Kerem Barlak, Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Endüstriyel Otomasyon İş Birimi Başkan Yardımcısı Oldu

• Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Endüstriyel Otomasyon İş Birimi Başkan Yardımcılığı görevine Kerem Barlak atandı.

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Endüstriyel Otomasyon İş Birimi Başkan Yardımcılığı görevine Kerem Barlak’ın getirildiğini duyurdu. Yeni görevi doğrultusunda Barlak, şirketin Türkiye ve dünya genelinde pazar lideri olduğu makine, proses otomasyonu ve endüstriyel yazılım çözümlerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olacak. 

Kariyerine 2007 yılında Omron Industrial Automation Europe’ta başlayan Kerem Barlak, 2010 yılında Schneider Electric bünyesine katıldı. Şirket bünyesinde satış, stratejik pazarlama, makine imalatçıları kanal yöneticiliği, sistem entegratörü ve son kullanıcı kanal yöneticiliği vazifelerini yerine getirdi. Ayrıca “Sanayide Dijital Dönüşüm” konusunda yapmış olduğu seminer, çalışma ve üniversite iş birlikleri ile dijitalleşme aracılığı ile sürdürülebilirliğin Türkiye’deki temsilcisi oldu.

Makine İmalatçıları Kanalını yönetirken, dünyada en hızlı “hareket kontrolü” büyümesi; Son Kullanıcı Kanalını yönetirken ise dünyada en çok “DCS” projesi yapan ülke ödüllerini Türkiye’ye getirdi. 

Ayrıca Türkiye’de bulunduğu süre boyunca “Machine Integrator” ve “Industrial Automation Distributor” programlarının stratejisinin belirlenmesine ve uygulanmasına katkı sağladı. 

2020 yılında Doğu Asya ve Japonya Bölgesinde 16 ülkeden sorumlu Strateji ve İş Geliştirme Birimi Kıdemli Yöneticisi olarak bölgenin orta ve uzun dönemli stratejisini ülke müdürleri ile birlikte derledi. Schneider Electric’in tüm iş birimlerine iş zekası, strateji, ve iş geliştirme konularında destek olan Barlak, aynı zamanda Schneider Electric bünyesine katılan enerji yönetimi ve endüstriyel otomasyon yazılım şirketleri ile bölgedeki ülkelerin iş geliştirme süreçlerinini de yönetti.

Asya’da görevlendirildiği süreçte, Singapur’un en büyük şirketi Temasek ile beraber Asya bölgesinde EaaS (Servis olarak yenilenebilir enerji) konusunda inovatif bir iş modeli ile carbon salınımını azaltıp, enerji maliyetlerini düşünme misyonunda olan “GreeNext”in kurulumunda görev aldı. (Schneider Electric – Temasek Holding Ortaklığı)

Kerem Barlak, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Executive MBA yüksek lisans derecesine sahiptir.

E-Bülten Kayıt