İstanbul Teknik, Bolu’da Açtığı Yeni Fabrikasını Basın Mensuplarına Tanıttı

Üretim merkezini 2020 sonunda Çorlu’dan Bolu Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyan İstanbul Teknik, yeni fabrikasını basın mensuplarına tanıttı.

Bolu OSB’de 30 bin metrekare alan üzerine kurulan ve yaklaşık 350 milyon liralık yatırımla faaliyete geçen fabrikada; yalıtım malzemesinden asfalt kimyasallarına, geogridden çatı malzemelerine kadar bir çok alanda üretim yapılıyor.

Macit Tanyol
İstanbul Teknik Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Macit Tanyol, fabrikanın taşınma sürecinin pandemiye denk geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Bolu OSB’de arazi satın alarak üretime başladık. Burada aynı zamanda makine ekipmanlarımızı da yenileyerek Sanayi Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz katma değeri yüksek ürünlerle dışa bağımlılığı azaltacak adımları hızla atıyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz ve deneme aşamasında olan AB’den de teşvik alan yalıtım ürünümüzü yakında pazara sunacağız. Yeni inovatif ürünümüzün ihracat birim değeri ise yaklaşık 500 dolar olacak” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin asfalt kimyasalları, geogrid ve yalıtım malzemesi üreticisi İstanbul Teknik, yurtiçi ve dışında artan taleple birlikte üretim kapasitesini artırıyor. Bu kapsamda yeni makine yatırımı yaptıklarını ifade eden Macit Tanyol, sözlerine şöyle devam etti: “Ar-Ge merkezimizde katma değeri yüksek inovatif ürünler geliştiriyoruz. Son geliştirdiğimiz ve deneme aşamasında olan ürünümüzü yakında pazara sunacağız ” dedi.

“Türkiye’nin en büyük 1000 üreticisinden biri olacağız”

Ürünlerinin hem iç piyasadan hem de ihracat pazarından yoğun talep gördüğünü ifade eden Macit Tanyol, 80’denfazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Özellikle Azerbaycan’da çok güçlü olduklarını belirten Tanyol, Avrupa ve Türki cumhuriyetlerden de yoğun talep gördüklerini vurguladı. 9 milyon Euro’luk ihracat yaptıklarını ifade eden Tanyol, 2025 yılı hedeflerinin ise 25 milyon Euro olduğunu söyledi. Artan taleple birlikte yeni makine alımlarını yaptıklarını dile getiren Tanyol: “Katma değeri yüksek inovatif ürünlerin payını artırmayı hedefliyoruz. Yeni yatırımlarımızla birlikte iki, üç yıl içinde Türkiye’nin en büyük 1000 üreticisinden biri olacağız” diye konuştu.   

Azerbaycan şubesi faaliyette

Yıllardır emek verdiğimiz ihracat çalışmalarımız ile Azerbaycan’da bir şube açarak ürün ve hizmetlerimizi yerinde sunmaya başladık. Böylece Azerbaycan ekibimizin çalışmaları da verim ve hız kazanmış oldu diye konuştu.   

“Yüklü miktarda inşaat malzemesi  ‘binbirteknik.com’dan alınabilir”

Ürün satışlarını online üzerinden de yoğun şekilde yaptıklarını dile getiren Macit Tanyol, pandemiyle birlikte online alışverişe olan talebin artması nedeniyle binbirteknik.com platformunu kurduklarını ifade etti: “Bu platformda kendi ürünlerimizin yanı sıra inşaat sektöründe faaliyet gösteren diğer üretici firmaların ürünlerinin satışını da gerçekleştiriyoruz. Özellikle yalıtım malzemeleri alanında ürün çeşitliliğini diğer şirketlerden tedarik ederek 6 bin ürünü hizmete sunduk. İnşaat sektöründe yüklü miktarda ürün alabilecek inşaat profesyonelleri toptan alım mantığıyla 100 bin liranın üzerinde dahi ürün sipariş edebiliyor” dedi.

E-Bülten Kayıt