Nordex Türkiye, İzmir Foça Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Rüzgar Atölyesi Kurdu

Rüzgar enerjisi alanında gençlerin istihdamını ve gelişimini destekleyen ve yenilenebilir enerji sektörüne farklı bakış açıları kazandırarak birçok eğitim projesine imza atan Nordex Türkiye, İzmir’in Foça ilçesindeki Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde rüzgar atölyesinin kurulmasına destek oldu. Projede emeği geçen Nordex Türkiye yöneticileri ve çalışanları ile Foça Meslek Lisesi idari kadrosunun katılımıyla birlikte öğrenciler rüzgar atölyesinin açılışını 02 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen etkinlikte kutladılar.

Nordex Türkiye’nin 2021 yılının Haziran ayında gerçekleştirdiği Meslek Liselerine Yönelik Rüzgar Türbini Teknik Eğitimi projesi sonucunda, Nordex Türkiye bünyesinde staj yapmaya hak kazanan 5 öğrenciden 4 öğrencinin Cemil Midilli’den yer alması,  Foça Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin yenilenebilir enerji sektörüne verdikleri önem konusunda Nordex Türkiye için önemli bir gösterge oldu.

Atölyenin oluşturulmasında gerçek türbinlerde kullanılan malzemeler, Türkiye’deki proje sahalarından gelen kanat kesit parçaları gibi tüm teknik malzemeler Nordex Türkiye tarafından sağlanmıştır. Meslek Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve Nordex Türkiye çalışanları tarafından yine gerçek türbinlerden çıkan malzemeler kullanılarak elektrik üretimi de yapabilen bir adet rüzgar türbin modeli de teknik atölyede yapılarak, atölyeye kazandırılmıştır.

Atölyeyle ilgili olarak, Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan şunları söyledi:

“Nordex Türkiye olarak, beraberce kurduğumuz bu rüzgar atölyesiyle birlikte, Foça Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören genç arkadaşlarımızın, henüz lise sıralarındayken sektörle ilk tanışmalarına vesile olmayı ve gelecekte rüzgar enerjisi sektörünün bir çalışanı olmalarını beklediğimiz genç arkadaşlarımızın teknik eğitimlerini desteklemeyi hedefledik.

Günümüzde yüksek güçlere ulaşan rüzgar türbinini oluşturan bileşenlerini atölye içerisinde görsel anlamda modellerle ve türbinlerde kullanılan gerçek malzemelerle değerli öğrencilerimize sunmak istedik. Türbin modeli ve komponentleri ile kanat parçası üzerinde inceleme ve deney yapma fırsatı yakalayacak olan arkadaşlarımızın, rüzgar türbininin nasıl çalıştığını, türbinin hangi malzeme ve bileşen parçalarını barındırdığını, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin nasıl gerçekleştiğini gibi konuları modeller üzerinde görerek tanıma fırsatı yakalayacak olmaları öğrencileri arkadaşlarımızın teknik gelişimlerine yardımcı olacaktır.

Rüzgar atölyesinin Meslek Lisemiz ve öğrenci arkadaşlarımız için hayırlı olmasını temenni eder, atölyenin kurulmasında emeği geçen tüm öğretmenlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

E-Bülten Kayıt