HVAC 360

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk: “Aydınlıları Jeotermal Kaynaklarımız ile Isıtmaya Hazırız!”

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), Aydın’daki yatırımlarını ve desteklerini aralıksız devam ettiriyor. Aydın’da toplam 29 santral ve 790 Mw kurulu güç ile bölgenin elektrik enerji ihtiyacının 2,5 katı oranında enerji arzı sağlayan JESDER üyesi şirketler, ısıtma ve sıcak su alanında da hizmete hazır olduklarını duyurdu.

Lejyonella Nedir ve Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19 pandemi ilan edilmesiyle hayatımızda her anlamda yeni bir dönem başladı. Hayatımızın merkezine yerleşmiş olan COVID-19; sosyal yaşantımızdan, iş hayatımıza kadar birçok alanda ciddi etkiler bırakacak. Türkiye’de salgın ilan edildiğinden bu yana ülke çapında alınan birçok önlem salgının ülkemizde kontrol altına alınmasında büyük etki oluştururken, uzun süredir kapalı kalan AVM, otel, spor salonları, spa merkezleri gibi tesislerde başka tehlikelerin oluşumuna neden oldu. Özellikle durgun sularda yaşam alanı oluşturan Lejyonella Bakterisi ise bu tehlikenin başında bulunuyor. Caleffi Türkiye Teknik Müdürü Ceren ERCAN, Lejyonella bakterisi ile mücadele yöntemlerini ele aldığı makalesini, HVAC 360 okurları ile paylaştı.

Samsung Hava Temizleyici İle Yaşam Alanınızda Rahat Nefes Alın!

Covid-19 nedeniyle özellikle evden çalışmaya başladığınız bu günlerde sürekli kapalı bir ortamda bulunduğunuzdan odaklanmaya daha fazla ihtiyaç da duyabiliyorsunuz. Böylesi bir durumda temiz hava almanızı sağlayan hava temizleyicilerden yararlanmak mümkün. Evinizin havasını yalnızca zararlı maddelerden değil kötü kokulardan da arındıran Samsung Hava Temizleyici çeşitli özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Arçelik, En Büyük Kurumsal Hackhathon’u Düzenledi

Arçelik, Covid-19 krizi sonrası ortaya çıkacak yeni yaşam tarzı ve alışkanlıklara uygun çözümler geliştirmek ve ilham vermek amacıyla düzenlediği “Hack the Normal” ile Türkiye’nin en büyük kurumsal hackathonuna imza attı. 1000’in üzerinde kişinin başvuru yaptığı online hackathonda 5 ülke, 34 şehirden yaklaşık 300 girişimci yaratıcı fikirlerini projeye dönüştürdü. 52 saat süren hackathonda, mobil sterilizasyon cihazları, eve hijyenik teslimat çözümleri, uzaktan hasta takibi, gıda israfına karşı kompost kutusu, interaktif egzersiz çözümleri gibi 52 proje geliştirildi.

Önümüzdeki 20 Yılda İnşaat Sektöründe Neler Olacak ?

Kuzu Grup Mekanik Grup Şefi Semih ÇALAPKULU, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018-2080 yıllarına yönelik olarak gerçekleştirdiği“Nüfus ve Konut Araştırması”na göre, Türkiye nüfusunu ve gelecek 20 yılda inşaat sektörünün gelişimini değerlendirdi. ÇALAPKULU, makalesinde; Gelecek 20 yılda inşa edilmesi beklenen 15 Milyon yeni konutta yerli ürün tercih edilmesi durumunda inşaat sektörüne bağlı 189’dan fazla sektörün de güçleneceğine dikkat çekti.

Wilo’dan Yüksek Kapasiteli Ve Kullanıcı Dostu Yeni Ürün

Suya ve geleceğe yön verme hedefiyle ilerleyen Wilo; CronoNorm-NL serisini geniş ısı aralığı özelliğiyle çok farklı uygulamalarda bile kullanıma uygun olan Wilo-Atmos GIGA-N ile genişletiyor. Maksimum 150mss basma yüksekliği ve 1000m3/h debi kapasitesinde çalışabilen yeni Wilo-Atmos GIGA-N, sökülebilir kaplini ile hızlı ve kolay bakım imkanı sağlıyor. Yıpranmaya karşı dirençli kataforez kaplaması ve bakım gerektirmeyen rulman yataklarıyla uzun ömürlü bir kullanım sunan Wilo-Atmos GIGA-N, Wilo-EFC dönüştürücü ile ağa bağlanarak tehlike oluşturabilecek durumların erken tespiti için pompa yatağında bir sıcaklık ve titreşim denetimi uygulayabilecek şekilde de tasarlanabiliyor.

Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor!

Mimsan AR-GE ekibinin iki yıl süren çalışmaları sonucunda geliştirilen kat kaloriferli, manuel/otomatik yüklemeli MYKM serisi kazan teknolojileri, dört geçişli bafıllı-borulu tasarımı sayesinde; düşük kalorili yerli kömür, limon-ceviz-fındık kömürü, odun, pirina, pellet, fındık kabuğu, kayısı çekirdeği, kozalak, tezek vb. birçok yakıt türünü yüksek verimli ve çevreci olarak yakabiliyor.
MYKM serisi kazanlar, dış hava sıcaklık sensörüyle de kalorifer suyu sıcaklığını, dış hava sıcaklık şartlarına uygun olarak ayarlayarak yakıt tüketimini azaltıyor ve %30’a varan oranda enerji sarfiyatı sağlıyor

Salgın Günlerinde Oteller Açılışa Hazır mı?

FNP Mühendislik Genel Müdürü Filiz PEHLİVAN, pandemi sürecinde otellerin sahip olduğu “Mekanik Sistemler”in (sıhhi tesisat, havuz, mutfak, çamaşırhane, spa, gri su, bahçe sulama, arıtma, vb.) önemini ve Sağlık Bakanlığı’nın “COVID-19 Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler Genelgesi”ni değerlendirdi.

E-Bülten Kayıt