GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan: “Türkiye Güneş Enerjisi Ülkesi”

Güneş Enerjisi sektörünün inovatif markası GoodWe’nin Türkiye CEO’su Engel Taştan ile Goodwe’nin yol haritasını, pandemi sürecinde piyasaların durumunu, Goodwe’deki teknolojik gelişmeleri ve 2021 yılı hedeflerini konuştuk.

Öncelikle bizlere GoodWe’nin hem dünya pazarındaki hem de Türkiye pazarındaki yeri ve yol haritası hakkında detaylı bilgi verir misiniz?


GoodWe, PV inverterlerinin ve enerji depolama çözümlerinin araştırılmasına ve üretimine odaklanan lider ve stratejik bir kuruluştur. 80’den fazla ülkede 16GW’lık bir kurulum ile 0.7kW ila 250kW arasında değişen GoodWe inverterleri, büyük oranda; konut ve ticari çatılarda, endüstriyel ve zemine monte & şebeke bağlantılı büyük ölçekli sistemlerde kullanılmaktadır. GoodWe, global pazarda 14%’lük bir pazar payına sahip ve sıralama olarak 4. durumdadır; aynı zamanda 2020 yılında evsel depolama konusunda da dünyada 1. olarak seçilmiştir. GoodWe, dünya pazarında yaklaşık 70 ülkeye aktif satış yapıyor, bu ülkeler içerisinde; Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu, Orta Asya ve Rus ülkeleri bulunuyor. Türkiye pazarında şu anda yaklaşık 1GW çalışan inverter mevcut ve bu yaklaşık 14% pazar payı demek. Türkiye pazarında 2013 yılından beri sıkı biri çalışma içerisindeyiz ve her zaman özellikle çatı pazarı için çaba gösteren bir marka olduk. 2016 yılından itibaren resmi olarak Türkiye şirketini kurduktan sonra başta 2 personel, bugün ise 10 kişilik dinamik ve tecrübeli bir ekip ile sektörümüzde rol almaya devam ediyoruz. Hem İstanbul hem İzmir satış ofislerimiz ve aynı zamanda Kayseri’deki mevcut Bakım & Onarım ve Servis merkezimiz ile değerli müşterilerimize ihtiyaç duydukları her an hizmet veriyoruz.

Diğer rekabetçi markalarla karşılaştırıldığında GoodWe’nin öne çıkan birincil özelliği nedir?


Şu anda Türkiye’de aktif olan ve pazarda ciddi referansları olan tecrübeli diğer markalara kıyas ile GoodWe, özellikle servis yani after sales konusunda ön plana çıkıyor. GoodWe’nin Türkiye’de resmi bir şirketi mevcut, distribütörlük mantığı ile ilerlemiyoruz; dolayısı ile müşterilerimizin direk üretici firma ile muhatap olması bizim için çok önemli ve değerli bir argüman. GoodWe; satış öncesi, satış zamanı ve satış sonrası için dünya çapında entegre hizmet merkezleri kurarak; proje danışmanlığı, teknik eğitim, yerinde destek ve satış sonrası hizmetler de dahil olmak üzere tüm müşterilere küresel destek sunan bir kuruluş. Ayrıca; lokal ve global depolarımızda bulunan stoklarımız sayesinde ürün teslimatlarımızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor ve Kayseri’de bulunan bakım&onarım merkezimiz ile satış sonrası destek ve teknik destek konularında müşterilerimize 7/24 yardımcı olabiliyoruz. Ek olarak, iki farklı Ar-Ge merkezimiz ve geniş Ar-Ge ekibimiz ile konut, ticari, endüstriyel ve zemine monte & şebeke bağlantılı büyük ölçekli PV sistemleri için kapsamlı bir ürün ve çözüm portföyü sunarak, performans ve kalitenin tüm ürün yelpazesinde bir arada olmasını sağlayabiliyoruz. Kısacası; hızlı teslimat, geniş ürün portföyü, satış sonrası hizmet, garanti ve servis konularında iddialıyız.

Pandemi süreci GoodWe’yi nasıl etkiledi?


Pandemi; üretim fabrikamız Çin’de olduğu için bizi, ilk aylar içerisindeki yoğun siparişler nedeni ile teslimatların uzaması açısından olumsuz etkiledi. Çünkü, özellikle Çin’deki tehlikeli süreç sebebi ile neredeyse 1 ay boyunca üretim durdu ve bu, büyük bir açıklık yarattı. Lokal ve global olarak yaklaşık 229 farklı sipariş aynı anda üretime girdi ve pandemi nedeni ile teslimat süreleri elimizde olmayan sebeplerden dolayı uzadı. Fakat, Mayıs ayından itibaren normal seyrimizde devam ettik. GoodWe Türkiye olarak, sorunsuz bir şekilde ürün satış ve teslimatlarımıza tüm hızımız ile sorun yaşamadan devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz süreçte ve pandemi sonrası sektörü neler bekliyor?

Tam pandemi bitecek derken maalesef belki de ikinci dalga ile karşı karşıyayız; 1-2 ay sürer ve biter zanettik ama belki bir süre daha bu şekilde gidecek. Bu nedenle, maalesef güneş enerjisi sektörü dahil birçok farklı sektör patlama yaşayacak. Burada önemli olan; şirket olarak, fix masrafları minimumda tutmak ve bu olumsuz süreci en az zarar ile atlatmak. Ama maalesef birçok şirket veya esnaf belki dayanamayacak ve birkaç aydır devam eden süreç gibi iflasları duymaya devam edeceğiz. Burada tedarikçi olarak pazarı iyi takip etmek zorundayız. Koronavirüs salgınından sonra çoğu şeyin değişeceğine inanıyorum. Başta insan sağlığına daha çok önem verilecek. Bilim insanlarımız ve sağlıkçılarımız güzel çalışmalar yapmak için çalışmalarına devam ediyor. Koronavirüs salgını sonrası güzel bir dünya bizi bekliyor olacak.

Bu süreçte sektörün başlıca değişenleri neler oldu?


Koronavirüs, şüphesiz ki her sektörü olumsuz etkilediği gibi güneş enerjisini sektörünü de maalesef olumsuz etkiledi. Yapılması planlanan GES yatırımları ve EPC firmaları tarafından kurulacak projeler sekteye uğradı. Birçok proje, olumsuz şartlar nedeni ile ya rafa kaldırıldı ya da ertelendi. Tüm bu sebeplerden dolayı yatırımcıların ya da potansiyel müşterilerin ilgili projeler kapsamında ürün tedarik süreçleri olumsuz yönde etkilendi. Zaten bir projenin olumsuz etkilenmesinin ardından zincirin ilk halkası olanlar genelde üreticiler ve ürün tedarikçileridir. Fiyat teklifi alımları devam ederken, satışların çoğu ya zaman aşımına uğradı ya da bazen gerçekleşemedi. Biz GoodWe Türkiye olarak, aktif ve dinamik ekibimiz ile; pazarlama, satış, satış sonrası, servis ve proje yatırımları için müşterilerimize tüm hızımız ile destek vermeye devam edeceğiz ve Türkiye dahil 18 farklı ülkeye ürünlerimizin satışını yapmayı sürdüreceğiz.

GoodWe’deki son teknolojik gelişmeler nelerdir?


GoodWe olarak, 2020 yılı sonu itibari ile yeni HT Serimiz olan 100kW, 120kW, 136kW (1100V & 10MPPT) inverter satışlarına başladık. 2021 yılı başı itibari ile de 250kW (1500V & 12MPPT) inverterlarımızı satışa sunacağız. Aynı zamanda, bu yıl GoodWe Lityum Battery üretime giriyor ve çok yakında endüstriyel battery ve evsel battery çözümleri sunmaya başlayacağız. Burada GoodWe, global pazarda çok ünlü olan bir lityum battery üreticisini satın alarak kendi bünyesine kattı ve bu pazarda ismini duyurmak için kollarını sıvadı. Son olarak GoodWe, Eylül ayı başında Çin Shanghai Borsası’nda halka açıldı ve bu şekilde daha fazla büyüyebilmek için kendisine bir avantaj sağladı.

Bize biraz da akıllı enerji yönetim sisteminiz SEMS’den bahseder misiniz?


SEMS (Smart Energy Management System) Portal; GoodWe’nin, Ar-Ge’sini kendi yaptığı ve geliştirdiği ücretsiz uzaktan izleme sistemi olup, aynı zamanda inverterleri yönetebilen bir arayüzdür. Önümüzdeki yıllarda SEMS Portal üzerinden enerji ticareti de yapılabiliyor olacak ve evsel depolama sistemine sahip olan yatırımcılar, eğer enerji ihtiyacı yoksa SEMS Portal üzerinden GoodWe Battery kullanarak enerji satışı yapabilecek. SEMS Portal ile evinizdeki veya işyerinizdeki tüketimi yönetebileceksiniz.

GoodWe olarak ileriye yönelik hedefleriniz ve 2021 yılından beklentileriniz nelerdir?


GoodWe Türkıye ekibi olarak, hem Türkiye pazarında Pazar payımızı korumak ve yükseltmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek için ihracatımızı daha çok artıracağız. Türkiye’den; Orta Doğu ve Balkan ülkelerine yaptığımız satışlar ile ihracatımızı, 2019 yılına göre 5 kat arttırarak, 2020 yılı hedefimize şimdiden ulaşmış durumdayız. Aynı hızla devam ederek, daha çok lokal ve global projede GoodWe kullanılmasını sağlamaya devam edeceğiz.

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir konu var mı?


Ülkemi seviyorum; umarım ki devlet büyüklerimiz şu anda olduğu gibi bu sektöre daha çok inanacaklar ve daha fazla önümüzü açacaklar. Böylece, göğsümüz kabara kabara “Türkiye Cumhuriyeti; Güneş Enerjisi Ülkesi” diyebileceğiz.

E-Bülten Kayıt