ODE Greentech’ten Yangında Daha Az Duman Oluşumu Sağlayan Isı Yalıtım Malzemesi

Yangın sebebiyle oluşan duman dakikalar içerisinde tüm mekanı kaplayarak hayati tehlike yaratıyor. İstatistikler de yangın nedeniyle yaşanan ölümlerin yüzde 80’inin dumandan kaynaklandığını gösteriyor. ODE Yalıtım’ın inovasyon merkezi Greentech Ar-Ge önemli bir başarıya imza atarak, yangın esnasında daha az duman oluşumu sağlayan “B-s1-d0” yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü geliştirdi. ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, bu sınıfa ait elastomerik kauçuk köpüğünü Türkiye’de üreten ilk, dünyada ise ikinci firma olacaklarını söyledi.

Türkiye’de ve ihracat yaptığı altı kıtadaki 75’in üzerinde ülkede yalıtım sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, küresel yolculuğundaki en önemli gücü olan Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımlarını artırarak, bu yıl Greentech Ar-Ge isimli inovasyon merkezini hayata geçirmişti. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Greentech önemli bir başarıya imza atarak, yangın esnasında daha az duman oluşmasını sağlayan “B-s1-d0” yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü geliştirdi.

Ozan Turan: “Ürettiğimiz malzeme hem geç tutuşuyor hem de daha az duman salımı sağlıyor”

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, Greentech Ar-Ge tarafından geliştirilen yeni R-Flex ürünü hakkında bilgi verdi. Yangın sebebiyle oluşan dumanın dakikalar içerisinde tüm iç mekanı kaplayarak hayati tehlike yarattığına dikkat çeken Turan, “Geçtiğimiz yıllarda Amerika’daki Ulusal Yangından Korunma Derneği tarafından paylaşılan istatistikler, yangın nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 80’inin duman zehirlenmesinden kaynaklandığını gösteriyor. Greentech’te geliştirdiğimiz B-s1-d0 yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü, yangın esnasında çok önemli avantajlar sağlıyor. Öyle ki elastomerik kauçuk köpük ürünlerin ulaşabileceği en iyi yangın sınıfı B, en iyi duman sınıfı ise s1 sınıfıdır. d0 ise ürünün yangın esnasında damlama yaparak yayılmayacağını gösterir. Dolayısıyla yeni R-Flex ürünümüz hem geç tutuşuyor hem tutuştuğunda alevin ilerlemesini yavaşlatıyor hem de minimum duman salımına olanak tanıyor” dedi.

“Üretime 2022 yılının ilk çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz”

Ürünün Ar-Ge çalışmalarının başarıyla tamamlandığını ifade eden Turan, üretim süreciyle ilgili olarak şunları söyledi; “Bu ürünü üreten Türkiye’de ilk, dünyada da ikinci firma olacağız. B-s1-d0 yangın sınıfına ait ürünlerimiz, tıpkı diğer R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ürünlerimiz gibi havalandırma, iklimlendirme, ısıtma-soğutma kanalları ve tesisat borularını kapsayan çok geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Karbondioksit emisyonlarının en aza indirilmesine ve enerji tasarrufuna katkı sağlayacak. Aynı zamanda mantar, küf oluşumunu önleyici ve antimikrobiyal özelliklere sahip olacak.”

“Ar-Ge çalışmalarımızla uluslararası arenadaki etkinliğimizi artıracağız”

Greentech’teki çalışmalarına da değinen Ozan Turan, “Greentech ile yalıtım sektörünün yanı sıra farklı sektörlere hitap edecek yenilikçi ürünler geliştirmeyi planlıyoruz. Bunun için mevcut ham maddeler ile ürün geliştirirken, konvansiyonel olmayan ham maddeler de kullanarak inovatif ürünler geliştirmek üzere projeler yapacağız. Bu süreçte TÜBİTAK ve KOSGEB projelerinin yanı sıra Avrupa Birliği projelerine yönelik çalışmalar da yaparak uluslararası arenadaki etkinliğimizi daha da artıracağız. Bu kapsamda önümüzdeki üç yıl içinde ODE’nin cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge ve dijitalleşmeye ayırmayı ve Ar-Ge ekibimizi de üç kat büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

E-Bülten Kayıt