İnsan Sağlığını Zararlı Tozlardan Yüzde 99 Oranında Koruyor

Üretim tesislerinde taşlama ve kumlama sırasında açığa çıkan zararlı tozlar, doğru filtrelenmediğinde meslek hastalıklarına neden oluyor. Bu tozlar da yalnızca çalışanların sağlığını değil, üretim ekipmanlarının ömrünü ve imal edilen ürünlerin kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor.
Türkiye’de temizleme sistemlerinin verimliliğinin arttırılması adına AR-GE çalışması yaparak TÜBİTAK’tan hibe alan ilk ve tek yerli firma olan Bomaksan, insan sağlığını öncelik haline getirerek kumlama işlemleri sırasında açığa çıkan zararlı tozları ‘Patlaçlı Jet-Pulse Kartuş Filtreler’ ile yüzde 99 oranında temizliyor.

Taşlama ve kumlamada ortaya çıkan zararlı tozlar yalnızca çalışanların sağlığını değil, üretim ekipmanlarının ömrünü ve imal edilen ürünlerin kalitesini de olumsuz etkiliyor. Isıtma, soğutma ve iklimlendirme (HVAC) sektöründe 35 yıldır faaliyet gösteren Bomaksan, geliştirdiği ve tesislerinde üretimini yaptığı yeni nesil çevreci ‘Patlaçlı Jet-Pulse Kartuş Filtreler’ ile açığa çıkan tozlara yüzde 99 oranında çözüm sunuyor.

“Hem işyeriniz, hem dünyamız, hem de çalışanlarınız için

 doğru filtreyi tercih edin”

Üretim tesislerinde taşlama ve kumlama sırasında açığa çıkan zararlı tozların, doğru filtrelenmediğinde meslek hastalıklarına neden olduğunu vurgulayan Bomaksan’ın Genel Müdürü R. Bora Boysan, zararlı tozlar çalışmayı imkansız hale getirdiğine dikkat çekerek  ‘Her büyüklükte parçanın taşlanması sırasında açığa çıkan tozlar, iş yeriniz ile çalışanlarınızı korumak hem de sağlıklı ve güvende tutmak için verimli bir şekilde filtrelenmelidir. Bu noktada doğru filtre seçimi oldukça önemli. Bomaksan olarak zararlı tozları yüksek verimli ve uzun ömürlü ‘Patlaçlı Jet-Pulse Kartuş Filtreler’ ile temizliyoruz’ dedi.

Özellikle endüstriyel tesislerde, taşlama ve kumlama işlemlerinin ana amacının, üretilen parçaların yüzey kalitesini arttırmak olduğunu vurgulayan Boysan, şunları söyledi: “Bu amaca ulaşabilmek için insanlar (veya robotlar) imal edilen parçaların üzerinde bulunan istenmeyen küçük parçaları yüzeyden temizlerler. Bu temizlik işlemi yoğun toz ve dumanın açığa çıkmasına sebep olur. Bu toz ve dumanın imal edilen parçanın üzerine tekrar yapışıp yüzey kalitesini bozmasını önlemek için toplanarak filtre edilmesi gerekiyor. Taşlama ve kumlama esnasında açığa çıkan tozun emişi doğru yapılmadığında,  bitmiş ürünün yüzey kalitesi, iç ortam hava kalitesi, iş sağlığı ve güvenliği ve çevre oldukça kötü etkileniyor. Doğru filtre seçimi de bu kapsamda büyük önem teşkil ediyor.”

“Çevre dostu filtrelerimiz ile

  üretim verimliliğini arttırıyoruz”

Bomaksan’ın üretim tesislerinde ortaya çıkan toz gibi zararlı maddeleri kaynağından emerek filtre ederek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu yönetmeliklere uygun şekilde atmosfere geri verdiklerini ifade eden Bora Boysan, filtrasyon sisteminin, insan sağlığını koruması ve çevre dostu olmasının yanı sıra üretim verimliliği ve imal edilen ürünlerin kalitesini arttırması nedeniyle de tercih edildiğinin altını çizdi.  

E-Bülten Kayıt