Schneider Electric’den TeSys™ Island Dijital Yük Yönetim Sistemine, PROFIBUS ve PROFINET Uyumluluğu

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, TeSys™ Island dijital yük yönetim sistemi çözümüne önemli eklemeler yaptığını duyurdu.

TeSys Island piyasaya sürüldüğü andan itibaren, yüklerin yönetilme şeklini yeniden tanımladı ve makine tasarımı, kurulum ve servis aşamalarına benzeri görülmemiş bir verimlilik potansiyeli getirdi. TeSys Island tamamen dijitalleştirilmiş, nesne odaklı bir yük yönetim sistemi ve Endüstri 4.0 uyumlu bir veri sağlayıcısıdır. Gelişmiş güç ve tanısal verilerinin kullanılabilirliği sayesinde, duruş sürelerini kısaltırken, yük performansını ve kontrolü iyileştirir. Modüler bir tasarıma sahip TeSys Island, önemli ölçüde azalttığı kablolama sayesinde OEM’lere montaj tasarrufu, karma ürünlü ortamlara kolay bağlanabilirlik sayesinde entegrasyon tasarrufu ve uzaktan bakımın artık mümkün olması ile bakım tasarrufu sunuyor. Son kullanıcılar, operasyonel verimliliği arttıran eden zengin bir fonksiyon yelpazesinden yararlanır. Ayrıca, son kullanıcılar ve OEM’ler duruş sürelerini azaltmaya yardımcı olacak öngörücü bakım avantajına da sahiptir.

Motor kontrolünde kullanım kolaylığı

Mevcut fonksiyon tabanlı avatar kitaplığına eklenen TeSys Island uygulama avatarları, önceden programlanmış fonksiyonelliğe sahip dijital nesnelerdir. Biri pompalama ve diğeri konveyör uygulamaları için olmak üzere iki yeni yapılandırılabilir uygulama avatarı, TeSys Island haberleşme modülüne ve I/O modüllerine bağlantı yoluyla mevcut sistem altyapılarına kolay entegrasyon sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Uzak (PLC kontrolü), otonom (proses değişkeni kontrolü) veya yerel (operatör kontrolü) kontrol modlarından biri kullanıcı tarafından seçilebilir.

Uygulama avatarları, TeSys Island dijital yük yönetim sisteminin esnek çalışması için bir dizi yeni yol sunar:

Otonom kontrol modu – Otonom mod, TeSys Island’ın yükleri PLC’den bağımsız olarak kontrol etmesini sağlar. TeSys avatar mantığı, sensörlerden gelen değerleri izler (basınç, akış vb.) ve yükün optimum bir şekilde çalıştığından emin olmak için bu değerleri ayarlanmış eşik değerleriyle eşleştirir. Örneğin, bu modda iken PLC bağlantısı olmadığında bile uygulama sürekli olarak çalışabilir.

Öngörücü alarmlar – TeSys Island sistemi artık, yük seviyesinde bir arıza meydana gelmeden önce yaklaşmakta olan bir arıza hakkında alarmlar ve uyarılar üretebilir, böylece duruş sürelerini azaltır. Öngörücü alarmlar, koruma fonksiyonu alarmlarının (sıcaklık veya sıvı viskozitesi gibi sensör değerleri nedeniyle üretilen) ve uygulama proses değişkeni giriş koşullarının (bir pompadaki sıvı seviyesi ve akış basıncı gibi) bir araya gelmesi ile tetiklenir. Örneğin, sistem bu iki uyarıyı birleştirebilir ve düzeltici işlemler yapılmadıkça pompanın kuru çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

Ek haberleşme protokolleri, koruma iyileştirmeleri ve zenginleştirilmiş tanılama

EtherNet/IP ve Modbus-TCP ortamlarında haberleşmeyi sağlayan güncel referanslara ek olarak, TeSys Island artık PROFIBUS ve PROFINET uyumluluğuna da sahiptir. Ayrıca, korumaya özel öngörücü bakım avatarları da mevcuttur. Gelişmiş tanılama özellikleri, kontrol panelindeki dahili bir aygıttaki veya bağlı bir yükteki arızanın algılanmasına da yardımcı olur.

TIA (Totally Integrated Automation) Portal entegrasyonu

TeSys Island, TIA portalında artık yerleşik bir cihaz olarak çalışıyor. SoMove konfigürasyon aracında tanımlanan bir TeSys Island konfigürasyonu, bir AML dosya arayüzü üzerinden içe aktarılabilir. Ayrıca, TIA portalı içinde kullanılmak üzere bir fonksiyon blokları kütüphanesi bulunur. Sonuç olarak, OEM’lerin ve son kullanıcıların kütüphane programlama ve geliştirmeye zaman harcamalarına gerek yoktur, bu da mühendislik ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur

Bu yeni özellikler sayesinde TeSys Island, 2019 yılında SPS Nürnberg’in Otomasyon ödülleri kategorisinde üçüncü olmuştur. Yeni TeSys Island fonksiyonları, Nisan 2020 itibariyle kullanılabilir olacaktır.

E-Bülten Kayıt