Polisan Kansai Boya Uzmanından Isı Yalıtımı İçin Altın Tavsiyeler

Bu yıl sert geçmesi beklenen kış ayları, evleri ısıtmayı bir hayli zorlaştıracağa benziyor. Evlerin sıcaklığını muhafaza etmenin ilk adımlarından biri dış cephe ısı yalıtımı yaptırmak. Kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan dış cephe yalıtımıyla enerjide %70’e varan tasarruf sağlamak mümkün. Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar Tuncel Altınel, evlerde dış cephe ısı yalıtımının kazanımlarını anlattı…

Giderek artan enerji maliyetleri, binalarda ısı yalıtımını zorunlu kılıyor. Yaklaşan kış ayları nedeniyle evlerin sıcaklığını koruyarak enerji tasarrufu sağlamaya yönelik arayışlar sürüyor. İnsan, sağlık ve çevreye odaklanarak geliştirdiği ürünleriyle sürdürülebilirliği destekleyen Polisan Kansai Boya, enerji tasarrufu sağlayan yalıtım ürünleriyle de tüketicileri gülümsetiyor. Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar Tuncel Altınel, ısı yalıtımı hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı…

Dış cephe yalıtımının ısı tasarrufuna nasıl ve ne oranda etkisi oluyor?
 
Dış cephe ısı yalıtımı ile binalarda %35-50 arasında enerji tasarrufu sağlanabilir.  Binaların çatı ve bodrum tavanlarının da yalıtıma dahil edilmesi ile tasarruf oranı %70’lere kadar çıkabilir. Yalıtımda kullanılan levhaların kalınlıklarının artırılması daha etkili bir tasarruf sağlayacaktır.

Isı kaybını önlemek için evlerde alınabilecek önlemler neler?
 
Evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesi için binaların dış cephesinde TS 825 tarafından önerilen kalınlıkta levhalar kullanılarak ısı yalıtımı yapılması gerekiyor. Bu aşamadan sonra adım adım ilerleyerek ısı kaybı tümüyle ortadan kaldırılabilir. Bunun için yapılması gerekenler şöyle:

 • Pencerelerinizi ısıcamlı pencereler ile değiştirin. Pencerelerinizde kullandığınız doğrama profillerinin kalınlığının ve içindeki odacık sayılarının artırılması sıcaklığın muhafaza edilmesi için büyük bir kazanım sağlar.
  – Pencere ve kapılardaki ısı kaçaklarını ortadan kaldırın.
  – Çatınızın ve bodrum tavanlarının ısı yalıtımını yaptırın. Çıkma altlarını da ısı yalıtımına dahil edin.
   – Pencerelerinizi sık sık açıp kapatmayın. Bu şekilde oluşabilecek ısı kaçaklarının önüne geçmiş olursunuz.
  – Oda büyüklüğüne uygun petek kullanın. Peteklerinizde termostatik vana kullanıldığından emin olun.
  – Evinizin büyüklüğüne göre kombi seçin.
  – Petek ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.
  – Yeni yapılan binalarda ise merkezi ısınma sistemi uygulanması büyük bir avantaj yaratır. Evinizi değiştirmek istiyorsanız bunu dikkate alın.

Doğru yalıtımla ısının yüzde kaçı ev içinde kalır?
 
Doğru kalınlıkta levha kullanılarak binanın tamamında ısı yalıtımı yapılması durumunda, %60-70 oranında ısının evimizin içinde kalması mümkün. 

Isı yalıtımı aile bütçesinin yanı sıra ülke ekonomisi için nasıl bir katkı sağlıyor?
 
Türkiye’deki evlerin tamamının ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde etmek mümkün. 

Polisan Kansai ısı yalıtımına ilişkin ne tür çözümler sunuyor?
 
Polisan Kansai Boya olarak Exelans enerji yalıtım sistemleri ile evlerin sıcaklığını muhafaza ediyoruz. Taşyünü paket sistem, Karbonlu EPS paket sistem, EPS paket sistem ve XPS paket sistemleri ile yalıtım pazarındanA %20 pay alıyoruz. Ürünlerimizle evlerin sıcaklığını sağlarken, ihracat faaliyetlerimizle de Türkiye ekonomisine yükselen bir değer kazandırıyoruz. 2021 yılı ekim ayı itibarıyla 5 milyon TL’lik yalıtım ürününü dünyaya ulaştırmayı başardık. 2022’de büyüme trendinin katlanarak devam edeceğini öngörüyoruz.

E-Bülten Kayıt