BELİMO’dan Bir Başarı Hikâyesi Daha!

Berner Insel bölgesindeki İsviçre Translasyonel ve Girişimci Tıp Enstitüsü (Sitem-Insel), iklimlendirme sistemlerinin kontrol edilmesi ve düzenlenmesine yönelik HVAC saha ekipmanlarında BELİMO’yu tercih etti.
Proje kapsamında; binadaki talep kontrollü havalandırmaların ayar noktaları ihtiyaca uygun olarak düzenlendi. Her odanın nemi ve sıcaklığı, birbirinden bağımsız olarak ayarlanarak, yüksek konfor ve güvenlik sağlandı.

Berner Insel bölgesindeki İsviçre Translasyonel ve Girişimci Tıp Enstitüsü (Sitem), yaklaşık iki buçuk yıllık bir inşaat sürecinin ardından hizmete girdi. B Architekten firması tarafından dışta şeffaflık, içte ise iletişim esasları dikkate alınarak tasarlanan bina, Bern’i uluslararası çekiciliğe sahip bir tıp merkezi olarak daha da güçlendirdi.

İlaç ve yaşam bilimleri sektöründe oldukça uzmanlaşmış bir şirket olan Jobst Willers Engineering AG, bina teknolojisi ve bina otomasyonundan sorumluydu.
Projenin HVAC Danışmanlığını ise Baş Mühendisi Balz von Moos yürüttü. Bina, sık MR görüntüleme sebebiyle yüksek düzeyde soğutma kapasitesine ihtiyaç duyuyordu. Soğutmadan kaynaklı atık ısının bir kısmı içerdeki ılık suyu önden ısıtmak için kalan atık ısı ise ısı geri kazanım sistemine entegre edilmek üzere kullanıldı.  

Talep bazlı kontrol
“Binadaki her alanın şartlandırma koşulları yani havalandırma için gereksinimleri farklıydı. Örneğin bir laboratuvar ortamında gereken temiz hava ihtiyacı fazlaysa hava hacmi bu alan için artar” diyen Von Moos, Belimo’nun üstün teknolojisi sayesinde kullanıcıların oda koşullarını ihtiyaçlarına göre ayarlayabildiklerini vurguluyor. Ayrıca enerji verimliliğine de dikkat çekiyor. Hava dağıtımına yönelik bağlantı sayesinde, enerji tüketiminin de önemli ölçüde azaldığını ifade ediyor.

Birlikte çalışabilir ağ iletişimi sayesinde düşük kablolama maliyeti

Belimo’nun BUS çözümleri, kontrol cihazlarına sınırsız erişim sağlayarak, geleneksel kablo tesisatına sahip motorlara kıyasla kablo tesisatı giderlerini neredeyse %90 oranında azalttı.

Projede kullanılan MP-Bus ve Modbus ile yeni Sitem binasında HVAC motorlarının ve kontrol elemanlarının bağlantısı ve entegrasyonu sağlandı. Bu, özellikle sirkülasyon havası soğutma sistemi için oldukça önemliydi. BACnet ise bina otomasyonunun daha üst düzey yönetim sistemine bağlanması için kullanıldı. Bu iletişim protokolü ile cihazlar arasında iletişim sağlandı.

Belp’ten Schutz Service AG ise projedeki kontrol kabinlerinin kablo bağlantısının kurulmasından, donanım bileşenlerinin devreye alınmasından ve gerekli yazılımın programlanmasından sorumluydu.

Proje Müdürü Steven Fuhrer, hastane binasının otomasyon senaryosu oluşturulurken 3. seviye biyo-güvenlik laboratuarının; arıza güvenliği, yedekleme ve acil durum operasyonu ile ilgili ek gereksinimlerin hesaba katıldığını vurguluyor.

Güvenilir çözüm ortağı

Laboratuvar ve hastane binalarında uzman olan Schutz Service AG, kırk yılı aşkın süredir projelerinde Belimo ürünlerini tercih ettiklerini, Genel Müdür Philipp Schutz ise işbirliğinden büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ediyor.

“Belimo ile çalışırken, işlerin sorunsuz bir şekilde yürüdüğünü biliyoruz” diyen Teknisyen Patrick Beyele, Belimo’nun ürün ve hizmet kalitesinden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Hızlı Teslimat

“Bugünün şartlarında, belirli ürünleri öğlene kadar sipariş edip, ertesi gün teslim alabileceğimizin bir garantisi yok ;ama Belimo’da garanti” diyen Proje Müdürü Fuhrer, Belimo’nunhızlı teslimat sürelerinin yanı sıra kullanım kolaylığı ve kısa kurulum süreleri gibi avantajlarına da vurgu yapıyor. Fuhrer, “Belimo’nun tedarikçilerinden sorumlu Satış Danışmanı Thomas Kandt, özellikle sensörlerin kolay ve sorunsuz montajının büyük bir artı olduğu konusunda bizi ikna etti. Sadece bu proje için değil, genel olarak montajı yapan kişilerden bu konuyla ilgili her zaman olumlu geri bildirimler alıyoruz” dedi.

E-Bülten Kayıt