Schneider Electric, Financial Times’ın Çeşitlilik Liderleri 2020 En İyi 50 Listesinde

Schneider Electric, Financial Times’ın Çeşitlilik ve Katılım listesindeki liderler arasında gösterildi.

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan Schneider Electric, uluslararası çapta prestijli yayın kuruluşu Financial Times’ın Çeşitlilik Liderleri 2020 listesinde öncü kurumlar arasında yer alıyor. Bu sene ilki gerçekleştirilen ve 700 şirketin dahil edildiği listede, Schneider Electric genel sıralamada 41., sanayi sektöründe ise 4. sırada gösterildi.

Financial Times Çeşitlilik Liderleri 2020 listesi, iş dünyasında cinsiyet eşitliği de dahil olmak üzere her türlü çeşitliliğin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanıyor. Bu doğrultuda her türlü cinsel yönelim ve toplumu yansıtan etnik ya da sosyal yapıya açık olmak, şirketlerde aranan başlıca kriter olarak gösteriliyor.

Sıralama, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, İsviçre ve İngiltere’de en az 250 çalışana sahip olan şirketlerin katıldığı bir anket çalışması sonucunda oluşturuldu. Bağımsız bir şekilde sunulan bu ankete 80.000’den fazla kişi katıldı. Analizi derinleştirmek amacıyla insan kaynakları ve işe alım uzmanlarının görüşlerinden faydalanıldı.

Ankete katılanlara, işverenlerinin yaş, cinsiyet, eşitlik, etnik köken, engellilik ve cinsel yönelim (LGBT+) gibi alanlarda çeşitliliği ne ölçüde teşvik ettikleri ile ilgili düşünceleri soruldu. Katılımcılardan ayrıca kendi sektörlerindeki diğer önemli aktörleri çeşitlilik açısından değerlendirmeleri istendi. En yüksek puan alan 700 şirket Çeşitlilik Liderleri 2020 listesine dahil edildi.

Bu başarıyı değerlendiren Schneider Electric Global İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Olivier Blum; “Financial Times’ın ilk Çeşitlilik Liderleri listesinde yer almış olduğumuz için gururluyuz. Schneider Electric olarak herkes için, her yerde sürdürülebilir katılım sağlamak adına çalışıyoruz. Bu liste ile birçok başka şirketin de çeşitlilik ve katılım konusunda gösterdikleri duyarlılığı görmek oldukça mutluluk verici. Birlikte toplumumuz için daha güçlü bir etki yaratabiliriz” dedi. Bu alandaki başarıları pek çok farklı kurum tarafından onaylanan Schneider Electric, Aralık 2018’de açıklanan Equileap Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde, sanayi sektöründe birinci sırada gösterildi. Dünyadaki tüm sektörlerde cinsiyet eşitliği performansının değerlendirildiği Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bu yıl ikinci kez yer aldı ve kadınların kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olmaya yönelik cesur ve vizyoner inisiyatifleriyle 2019 Catalyst Ödülü’ne layık görüldü.

E-Bülten Kayıt