisi, mekatronik alanda düşünebilme ve uygulama becerisinin geliştiğini ifade etti.

Projenin yürütülmesi konusunda yetkilendirilen MÜKAD Antalya il temsilcisi Yekta Acar ve Proje Sorumlusu Ayşen Hamamcıoğlu bu süreçte çocuklarla birlikte derslere katılım sağlayarak projeyi desteklediler.

E-Bülten Kayıt