Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yeni Yönetimini Belirledi

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Turner International Proje Yönetimi Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç seçildi.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin (ÇEDBİK) olağan genel kurulunda, 2021-2023 dönemi Yönetim Kurulu Üyelerini belirledi.

Yönetim Kurulu Başkanlığına Turner Construction Company Proje Yönetimi Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç seçildi.

Olağan seçimli genel kurulda yapılan oylama sonucu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen üyelerin yaptığı ilk toplantıda görev paylaşımı yapıldı.

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M. Haluk Sur Başkan Vekili görevine, HPP International Turkey Mimarlık ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Ülke Müdürü Buğrahan Şirin Yönetim Kurul Başkan Yardımcısı ve Saymanlık görevine, Altensis İnşaat Enerji San. ve Tic. Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına, dbs Mimarlık Kurucu Ortağı Muzaffer Emiroğlu Yönetim Kurulu Sekreterliğine ve İltay Mimarlık Dekorasyon İnşaat Enerji ve Turizm Ltd. Şti. Yönetici Ortağı Ebru Ünver Karaer, Mimta Mimarlık Taahhüt İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti Yönetici Ortağı Can Arda Moltay, Erke Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Sn. Cemil Yaman, Türk Ytong San. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sn. Tolga Öztoprak Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerine seçildi.

Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Mehmet Sami Kılıç düşüncelerini şu şekilde ifade etti; “Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) çatısı altında bina standartlarını, tarihi doku, sektördeki teknoloji ve inovasyon ile harmanlayıp. sürdürülebilir yaşamı erişebilir hale getirmeyi amaçlamaktayız. Ancak bu şekilde daha sağlıklı, şehirler ortaya çıkarabiliriz. Sağlıklı ekonomi, sağlıklı yerlerde yaşayan sağlıklı insanlar ile oluşturulabilir. Bu bağlamda ilk odak noktalarımızdan biri derneğin üye bazlı büyümesini sağlamak. Gelecekte yaşanabilir bir dünya için Bölgemizde bina bazlı yapabileceğimiz tüm projeleri aktif hale getirmek, her üyeyi bu çalışmalara dahil etmek, yerel ve genel yönetimle çalışmaları büyütmek, hedefleri ile tüm arkadaşlarımızla çalışacağız. Bu vizyona olan tutkumuz, gelecek nesiller için daha iyi bir yaşam kalitesinin garantisi olacaktır. Yeni yönetimin derneğimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sami Kılıç Hakkında;

Mehmet Sami Kılıç
ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı


Mehmet Sami Kılıç, Turner’da 15 yılı aşkın süredir çalışmakta olup, şu anda Ülke Direktörü olarak Türkiye’de büyük çaplı projeleri yönetmektedir. Aynı zamanda şirketin proje yönetim sisteminden ve global vizyonundan ödün vermeyerek yerel sektördeki proje yönetim anlayışının gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır.


Çeşitli karma kullanımlı yapı projelerinin yanı sıra diğer büyük ölçekli ofis binaları, oteller ve hastane/klinik, projelerini başarıyla tamamlamış olan Kılıç, sektörde 20 yılı aşkın üst düzey yönetim deneyimine sahiptir. Yüksek lisansını Nortwestern University’de Proje Yönetiminde tamamlamış, Georgetown University’de de Proje Yönetimi konusunda eğitim almış,
LEED Akredite profesyonelidir.

Kılıç; başta ABD, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Sırbistan olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki Turner projelerine liderlik etmiştir. Turner’daki sorumlulukları inşaat öncesi yönetiminden proje teslimine kadar birçok projenin tüm aşamalarına rehberlik etmeyi, projeyi yönetmeyi, koordinasyonunu sağlamayı ve şirketin Türkiye’deki sosyal sorumluluk projelerini de yürütmeyi içermektedir.

E-Bülten Kayıt