Mitsubishi Heavy Industries ile VRF Klimalardan Sonra Bireysel Klimalarda da İddialıyız !

Yarım asırı aşkın süredir Türkiye İklimlendirme Sektöründe faaliyet gösteren öncü firmalardan FORM Şirketler Grubu’nun iştiraklerinden biri olan Form VRF Sistemleri A.Ş., 2011 yılından bu yana Japon devi Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ile VRF Klimalar tarafında devam eden iş ortaklığını, 2019 yılının Ocak ayında imzaladıkları anlaşma ile birlikte bireysel klimalar tarafına da taşıdı. Bu anlaşma ile Mitsubishi Heavy Industries firmasının, Form VRF Sistemleri A.Ş. firmasının bir kısım hissesini satın alıp, yönetime girmesiyle birlikte adı da FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. olarak değişen firmanın Genel Müdürü Mehmet Oral ile firmadaki bu yeni yapılanmayı, VRF klimalardan sonra bireysel klima tarafında da iş ortaklarına sunacakları hizmetleri, farklılıklarını ve hedeflerini konuştuk.

Yeni anlaşmayla birlikte firmamızın adı; FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. olarak değişti

Form Şirketler Grubu olarak 54 yıldır iklimlendirme alanında faaliyet gösteriyoruz. Bu çerçevede merkezi sistemler, VRF ve bireysel sistemler ile endüstriyel çözümler alanında olmak üzere 3 ayrı firma çatısı altında çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Grubumuz, iklimlendirme sektörünün ülkemizdeki kuruluş ve gelişimini destekleyen en eski ve köklü kuruluşlardan biridir. Bu alandaki bilgi birikimi ve deneyimimiz sayesinde yurt dışında da alanında uzman markalarla neredeyse kuruluş yılımızdan bugüne devam ettirdiğimiz iş ortaklıklarımız bulunuyor.

Japon teknoloji grubu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ile 2011 yılından beri VRF tarafında zaten son derece başarılı bir iş birliği yürütüyorduk. Bu alandaki başarımız sayesinde MHI ile olan işbirliğimiz, karşılıklı görüşmeler sonucunda iş ortaklığına dönüştü. Bu kapsamda 30 Ocak 2019 tarihinde Mitsubishi Heavy Industries firması ile bir ortaklık anlaşması imzaladık. Mitsubishi Heavy Industries firması, bu anlaşmayla Form VRF Sistemleri A.Ş. firmamızın bir kısım hissesini satın aldı ve yönetimine girdi. Yeni anlaşmayla birlikte firmamızın adı da FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. olarak değişti.

Böylece yalnız VRF ürünleri değil, split ve multi splitlerden, profesyonel seri tüm klimalara kadar bütün Mitsubishi Heavy Industries markalı iklimlendirme ürünleri artık FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. tarafından satılıyor olacak.

2019 sonuna kadar 40 adet konsept mağaza açmayı planlıyorduk ;ancak bu hedefimize ilk 4 ay içinde ulaştık

Mitsubishi Heavy Industries ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık kapsamında bayi kanadında yoğun çalışmalara başladık. Form’un iklimlendirme sektöründeki tecrübe ve deneyimleri, pazarda son derece bilinen ve takdir edilen müşteri memnuniyeti algısı ile Mitsubishi Heavy Industries kalitesi ve marka bilinirliğinin de etkisiyle bu alanda çok ilgi gördük. Yola çıkarken 2019 sonuna kadar 40 adet konsept mağaza açmayı planlıyorduk ;ancak bu hedefimize ilk 4 ay içinde ulaştık. 2020 sonuna kadar bu sayıyı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 3 yıl içerisinde üst segment klima pazarında lider olmak.

Mehmet ORAL
FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü

VRF alanındaki bilgi birikimi ve güvenilirliğimizi, bireysel klima sistemleri tarafına da taşıyoruz

Mitsubishi Heavy Industries ile yaptığımız anlaşma tüm Mitsubishi Heavy klima ürünlerini kapsıyor. Ülkemizde iklimlendirme sektörü hızla gelişen iç pazarda yoğun rekabetin olduğu bir pazar. Klimanın bir lüks olmaktan çıkıp olmazsa olmaz bir ürün haline gelmeye başlaması hem pazarı büyütüyor hem de rekabeti destekliyor.  Form VRF Sistemleri olarak VRF alanında oldukça başarılı bir grafik çizmeyi başardık. Avrupa’nın en büyük VRF pazarı olan Türkiye’de, bu konuda lider firmalardan biriyiz. Form VRF Sistemleri olarak bu kanalda Mitsubishi Heavy’nin yüksek verimli ve fonksiyonel ürünlerine, kendi bilgi birikimimizi ve mühendislik tecrübemizi aktardık. Bu da zaten başarıyı beraberinde getirdi. Şimdi VRF alanındaki bilgi birikimi ve güvenilirliğimizi, bireysel klima sistemleri tarafına da taşıyoruz, bireysel tarafta da iddialıyız. Artık son tüketici de Form’un sağladığı bu bilgi ve tecrübeyi deneyimleyebilecek. Şu an çeşitli bölgelerde açtığımız Mitsubishi Heavy Industries konsept mağazaları ile split, mutli split ve VRF modellerinin tamamını içeren Mitsubishi Heavy klima ürün grubunun satışının gerçekleştirildiği yetkili satıcılarımızla bir satış ve dağıtım kanalı oluşturuyoruz. Oluşturmakta olduğumuz bu kanala ek olarak VRF tarafında bölge müdürlüklerimizde çalışan uzman arkadaşlarımızla proje satışları gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.

Şu anda Akdeniz, Ege, Marmara başta olmak üzere hemen tüm coğrafi bölgelerde 16 ilde toplamda 41 konsept mağaza ile hizmet veriyoruz ve tüm Türkiye’de 160 yetkili servisimiz var. 2019 yılı hedeflerimize şimdiden ulaştık. 2020 sonunda 100 adet yetkili satıcıya ulaşmayı planlıyoruz. Önceliğimiz, olabildiğince fazla noktada Mitsubishi Heavy Industries’in ürün kalitesi ile Form’un %100 müşteri memnuniyeti politikasını son tüketici ile buluşturmak.

MHI split klimaların tasarımı, Milano merkezli İtalyan endüstriyel tasarım stüdyosu Tensa SRL tarafından yapılmıştır

Mitshubishi Heavy Industries klimaların en önemli özelliği fonksiyonelliği ve kullanıcılarına sunduğu yüksek verimlilik ve tasarruf diyebiliriz.

Mitsubishi Heavy Industries’in üstün teknolojisi sayesinde cihazlar her zaman yüksek verimlilikte çalışır. Farklı iç ortamlara mükemmel uyum sağlayan yuvarlak ve şık hatlara sahiptir. MHI split klimaların tasarımı, Milano merkezli İtalyan endüstriyel tasarım stüdyosu Tensa SRL tarafından yapılmıştır. Mitsubishi Heavy Industries’in birçok farklı modelini kullanıcılarımızın ihtiyaçları doğrultusunda onlarla buluşturuyoruz.

FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. olarak şu anda R32 gazlı klimaların satışını yapıyoruz

Küresel ısınma yüzyılımızın felaketlerinden biri. Bu kapsamda yakın zamanda Avrupa Birliği tarafından küresel ısınmaya karşı aldığı kararlardan biri de klimalardaki sıvı akışkan, halk arasındaki tabirle gazlarla ilgili. Çıkan kararla birlikte doğa dostu R32 gazlı cihazların satışı gerçekleştirilebilecek. Kısacası, bir süre sonra bütün iklimlendirme sektörü R32 gazlı cihazların satışını gerçekleştirmek durumunda olacak.

FORM MHI Klima Sistemleri A.Ş. olarak şu anda R32 gazlı klimaların satışını yapıyoruz. Klimalarda kullanılan soğutucu akışkan gaz seçiminde pek çok faktör göz önünde bulunduruluyor. Burada; gazın ozon tüketme potansiyeli (ODP), küresel ısınma potansiyeli (GWP), enerji verimliliği, güvenlik, ekonomiklik gibi birçok etken değerlendirmenin bir parçası oluyor. Bu faktörleri tam anlamıyla karşılayan mükemmel bir gaz henüz yok ancak bu alandaki ihtiyaçları maksimumda karşılayacak ve küresel ısınmaya karşı çevreyi koruyacak en verimli gaz R32.

R32, günümüzde halen sıklıkla kullanılan R410A soğutucu akışkanının sahip olduğu küresel ısınma potansiyelinin (GWP) (sera gazı oluşturma potansiyeli olarak da okuyabiliriz) üçte birine sahiptir. Üstelik R32 tek bileşenli bir soğutucu gaz olduğundan geri dönüşümü de kolaydır. Sonuç olarak; R32 ozon tabakasına zarar vermez. R32, halen bazı klimalarda kullanılan R410A’ya göre 3 kat daha fazla çevre dostudur ve R410A ile kıyaslandığında %25’lere varan enerji verimliliği sağlar. R32’nin bu özellikleri göz önüne alındığında tüketicilerin bu gaz hakkında bilgilendirilmesi ve klima tercihlerinde doğa dostu seçimlere yönlendirilmesi gerekiyor.

Kısacası, Mitsubishi Heavy Industries markası hem dünyayı, hem de tüketicinin cebini düşünen bir marka. Bu sebeple tüketicilerin, Mitsubishi Heavy ürünlerini tercih edeceğine inancımız sonsuz. 

E-Bülten Kayıt