İzocam, Hedefe Yönelik Yatırımlarla Üretimde Rekor Kırıyor!

2022 yılı fabrika içi yatırım bütçesinin yüzde 55’ini verimlilik, bakım ve yenilemeye ayıran lider marka İzocam, bu yıl da üretiminden hurda oranına, karbon salınımı azaltımından enerji sarfiyat miktarlarına kadar her alanda rekorlar kırmayı sürdürüyor.

Proje ve yatırımlarıyla başarı çıtasını her geçen yıl daha da yükselten İzocam, üretimde rekorlar kırarken, enerji tasarrufu, iş güvenliği ve çevre konularındaki hedeflerini yakalayarak, başarılı faaliyetlere imza atmayı sürdürüyor.

2022 yatırım bütçelerinin yüzde 55’ini verimlilik, bakım ve yenileme çalışmalarına aktardıklarını belirten İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, bütçenin geriye kalan yüzde 25’ini sürdürülebilirlik ve EHS’ye, yüzde 20’sini ise dijitalizasyon ve müşteri memnuniyetine ayırdıklarını kaydetti. Bu kapsamda bir dizi yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Savcı, bu yatırımlarının neticesi olarak üretimlerinde rekor seviyelere ulaştıklarını vurguladı. Tarsus tesislerinde 45 bin tona yakın camyünü üreterek tesisin tarihi rekoruna imza attıklarını aktaran Murat Savcı, aynı şekilde Dilovası tesislerinde 60 bin tona yakın taşyünü üreterek son 3 yılın üretim rekorunu kırdıklarını dile getirdi. İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, Dilovası tesislerindeki bir diğer başarının ise en düşük hurda seviyesi rekoru olduğunu kaydetti.

Üretimi artarken, enerji tüketimi yıldan yıla azalıyor

İzocam’ın hikayesinin başladığı 57 yıl önce varoluş amacının, doğal kaynaklara zarar vermeden, can ve mal güvenliğini dikkate alarak, enerji tasarrufu ve konfor sağlayan çevreci ve sürdürülebilir yalıtım çözümleri geliştirmek olarak tanımlandığını dile getiren Murat Savcı, çıktıkları bu yolda, kaynakların verimli kullanılması, iklim değişikliği, sürdürülebilir yapıların inşası, enerji tasarrufu, çevreyi koruma ve yaşam kalitesini iyileştirme motivasyonu ile çalışan bir şirket olma özelliklerini halen koruduklarını vurguladı. Hem karbon salımı azaltımı hem de enerji sarfiyatlarından tasarruf projeleri hedefleri çerçevesinde Taşyünü ve Camyünü üretim tesislerinde enerji izleme sistemleri kurarak geri kazanım, verimlilik projeleri uyguladıklarını ve aydınlatma tiplerini de çevreci uygulamalarla yenilediklerini belirten Murat Savcı, böylelikle Tarsus tesisinde yüzde 13, Dilovası tesisinde ise yüzde 15 enerji tasarrufu sağlandığını belirtti.

İzocam, çevre ve iş güvenliğinde de hedeflerini yakaladı!

İzocam olarak çevre ve iş güvenliği konularında da hedeflerini yakalayarak fark yaratan başarılara imza attıklarını vurgulayan Murat Savcı, şu açıklamalarda bulundu:

“Çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile projelerimizin başında Tarsus Tesisi’nde yaptığımız baca filtresi yatırımı geliyor. Tesisimizin çevresel koşullarla en uyumlu şekilde çalışmasını sağlamak üzere attığımız bu çevre dostu teknolojik yatırımla, dünya standartlarında hava emisyon değerlerine ulaşmayı hedefledik. 2021’in Ağustos ayında devreye aldığımız bu yatırımımız ile otoritelerce istenen sınır değerin yaklaşık 3’te 1’i seviyelerine ulaştık. Böylece yeni baca filtresi ile sürdürebilir bir dünya için yaptığımız katkıyı bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz.

Aynı zamanda bütün tesislerimizde Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandık. Bu belgeyi ilk olarak Tarsus Tesisimiz aldı. Geçen yılın sonuna kadar da tüm tesislerimiz bu belgeye sahip oldu. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bu belge; tesisin, temel seviyede israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir dizi süreci tamamlamış olduğunu ifade ediyor.

İzocam olarak bir diğer önemli başarımız da tesislerimizde ‘Sıfır İş Kazası’ hedefini gerçekleştirmemiz oldu. Bu sene Nisan ayı itibariyle Eskişehir Tesisimiz 4’üncü iş kazasız yılına, Tarsus Tesisimiz ise 1000’inci iş kazasız gününe ulaştı. Saint-Gobain, her yıl uluslararası bir jürinin verdiği kararla ilan ettiği “İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Ödülleri (EHS Awards)” çerçevesinde, İzocam’ı ‘İş Güvenliği Kültürü Değişimi’ (Safety Cultural Transformation) kategorisinde “Safety Diamond” ödülüne layık gördü. Takdim töreni Eylül ayında gerçekleşecek bu özel ödüle sahip olmaktan dolayı çok mutluyuz.

E-Bülten Kayıt