Mega Projelerde Türk Prysmian Kablo İmzası

Bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, enerji kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları gibi ürettiği binlerce çeşit kablo ile Türk Prysmian Kablo, Türkiye ve dünya genelindeki mega projelere kablo
tedariki sağlıyor.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, 22 binin üzerinde farklı kablo çeşidiyle hem Türkiye’nin hem de dünyanın öne çıkan mega projelerine tedarik sağlamaya devam ediyor.

Mudanya fabrikasının Prysmian Group’un 26 Ar-Ge merkezinden biri olduğunu ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, “Prysmian ve Draka markaları ile aynı anda enerji ve haberleşme kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olarak öne çıkıyoruz. Ürün yelpazemiz içinde; 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kabloların yanı sıra özel kullanım alanlarına sahip olan demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları gibi kablolar yer alıyor. Çevre dostu üretim politikalarımız çerçevesinde, özellikle yangına karşı güvenli kablo olarak düşük duman yoğunluklu, halojen gazı içermeyen veya yangına dayanıklı kabloların üretimini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“En önemli mega projelerde biz varız”

Türk Prysmian Kablo’nun paydaşlarına ve çözüm ortaklarına, ihtiyaca özel en doğru çözümü sunduğunu vurgulayan Ülkü Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Ar-Ge’deki liderliğimizi koruyarak, son teknolojiyi müşterilerimizle buluşturarak sektörü daha ileriye taşıyor ve kalitedeki rekabetin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Prysmian Group’un İstanbul Havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, 15 Temmuz İstiklal Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale 1915 Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, TCDD Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren gibi Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinde imzası bulunuyor. Halen devam eden projelerimizi de şöyle sıralayabilirim: TCDD Kayaş-Yerköy Yüksek Hızlı Tren, TCDD Alayunt-Afyon-Konya Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapımı, TCDD Gaziray, Tanzanya Metro ve Kabataş Mahmutbey Metro. Yurtdışında öne çıkan referans projelerimiz olarak ise Dubai Metro, Tiflis Metro, Doha Metro, Tanzanya Metro, Aşkabat Uluslararası Havaalanını belirtebilirim. 2022 yılı ve sonrasında da çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak dünyanın en önemli projelerinde yer almaya devam edeceğiz.”

Dikkat! Her kablo aynı değil

Türk Prysmian Kablo’nun uzun yıllardır Mudanya fabrikasında ürettiği Afumex™ serisi kablolar, elektrik kaynaklı yangınlarda oluşan can ve mal kaybını minimum düzeye indiriyor. Olası bir yangın ortamında bu kablolar, alevin yayılmasını önlemekle birlikte zehirli gaz da çıkarmıyor. Aynı zamanda Afumex™ serisi kablolar, düşük duman yoğunluğu, sıfır zehirli gaz salınımı ve gösterdiği yüksek yangın performans sayesinde olay yerinin boşaltılması ve müdahale edilmesi konularında önemli bir rol oynuyor.

Dubai Metrosu, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa (Dubai), Guggenheim Müzesi (Bilbao), Wimbledon Tenis Kortu, Hamburg Havaalanı, Santral İstanbul, Kanyon AVM, Bursa Acıbadem Hastanesi gibi birçok yapı, kamu binaları ve evlerde yangın güvenliği, Türk Prysmian Kablo’nun ürettiği yeni nesil yangına karşı güvenli kablo serisi olan Afumex™ kabloları ile sağlanıyor.

Daha yeşil bir geleceğe katkı

Türk Prysmian Kablo’nun ürün portföyü arasında yer alan fiber optik kablo çözümleri ise hem artırılmış güvenlik hem de maliyette sağladığı avantajlar açısından önem arz ediyor. Üretim sırasındaki kazanımlarıyla enerji tüketimini azaltan fiber optik kablolar, iletişim sistemleri ve yerel ağ bağlantılarında kullanıldıkça bu verimlilik süreklilik kazanıyor. Ayrıca fiber optik kablo çözümleri, ADSL, PSTN ve mobile kıyasla daha yüksek enerji verimi sağlıyor.

Karbonsuz olarak üretilen ve geniş bant teknolojisine sahip FTTH (Eve Fiber) eko-sistemi, daha sürdürülebilir bir dünyaya ve daha yeşil bir geleceğe ulaşmak için de kritik önem taşıyor. Fiber optik kablo teknolojileri; gelişmiş sabit performans, güvenlik ve daha uzun ağ ömrü sunuyor. Dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlarken ek olarak daha az malzeme kullanıldığından dolayı çevre üzerindeki olumsuz etkisi de daha düşük oluyor.

E-Bülten Kayıt