Geleceğin Petrolü Hidrojen! Üçay Enerji Grup Direktörü İlgin Eray: “Dünya Bambaşka Bir Yere Evriliyor”

Yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeleri değerlendiren ÜÇAY Enerji Grup Direktörü İlgin Eray, dünyanın bambaşka bir yöne evrildiğini belirterek A World Energy & Water fuarıyla ilgili izlenimlerini aktardı. Gelecek dönemde hidrojenle çalışan elektrikli araçlara yönelik bir dönüşümün yaşanacağını belirten İlgin Eray, geçtiğimiz Haziran ayında Almanya’da gerçekleştirilen fuarla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu fuar gösteriyor ki yapılacak çok şey, gidilecek çok yol var. İzlenimlerde bulunduğumuz büyük küçük tüm firma çalışmalarında ‘Dünya bambaşka bir yere evriliyor, bu evrilme sürecine geç kalma.’ mesajını bizlere veriyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın önde gelen enerji ticaret fuarı A World Energy & Water, geçtiğimiz Haziran ayında 27 ülkeden 736 katılımcı marka ile sektördeki son yeniliklere ev sahipliği yaptı. Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen fuara yaklaşık 15.000 ticari ziyaretçi katıldı. Fuardaki temaslarını ve izlenimlerini aktarırken hidrojenin geleceğin enerji taşıyıcısı rolü ile ön plana çıktığını aktaran ÜÇAY Enerji Grup Direktörü İlgin Eray, bu yönde bir dönüşümün de başladığını belirtti.

“GELECEĞİN ENERJİ TAŞIYICISI HİDROJEN”

A World Energy & Water Fuarı’nın elektromobilitenin tüm etmenlerin sergilendiği; mağaza, yazılım, elektrikli araç tarafı ve elektrikli araç şarj istasyonlarına hitap eden büyük bir fuar olduğunu belirten İlgin Eray, “Fuarda genel olarak bu alanlarda çalışmalarla karşılaşacağımızı düşünürken karşımıza son derece gelişmeye hazır bir hidrojen pazarı çıktı. Özellikle hidrojenle çalışan elektrikli araçlar ve hidrojen dünyası açıkçası ilgimizi çekti. Almanya’da yaklaşık 1500 adet hidrojenle çalışan arabanın ve yaklaşık 100’ün üzerinde hidrojen dolum istasyonunun olduğunu da öğrendik. Günümüzde elektrikli araçlara yönelik dünya genelinde gözle görülür bir dönüşüm yaşanıyor. Dolayısıyla hidrojenin geleceğin enerji taşıyıcısı rolü ile öne çıktığını söyleyebiliriz. Bizleri bekleyen yeni düzenle ilgili olarak çok ciddi bir yatırım yapıldığını ve bu teknolojinin altyapısının oluşmaya başladığını gördük.” dedi.

İlgin Eray
ÜÇAY Enerji Grup Direktörü

“ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARINDA DONANIMDAN ZİYADE YAZILIM ÖN PLANA ÇIKIYOR”

Elektrikli araç şarj istasyonlarının donanımlarından ziyade yazılımları ile farklılaştığına dikkat çeken Eray, “Küresel bakış açısıyla baktığımızda ikinci bir konu da elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması durumu. Bu cihazların kendilerinden ziyade yazılımları ön plana çıkıyor. İnsanlar aslında yazılıma daha çok değer veriyor. Temaslarımız kapsamında birçok yazılım firmasının bu şarj istasyonlarının nasıl kullanılacağını, nasıl uzaktan bağlantı yapılacağını, kullanıcının şarj istasyonuna bağlandığında aracının ne gibi fonksiyonlarını uzaktan bağlanıp izleyebileceğini gösteren çok ciddi çalışmalarını inceleme fırsatımız oldu.” ifadelerini kullandı.

“EVREKAA AR-GE MERKEZİMİZDE BİRİM KURMAYA KARAR VERDİK”

“ÜÇAY Grup olarak ‘Yeni cihazlarla alakalı çalışma yapabilir miyiz?’ düşüncesinden sıyrılarak yazılım tarafında ilerlemenin çok daha doğru olacağı kararını verdik.” diyen İlgin Eray, “Bu alanda ortaya koyacağımız her çalışmanın ülkemizi dünya pazarında daha da söz sahibi yapacak adımlar olacağının bilincindeyiz. Dolayısıyla EVREKAA Ar-Ge Merkezimizde şarj istasyonu operatörlüğüne ilişkin yazılımla alakalı bir birim kurmaya karar verdik.” şeklinde konuştu.

“DÜNYA BAMBAŞKA BİR YERE EVRİLİYOR”

“Bu fuar gösteriyor ki yapılacak çok şey, gidilecek çok yol var.” diyen İlgin Eray açıklamasının devamında, “İzlenimlerde bulunduğumuz büyük küçük tüm firmalar çalışmalarında ‘Dünya bambaşka bir yere evriliyor, bu evrilme sürecine geç kalma.’ mesajını bizlere veriyor.” şeklinde konuştu.

E-Bülten Kayıt