HVAC Sistemleri İçin Antibakteriyel Filtre Kumaşı: “HIFYBER”

Modern dünyada insanlar günlük yaşamlarının ortalama yüzde 90’ını iç mekânlarda geçiriyor. Bu nedenle sağlıklı ve konforlu yaşam için iç mekân hava kalitesi büyük önem taşıyor.

Kapalı ortamlardaki hava kirleticilerine uzun süre maruz kalmak, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. COVID-19 pandemi süreci de kapalı alanlardaki iç mekân hava kalitesinin önemini ortaya koyuyor. Çünkü öksürme ve hapşırma sırasında bakteri veya virüs içeren çok sayıda su damlası (aerosol) üretiliyor. 1-4 mikrometre aralığında olan bu damlacıklar, hızla kuruyarak, bakteriyel aerosollere dönüşüyor ve küçük boyutları nedeniyle havada saatlerce asılı kalabiliyor. Havada asılı kalan aeroseller, ortamdaki havayı filtreleyen; ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri (HVAC) ile taşınabiliyor. Bu durum ise kapalı ortamlarda bulunan insanların HVAC sisteminden havaya salınan mikrobiyal kontaminantları solumalarına neden oluyor.

Kapalı alanlarda havada asılı kalan bakterilerin, mantarların, küflerin, virüslerin ve bioaerosollerin, solunum yoluyla enfeksiyon riskini artırmaması ve alerjik reaksiyon oluşturmaması için HVAC sistemlerinde kullanılan filtrelerin yüksek performanslı, antibakteriyel-antiviral özellikte nanofiber kaplı olması hayati önem taşımaktadır. “HIFYBER” markasının üreticisi olan Abalıoğlu Holding, nanofiber kaplı antibakteriyel-antiviral özellikte ki fitre kumaşı ile HVAC sistemlerinde sağlıklı iklimlendirme sunuyor.

Hava filtrasyonu test standartlarına (ASHRAE 52.2, EN 779:2012, ISO 16890 ve EN1822) uygun olarak geliştirilen yüksek verimli HIFYBER Antibakteriyel Filtre Kumaşı, kapalı yaşam alanlarında ki HVAC sistemlerinin hava filtrelerinde oluşan bakteri ve virüslerin yaşamsal işlevlerini bozarak, sağlıklı ve konforlu iç hava kalitesi sunuyor.

HIFYBER Antibakteriyel Filtre Kumaşı; antibakteriyel ve antivirüs (covid-19) özellikleri açısından incelenmiştir.

  • ASTM E2149:2013a test standardına göre Staphylococcus aureus %R 99,58 ve Escherichia coli %R 99,7 ü
  • ISO 18184:2019 test standardına göre Feline koronavirüs (COVID-19 (SARS—CoV2)) %R 80,43

oranlarında antibakteriyel ve antiviral etki göstermektedir.

E-Bülten Kayıt