Solar-Log ve Çataklı Enerji’den ’Binalarda Enerji Yönetim Sistemleri Eğitimi’

Alman Ticaret Bakanlığına bağlı BMZ DeveloPPP kapsamında desteklenen Solar-Log öncülüğünde Çataklı Enerji, Simya Enerji ve Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V. LV BB iş birliği ile  düzenlenen ’Binalarda Enerji Yönetim Sistemleri’ isimli eğitim projesi tamamlandı.

Antalya, Burdur, İstanbul ve İzmir de bulunan Üniversitelerde mühendislik ve mimarlık fakültelerinde görevli olan öğretim görevlilerine verilen ve 3 gün süren “eğitmen eğitimleri”, katılımcı eğitmenler tarafından 300’den fazla öğrenciye aktarılacak.

’Binalarda Enerji Yönetim Sistemleri’ eğitimi, eğitmenlerin yanı sıra TESİDER işbirliği ile İstanbul, Antalya ve İzmir’de 100’den fazla tesisatçı ve iklimlendirme uzmanına da verildi.

Artık alıştığımız Güneş Enerjisi Sistemleri geride kaldı, ülkemizin enerji arz güvenliğinin ve verimliliğinin sağlanması, enerji kaynaklarında çeşitliliğin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımında kayıpların azaltılması, ekonomik, sosyal kalkınma için tüm çalışmalar artık Smart Grid ile Enerji Yönetiminde.

Eğitimlerde, “Fotovoltaik ile üretilen elektriği kullanan binaların nasıl tasarlanacağı ve yönetileceği hakkında bilgiler verildi.  Gelecekte artık sadece üretmek ( Panelleri çatıya takmak ) yeterli olmayacak. Gitgide ‘SG Ready’ olan ısı pompaları, klimalar vb. iklimlendirme çözümlerinin de  kullanıldığı  cihazlar üretiliyor. Bir enerji yönetim sistemi entegre ederek ne zaman hangi tüketici ne kadar çalıştırılacak bunların şartlarını ve kurallarını programlayarak, üretilen enerjiyi verimli kullanmak standart olacak. Artık Enerji Sistemleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik-Elektrik Mühendisliği ve Mimarlık Fakülteleri  birleşerek bu sistemlerin AR-GE sini, tasarımını, uygulamasını ve sonrasında teknik servis hizmetini verecek gençleri yetiştirmek gerekiyor.

Eğitimler, Solar-Log desteği ile Çataklı Enerji ve Simya Enerji tarafından Nisan 2020’de tekrar verilecek. Güncel eğitim tarihlerini http://ye-em.com/egitim-tarihleri/  veya www.enerji-turkiye.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt