Hifyber, Gaz Türbinlerinin Filtrasyon Performansını Artırıyor!

Abalıoğlu Holding bünyasinde faaliyet gösteren Hifyber, gaz türbinlerinin filtrasyon sistemleri için geliştirdiği “nanofiber filtre medyası” ile yüksek toz tutma kapasitesi ve üstün dayanım avantajı sunarak, sistemin uzun yıllar güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Elektrik üretmek veya endüstriyel tesislerdeki farklı işlemlere güç sağlamak için mekanik tahrik sağlayan gaz türbinlerinin “giriş havası filtrasyon sistemleri”, performanslarını doğrudan etkiliyor. Gaz türbinlerinde sistemin güvenli bir şekilde çalışması için havada bulunan; tozların, sıvıların ve liflerin motora ve sistemin işleyişine zarar vermeyecek şekilde filtre edilmesi gerekiyor. Çünkü havada bulunan partiküller zaman içerisinde sistemde korozyona ve tıkanmaya neden olabiliyor. 

Ahmet ÖZBECETEK
Hifyber Genel Müdürü

Doğru filtre sistemleri ile hava içerisindeki istenmeyen partiküllerin temizlenmesi, sistem güvenliği kadar enerji verimliliği ve sistemin uzun ömürlü kullanımı açısından da büyük önem taşıyor. Gaz türbinlerinde havanın verimli bir şekilde şartlandırılabilmesi için filtrenin partikül tutma seviyesi ve hava akımına karşı oluşturduğu direnç de önemli filtreleme kriterleri arasında yer alıyor.  

Optimum filtrasyon çözümü

Hifyber’ın gaz türbinlerinde ki hava emiş filtreleri için geliştirdiği “Nanofiber kaplı filtre medyası”, yüksek toz tutma kapasitesi ve üstün dayanımı ile optimum filtrasyon çözümü sunuyor. 

Sistem güvenliği

“Filtre malzemesinin performansı ve kullanım ömrü, gaz türbini için önemli bir faktördür” diyen Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, sözlerine şöyle devam etti: “Hifyber olarak “Gaz Türbinleri”ndeki filtrasyon sistemleri için geliştirdiğimiz Nanofiber kaplı filtre medyası ile sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.

Filtre ömrünü ve filtrasyon verimini artırıyor

Gaz türbinlerinin “giriş havası filtrasyon sistemleri”nde kullanılan nanofiber kaplı filtre medyasında toz, medyanın içinde değil de yüzeyinde birikiyor. Filtre yüzeyindeki nanofiber yapı; toz, kir ve kirleticileri toplayarak, filtre ömrünü ve filtrasyon verimini artırıyor.

Yüksek ekipman koruması

Nanofiber filtre medyası, cam veya ince fiber filtre medyasına kıyasla daha az filtre değişimi ve düşük işletme maliyeti sağlıyor. Yüksek verimli nanofiber kaplı filtrelerin, düşük çalışma basıncı düşüşü ise daha yüksek ekipman koruması avantajı sunuyor.

Mekanik filtreleme ve hidrofobiklik özelliği olan nanofiber kaplama sayesinde filtreden sıvı su girişini önleyip, sistemi, nemli ortam koşullarına karşı korumak da mümkün.

Yüksek kalitede filtrelenmiş hava

Türbini; toz, kurum ve tuzlara karşı da koruyan “Nanofiber Filtre Kağıdı”, statik ve darbeli “Pulse-Jet” temizleme uygulamaları sonrasında da yüksek düzeyde partikül tutma verimliliği sağlayarak, sisteme, yüksek kalitede filtrelenmiş hava sunuyor. Ayrıca yüksek korugasyon derinliği ve pliseleme özelliği; maksimum verim, uzun süreli kullanım ve bakım maliyetlerinden tasarruf da sağlıyor” dedi.

EN779:2012, ISO 16890 ve ASHRAE 52.2 gibi uluslararası test standartlarına uygun olarak geliştirilen “Hifyber Nanofiber Filtre Medyası”, F7’den E12’ye kadar farklı verimlilik sınıflarına sahip olarak üretilebiliyor.  

E-Bülten Kayıt