Prysmian Group’tan Sıfır Emisyon İçin İş Birliği

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group, karbon nötrlüğüne ulaşmak adına karayollarında sıfır emisyonlu hareketliliği amaçlayan, dünyanın ilk iş birlikçi yenilik projesi Arena del Futuro’ya dâhil oldu.

Enerji tasarrufu çalışmaları ile sürdürülebilir gelecek için karbon salınımını azaltmaya yönelik çalışmalara imza atan Prysmian Group, temiz enerji çözümleri ile “Arena del Futuro” projesinde yer alacak.

A35 Brebemi-Aleatica otoyolu, ABB, Electreon, FIAMM Energy Technology, IVECO, IVECO Bus, Mapei, Pizzarotti, Politecnico di Milano, Stellantis, TIM, Roma Tre Üniversitesi ve Parma Üniversitesi’nin de dâhil olduğu “Arena del Futuro” projesi konsorsiyumu, temassız dinamik indüktif şarj kullanılarak elektrikli araç, otobüs ve ticari araçları çalıştıracak teknolojilerin etkisini ve verimliliğini kanıtlamak üzere önümüzdeki aylarda bir arada çalışacak.

“Tüm faaliyetlerimizi gezegenimizin sürdürülebilir geleceğinin odağında gerçekleştiriyoruz”

Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Ülkü Özcan, “Prysmian Group’un imzasını taşıyan bu proje, gezegenimizin geleceği için benzersiz bir devrim niteliği taşıyor. Biz de bu büyük grubun bir parçası Türk Prysmian olarak, sürdürülebilirliği odağına alan ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen tüm projeleri destekliyor; ‘Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz’ sözümüzün arkasında durarak, yeni projeler geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Prysmian Group’un MEAT Bölge CEO’su Cinzia Farisè ise, “Dünyada ilk kez, prestijli üniversiteler ve kuruluşlar tarafından desteklenen ve uluslararası önemli endüstriyel şirketlerin katılımı ile hayata geçirilmeye hazırlanan bu proje, karbon nötrlüğüne ulaşmak için insanların, hayvanların ve hareket halindeki diğer tüm nesnelerin karayollarında sıfır emisyonlu hareketliliğini amaçlıyor. Yeşil enerjinin herkes için erişilebilir olması gerektiği misyonuyla hareket eden Prysmian Group olarak karbon nötrlüğüne ulaşmak için imza atılan ‘Arena del Futuro’ projesinin heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Arena del Futuro projesi neleri kapsıyor?

Projede; A35 otoyolunun Chiari Ovest çıkışı yakınındaki özel bir alanında bulunan, ‘Arena del Futuro’ adı verilen ve 1 MW’lik elektrik gücüyle çalışan 1.050 metrelik bir asfalt ring inşa edilmesi planlanıyor. Statik ve dinamik bir ortamda elektrikli araçların çeşitli türlerine ‘Dinamik Kablosuz Güç Aktarımı’ teknolojisinin uygulanacağı projede, azami yol güvenliği sağlamak ve ticari araçların verimliliğini ideal hale getirmek için 5G ve IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojileri aracılığıyla ileri bağlantı sağlanarak, daha dayanıklı hale gelmesini ve indüktif şarj verimliliğini değiştirmemesini sağlamak üzere yol yüzeyi ideal hale getirilecek.

E-Bülten Kayıt