İklim Değişikliğine Karşı Mücadelede Binaların Mantolanması Büyük Önem Taşıyor

Avrupa’nın Mantolama Devi Baumit, düzenlediği İklim Değişikliğine Karşı Mantolama Zirvesi’nde Türkiye’nin dört bir yanındaki bayileri ve inşaat sektörünün ilgilileriyle bir araya geldi. 2022 yılında inşaat sektörünün gündemindeki konuların değerlendirildiği etkinlikte, iklim değişikliği ve artan enerji maliyetleri nedeniyle enerji tasarrufu ve mantolamanın kritik önemi vurgulandı. ‘Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın sonuçlarının da masaya yatırıldığı zirveye, Fütürist Ufuk Tarhan ve Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

Baumit, her yıl gelenek haline getirdiği bayileriyle ve sektör ilgilileriyle buluşma etkinliğini bu yıl İklim Değişikliğine Karşı Mantolama Zirvesi adı altında gerçekleştirdi. 23 Mart Çarşamba günü hibrit olarak düzenlenen zirveye, Baumit Türkiye YouTube kanalı üzerinden 3 bine yakın kişi katıldı.  Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı ve Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer’in ev sahipliğinde düzenlenen zirvede sektörün ana gündem maddeleri değerlendirildi. Baumit’in geçtiğimiz aylarda Türkiye çapında gerçekleştirdiği ‘Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın sonuçlarının analiz edildiği etkinlikte, mantolamanın iklim değişikliğine karşı alınabilecek en kritik önlemlerden olduğu vurgulandı. 

Zirvede Fütürist Ufuk Tarhan döngüsel ekonomi, gelecekte çıkacak iş modelleri, konfor ihtiyaçları ve enerji verimliliği hakkında ilham verici bir konuşma yaptı. Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu da çarpıcı örneklerle iklim krizinin doğaya yansımasını paylaştı.

Atalay Özdayı: ‘En önemli gündem maddemiz iklim değişikliği’

Etkinlikte inşaat ve yapı malzemeleri sektöründeki son durumu değerlendiren Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı, “2021 yılının ilk yarısında pandemi sonrası toparlanarak büyüme gösteren inşaat sektörü 2021’in son çeyreğinde yüksek enflasyon, satın alma gücünün kaybı, yükselen maliyetler nedeniyle daralma sürecine girdi. Bu gündem maddelerine ek olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enerji fiyatlarındaki ve konut kredilerindeki artışın seyri 2022 yılının en önemli gündem maddeleri olmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 24,1 arttı. Konut satışlarına baktığımızda 2021’de yaklaşık 1,5 milyon konuş satışıyla 2020 yılıyla paralel ilerleyen bir süreç görüyoruz. İnşaat sektörü küçülürken, inşaat malzemeleri sektörünün kaydettiği büyümede yenileme pazarındaki güçlü talep etkisini gösteriyor. Ancak dünya olarak 2022 ve önümüzdeki dönemde en önemli gündem maddemiz iklim değişikliği. İklim değişikliği ile mücadelede alacağımız en kritik önlemlerden biri ısı yalıtımı.  Avrupa’nın mantolama devi Baumit olarak ülkemizde ısı yalıtımı bilincini artırmak için çalışıyor, iklim değişikliği ile mücadele ve enerji tasarrufu için mantolamanın tercih değil zorunluluk olduğuna dikkat çekmeye devam ediyoruz” dedi.

‘Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme seferberliği başlattık’

Zirvede Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer de geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdikleri Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın öne çıkan sonuçlarını paylaştı.  Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu olan binaların karbondioksit salımında da ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Dinçer şöyle devam etti: “Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de toplumun yüzde 64’ü için mantolama yaptırmak iklim değişikliği için alınan bir önlem. Toplumumuzun bu konuda biraz daha bilinçlendirilmeye ihtiyacı var. Biz de Baumit olarak bayilerimizle birlikte bu sorumluluğun üzerimize düşen kısmını alıyoruz. Bu vizyonumuzu bir sosyal sorumluluk projesi ile çocuklarımızı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme seferberliğine dönüştürdük. Geleceğimizi Mantoluyoruz projesi yaklaşık 3 yıldır sürdürülebilir bir şekilde büyüyor ve yaygınlaşıyor. Başladığımızdan beri toplam 20 bin çocuk bu bilinçlendirme projesine dâhil oldu ve aynı zamanda onlar için hazırladığımız montlarla ve defterlerle buluştu. Projemiz büyüyerek devam edecek”.

E-Bülten Kayıt