Dünyanın Pek Çok Ülkesinde Yüksek Verimli ETNA Çözümleri Tercih Ediliyor

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 35’in üzerinde ülkeye düzenli satış yaptıklarını dile getiren ETNA İhracat Müdürü Hakkı TÜTÜNCÜLER, “Dünyanın pek çok ülkesinde yüksek kalite ve enerji verimliliğine sahip ETNA çözümleri tercih ediliyor” dedi.

46 yıllık sektör tecrübesiyle Türk pompa teknolojileri sektörüne birçok ilkleri kazandıran öncü ve lider firma ETNA, 2021 yılında da ihracat kanalında hız kesmeden büyümesini devam ettirdi. 2021 yılını USD bazlı olarak %29’un üzerinde bir büyüme oranı ile kapatacaklarını belirten ETNA İhracat Müdürü Hakkı Tütüncüler: “Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki Türkiye’de 40’lı 50’li yaşlarını gören firma sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. 50. yaşına yaklaşmış bir firma olmak bizler için övünç kaynağı olup, ETNA; sahip olduğu bilgi birikimi, insan kaynağı ve güçlü organizasyon yapısı ile faaliyet göstermiş olduğu pompa teknolojileri alanının en tecrübeli, global vizyona sahip, yerli üretim gerçekleştiren firmasıdır.”

Tütüncüler, sözlerine devam etti: “ETNA sahip olduğu uzun yıllara dayalı bilgi birikimini, uluslararası sertifikasyona sahip, yüksek kaliteli üretim tecrübesiyle birleştirerek farklı ülke ve coğrafyalara taşımakta, ilk kez girmiş olduğu ülkelerde bile rahatlıkla taban bulmakta ve kabul görmektedir. İngiltere, İspanya, İtalya, Yunanistan, Malta, Hırvatistan, Romanya başta olmak üzere Hint Okyanusu’nda yer alan Mauritius Cumhuriyeti’ndeki turistik tesislerde, Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’ta, Gürcistan-Batum’daki otellerde, Arnavutluk’taki toplu konut inşaatlarında, Balkan Ülkeleri’nde işyerleri, okullar ve hastanelerde, Cezayir’de petrol ayrıştırma tesislerinde, Irak, Mısır, Katar, Lübnan, İran’ da pek çok projede, Vietnam’da enerji tesislerinde, Moğolistan’da altın madeninde, Filistin’de kamu kuruluşlarında, Ukrayna’da HVAC projelerinde, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Pakistan ve Bangladeş’te tekstil fabrikaları başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalardaki pek çok ülkesinde yüksek kalite ve enerji verimliliğine sahip ETNA çözümleri tercih ediliyor.” dedi.

Tütüncüler, ihracat satışlarında; HVAC (ısıtma, soğutma, iklimlendirme) uygulamalarında gereksinim duyulan çevreye duyarlı tasarım-ecodesign kriterlerine uygun in-line kuru rotorlu frekans kontrollü sirkülasyon pompaları, komple paslanmaz çelik dik milli çok kademeli santrifüj pompalar ve bunlardan üretilen hidrofor sistemleri, drenaj pompaları, uçtan emişli norm pompalar ve çift emişli (split-case) pompalar yanında ağırlıklı olarak NFPA20 normuna uygun UL listeli ve FM onaylı ve EN12845 normuna uygun yangın pompaları, mobil su baskını boşaltma pompası HIZIR’ın öne çıktığını ifade etti.

Tütüncüler, sektörel rekabet ve ihracatta ETNA’nın konumunu güçlendiren elektrik-elektronik tasarım ve üretim bölümüne ayrıca değinmek istediğini ifade ederek “Pompa ve hidrofor sistemlerimizde kullanmış olduğumuz tüm koruma-kontrol panolarını kendi fabrikamızda üretmekteyiz. Panolarımızda kullandığımız şalt malzemeleri Türkiye’nin önde gelen Avrupa menşeili, tanıdık, bilinir elektronik komponent üreten firmalarının CE onaylı komponentleridir. Panolarımızdaki kontrol panelleri ve özgün yazılımlarını AR-GE’miz bünyesinde Tübitak’la işbirliği yaparak geliştirdik ve devam eden projelerimiz bulunmaktadır. Pompa koruma kontrol panel ve yazılımlarını kendi bünyemizde üretmemiz yurtdışı rakiplerimize karşı da ciddi bir avantaj sağlamaktadır.” dedi.

2022 yılında da ihracata yönelik tanıtım, pazarlama faaliyetlerinin hız kesmeden devam edeceğini belirten Tütüncüler, fiili saha ziyaretleri, online tanıtım ve misafirlerin Türkiye’de fabrikalarında ağırlanma faaliyetleri yanında 16-18 Ocak 2022 tarihlerinde Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek INTERSEC 2022 yangın güvenliği fuarı, 8-11 Mart 2022 tarihlerinde Milano-İtalya’da düzenlenecek MCE Mostra Convegno Expocomfort  2022 fuarı ve 20-25 Haziran 2022 tarihleri arasında Hannover-Almanya’da düzenlenecek INTERSHUTZ yangın güvenliği fuarlarına katılacaklarını ifade etti.

E-Bülten Kayıt