Ex-Proof Klimalar İle Endüstrilerde Güvenli İklimlendirme Çözümleri

İklimlendirme ve enerji çözümleri alanında ki on altı yıllık tecrübesi ile hem yurt içinde hem de yurt dışında iş merkezlerine, eğitim ve sağlık kurumlarına, cafe ve restaurantlara, AVM’lere, konutlara, villalara, otel projelerine ve kamu kuruluşlarına, proje ve mühendislik hizmetleri ile ürün tedariği ve uygulama hizmeti sunan Hibrit Mühendislik; tehlikeli ve patlama riski olan endüstriyel tesisler, kimyasal maddelerle çalışan laboratuvarlar gibi alanlar için de güvenli iklimlendirme çözümleri sunuyor.

Yüksel Gökmen
Hibrid Mühendislik Genel Müdürü

Ex-Proof klimalar ile endüstrilerde hem elektriksel hem de mekanik olarak kıvılcımsız çalışmayı temin etmek mümkün” diyen Hibrid Mühendislik firmasının Genel Müdürü Yüksel Gökmen; petrol ve doğalgaz tesisleri, savunma sanayi, askeri tesisler, havacılık ve uzay sanayi, akü, batarya üretim tesisleri, elektrik santralleri, kimyasal üretim tesisleri, maden ve metalurji endüstrisi, kozmetik, tekstil, boya ve ambalaj üretim tesisleri için Ex-Proof klimalar ile güvenli çalışma ortamları sağlamanın önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gökmen, “Enerji üretimi ve dağıtımı, savunma sanayi, havacılık ve uzay teknolojileri gibi konuların önemi her geçen gün artıyor. Devletler ve özel şirketler her yıl bu stratejik sektörlere daha fazla bütçe ayırarak, yatırım yapıyor. Ülkeler için kritik öneme sahip bu tesislerin iklimlendirilmesi için de özel donanım ve yazılımlar gerekiyor. Sıcaklığın yüksek olduğu, tozlu, titreşimli, yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu bu ortamlarda klasik konfor klimaların kullanılması risk taşıyor. Klimalardaki elektrik aksamının çıkardığı ark ve kıvılcımın; ortamda bulunan gaz, toz veya yanıcı madde buharı ile bir araya gelmesi büyük facialara yol açabilir. Bu kapsamda; özel proseslerin gerçekleştirildiği kritik mekanlarda Ex-Proof(patlamaya dayanıklı) klimalar tercih edilmelidir. Ex-Proof klimalar, özel donanımları sayesinde çalışırken yangın, patlama gibi tehlikelere karşı riskleri ortadan kaldırıyor. Böylece güvenlikten ödün vermeden ortamın iklimlendirilmesi sağlanıyor.

Ex-Proof klimalar; pencere, duvar, kaset, gizli tavan, salon ve kabin tipi gibi geniş iç ünite seçenekleri ile kullanıcı için esnek çözümler sunuyor. Dış ünitelerde ise hava ve su soğutmalı modeller bulunuyor. Ayrıca; sabit sıcaklık & nem, exproof nem alıcı, düşük/yüksek sıcaklık gibi farklı fonksiyonlara sahip modeller de mevcuttur.”

E-Bülten Kayıt