IBT Solar, Proje Geliştirme Çalışmalarıyla Avrupa’ya Açılıyor

Endüstriyel GES kurulumunda IBT Solar, 30’dan fazla iş ortağıyla birlikte 81 şehirde mühendislik, tedarik ve kurulum  (EPC) hizmeti sunuyor. Geride bıraktığı yıllarda 300 MW’den fazla kurulum gerçekleştiren IBT Solar, Avrupa’da proje geliştirme çalışmalarına başlayarak yurt dışına açılıyor.

“Hem Ekonomiye Hem de İstihdama Katkı Sağlıyor, Sektöre Öncülük Ediyoruz”

IBT Solar Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Daltaban, bugüne kadar 38 şehirde 250’den fazla müşterinin 300’den fazla projesini “0” hata ve %100 müşteri memnuniyeti ile çözümlediklerini dile getirerek şunları söyledi: “GES sektöründe öncü ve sektöre yön veren iş ortaklarıyla birlikte 500 kişiyi aşan kadrosuyla hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağlıyoruz. Sektörün dinamiklerine hâkim duruşumuzla sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak geleceğe öncülük ediyoruz. Sektöre hizmet veren tüm A+ donanım üretimine sahip tedarikçilerle çalışıyoruz. Uzun soluklu iş birlikteliklerimiz var. Kendi konstrüksiyon sistemimizi ürettiriyoruz. Avrupa’da proje geliştirme çalışmalarına başladık. Yakın dönemde bu taleplere cevap verebilecek alt yapı çalışmalarını hızlandırdık.

Yatırımın Geri Dönüş Süresi 5 Sene

GES kurulumunda yatırımcıları ziyaretle başlayan, tekliflendirme ve anlaşma sonrası projelendirme ile devam eden, izin onay süreçlerinin takibi ile sürüp satın alma ve kurulumu içinde barındıran bir anahtar teslim proje süreci olduğunu belirten Hakan Daltaban; “Dağıtım şirketi, TEDAŞ, itfaiye, ilgili belediye ve OSB’lerden izin alınması gerekiyor. Bu süreç,   çağrı mektubunun alınması için  gerekli 2 aylık süre ile başlıyor;. Daha sonra proje onayı için yaklaşık 1 aya ihtiyacımız var. Projenin gücüne göre değişiklik göstermesi ile birlikte MW başı  yaklaşık 6 haftalık  kurulum sürecimiz oluyor. 3 hafta kadar süren kabul süreciyle de projeyi teslim ediyoruz. Günümüz yatırım koşullarında  elektrik fiyatı ve döviz kurundaki hareketlilik sonucunda yatırımın geri dönüşü ortalama 5 yılı buluyor” dedi.

“Çatı GES Kurulumu, Sürdürülebilirlik Açısından Çok Önemli”

“Avrupa ülkelerine baktığımızda 40 yıllık regülasyonların aktif olduğunu görüyoruz. Ülkemizde bu sektör geçmişi 10 – 15 yıl öncesine dayanıyor” diyen IBT Solar Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Daltaban, değerlendirmelerini şöyle tamamladı: “Kurulum yapılan her çatı, minimum 25 yıl kadar enerji üretiyor. Türkiye toprak genişliği, ışınım verimliği ve nüfusu dolayısıyla çok fazla güneşli güne sahip. Dolayısıyla kurulan her bir santralin kurtardığı ağaç sayısı ve önlediği karbon emisyonunu düşünürsek çatı GES kurulumu, sürdürülebilirlik açısından büyük öneme sahip.”

E-Bülten Kayıt