Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmamız Şart!

Ülke olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor.
GÜRİŞ Holding olarak enerji üretimini maksimum seviyeye taşıma hedefleri olduğunu belirten GÜRİŞ Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını ve karbon salımını azaltmanın yenilenebilir enerji santralleri sayesinde gerçekleşebileceğinin mümkün olduğunun altını çizdi.

GÜRİŞ Holding, inşaat, endüstri ve enerji alanlarında Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda enerji geliştirme alanındaki iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş aracılığıyla yenilenebilir enerji projelerini de uyguluyor.

GÜRİŞ Holding olarak temiz ve milli enerjinin önemine inandıklarını ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten GÜRİŞ Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, “GÜRİŞ, 766 MW Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile en büyük Türk rüzgâr yatırımcısı, 260 MW Jeotermal Enerji Santrali (JES) ile de en verimli JES yatırımcısı konumunda. Ek olarak 104 MW HES’e de sahip olan GÜRİŞ; temiz, yenilenebilir enerji üretimiyle Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor” dedi.

AMACIMIZ SADECE YATIRIM YAPMAK DEĞİL

Amaçlarının sadece yatırım yapmak olmadığını, yaptıkları yatırımların mühendislik kurallarına uygun inşa etmek ve maksimum oranda elektrik üretimi sağlamak olduğunun altını çizen Ali Karaduman, 1.131 MW kapasiteye sahip yenilenebilir enerji santralleriyle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ve karbon salımını azaltmanın en büyük hedefleri olduğunu vurguluyor.

8 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

GÜRİŞ Holding, işletmedeki toplam 26 adet RES, HES ve JES ile 8 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık 4,2 milyar kWs elektrik üreterek, 2 milyon hanenin elektrik ihtiyacını da karşılıyor. Yenilenebilir ve milli enerjinin öneminin anlaşılması için ellerinden geleni her zaman yapmaya devam ettiklerini ve doğrultuda gelecek dönemde yeni yatırımların gündemlerinde olduğunu belirten Ali Karaduman açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Mogan Enerji Yatırım Holding olarak mevcut üç adet rüzgâr ve bir adet hidroelektrik santrali için 2022  yılının sonuna doğru hibrit güneş santrallerini devreye almayı planladık. Ayrıca  iki adet jeotermal lisansı için izin çalışmalarımıza da  devam ediyoruz.”

ENERJİDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Kısıtlı kaynaklar ile geleceğin sürdürülebilirliğinin tehlikeye girdiği günümüzde, GÜRİŞ olarak hidroelektrik, jeotermal ve rüzgar enerji santralleri sayesinde yenilenebilir kaynaklardan ürettiği elektrik ile enerjide sürdürülebilirliği sağlayabildiklerini belirten Ali Karaduman sözlerine şu şekilde devam etti:

“Santrallerimizde su, emisyon, toprak analizleri, eko sistem değerlendirmeleri, kuş, yarasa gözlemleri gibi konuları da sürekli takip ederek sürdürülebilir işletmeler yaratmaya özen gösteriyoruz. Atıkları kaynağında ayrıştırarak çevre lisanslı firmalar tarafından geri kazanımını sağlıyor, kullanılan araçların ve teknolojik cihazların bakımlarını zamanında yapılmasına dikkat ederek atık oluşumunun önüne geçiyoruz. Bir diğer dikkat ettiğimiz konu ise santrallerin kurulduğu yerlerde resmi kurumlardan görüşler alarak ağaç dikimlerini gerçekleştirmek. Ayrıca hidroelektrik santrallerimizde balık ekimi de yapıyoruz. Böylece her sürecimizde sürdürülebilirlik konusunu irdeliyor, gerekli önlemlerimizi belirliyor ve aksiyonlarımızı alıyoruz.”

YENİLENEBİLİR ENERJİDE KAPASİTEMİZİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Yeşil enerjiye 2009 yılından bu yana geçiş yapan GÜRİŞ, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde Gold Standard ve VCS Standardına uyarak karbon azaltımı sertifikasını alma yönünde çalışmalarına devam ediyor.

Dünyaya katkılarını yaptıkları çalışmalarla somut hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Ali Karaduman, “JES’lerimizde de I-REC ve YEK-G sistemlerine giriş yaparak ‘Yeşil Enerji’ sertifikalandırması yapıyoruz. Hibrit güneş enerji santrallerini de portföyümüze ekleyerek yenilenebilir enerjide kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

E-Bülten Kayıt