Doğru ve Ekonomik Isıtmada Tercih: Radyant Sistemler

Fortes Mühendislik A.Ş Teknik Müdürü, Makine Mühendisi Sadık Hazar Şaybak, radyant ısıtma sitemlerinin nasıl çalıştığını, projelendirme ve uygulama süreçlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konulara açıklık getirdi.

Radyant ısıtma sistemlerinin genel çalışma prensipleri hakkında bilgiler paylaşan Fortes Mühendislik A.Ş Teknik Müdürü, Makine Mühendisi Sadık Hazar Şaybak, şu şekilde konuştu:  “Radyant ısıtma sistemi, radyant ısı transferine dayanmaktadır. Isının, sıcak bir yüzeyden gelenlere ve nesnelere radyasyon yoluyla doğrudan iletilmesidir. Kızılötesi radyant ısı enerjisi yukarıdan aşağı doğru, tavanı veya içinden geçtiği havayı ısıtmaksızın, konumlandırıldığı alanda cisimleri ya da kişileri ısıtır. 

Havanın ısınması, sonrasında ise kızılötesi ışınlarla ısınan cisimlerden taşınım ile ısı transferi sonucunda meydana gelir. Isıl ışınım, maddenin sahip olduğu ısı enerjisini elektro-magnetik dalgalarla, sıcaklığı nedeniyle yayması işlemidir. 

Elektro-magnetik dalgalar, cisimlerin yüzeylerine çarptığında yüzeydeki molekülleri harekete geçirir ve moleküllerin ısı üretmesi ile cisimler ısınır.

Radyant ısıtma sistemleri tercih edilirken, ortamın kullanım amacı en önemli faktörlerin başında gelir.   Radyant ısıtıcı kullanılacak mekan, açık ve yarı açık havalanabilen ortam ise: boru tipi radyant ısıtıcı, bölgesel ısıtma isteniyorsa seramik plakalı radyant ıstıcıların tercih edilmesi doğru kullanım ve enerji tasarrufu açısından yerinde bir hareket olacaktır. 

Dış ve büyük hacimli mekanların konvansiyonel sistemler olarak adlandırdığımız, klasik yöntemlerle ısıtılması oldukça zor ve yüksek maliyetler oluşturmaktadır. 

Havayı ısıtarak yüksek mekanlar ısıtıldığında, ısınan hava yükseldiğinden ısıtılması gerekmeyen üst kısımlarda sıcaklık 40°C ye ulaşırken, döşeme seviyesinde hava sıcaklığı 12 – 13 °C civarındadır. Böylece tavandan ve hava değişiminden büyük enerji kayıpları olmaktadır. Radyant ısıtıcılarla ısıtılan yerlerde hava ısıtılmadığından, hava değişim oranları ve yükseklik arttıkça, enerji tasarrufu da artarak göreceli olarak %60’lara ulaşmaktadır.

Radyant ısıtma sistemleri bölgesel ısıtma sağlayarak, gereksiz enerji tüketimini önleyeceği ve işletmelere ekonomik bir ısıtma imkanın sunacağından dolayı kullanılması doğru bir tercih olacaktır.” dedi.

Fabrika, İbadethane, Sera ve Stadyum Gibi Birçok Alanda Kullanılıyor  

Radyant ısıtma sistemlerinin kullanım alanlarının geniş olduğunu vurgulayan Fortes Mühendislik A.Ş Teknik Müdürü Sadık Hazar Şaybak, şöyle devam etti:

“Radyant ısıtma sistemleri, dış ve kapalı mekanlarda birçok alanda şıkça kullanılıyor. Kapalı alan diye tabir edilen; spor salonları, hangarlar, depo ve antrepolar, cafelerin kapalı kış bahçeleri, restoranlar gibi tüm alanlar, radyant ısıtma sistemleri sayesinde ekonomik olarak ısıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra, başta üretim yapmak amacıyla kullanılan endüstriyel tesislerin kurulu olduğu büyük fabrikalarda, verimli üretimin sağlanabilmesi için ortamının iklim koşullarının çok iyi dizayn edilmesi gerekiyor.

Radyant ısıtma sistemleri, bu aşamada fabrika çalışanlarına güvenli ve iklim koşullarına uygun ortamları sağlayabiliyor. Ekonomik avantajıyla birlikte üretimin ve enerji tüketiminin verimini artırıyor.

Radyant sistemleri aynı zamanda, dünyada yaygın olduğu gibi Türkiye’de de yaygın bir tarım türü olan seracılık uygulamalarında da kullanılıyor.

Ayrıca mimarisi gereği yüksek tavanlı olan cami ve diğer tüm ibadethaneler, yalıtım anlamında her zaman dört mevsime uygun olarak inşa edilmemiş olabiliyor. Radyant sistemler, bu alanlarda da sıcak-soğuk dengesinin kurulmasıyla başarılı bir iklimlendirme sağlıyor.” dedi.

Hangi Avantajları Sağlıyor? 

Radyant ısıtma sistemlerinin faydaları hakkında açıklamalarda bulunan Fortes Mühendislik A.Ş Teknik Müdürü Şaybak, şunları sıraladı: 

“Konvansiyonel ısıtma sistemlerinde sıcaklık, cihazın yakınında hissedilirken, radyant ısıtma sistemlerinde sıcaklık mekanın her alanında hissedilebiliyor. 

Radyant sistemler, diğer sistemlere göre sıcaklığı daha hızlı bir şekilde bulunduğu alana yayıyor. Bir kez ateşleme yapılması durumunda, cihaz hızlıca ısı yaymaya başlıyor. 

Kolay ayarlanabilir konfor seviyeleri ve ısıtma kontrolleri sunan radyant sistem, enerji tasarrufu sağlayarak işletmelere ekonomik bir kullanım sunuyor. 

Ayarlanabilen yapıda olan radyant sistemlerde, dış müdahaleler minimumda olduğundan yüksek kullanım kolaylığı sağlıyor.

Radyant sistemler hava hareketleri yaratmadığından, kullanılan alanlarda koku ve tozlanmaya yol açmıyor, temiz bir kullanım sunuyor. Radyant sistemler konumlandırılırken sıcaklık işletmelerin orta bölümüne sabitlenerek, ısı kaçması önleniyor ve bu sayede ortamdaki ısı uzun süre muhafaza edilmiş oluyor.” diye konuştu.

E-Bülten Kayıt