Türk Prysmian Kablo, Solar Çözümleriyle Sürdürülebilir Hayata Katkı Sağlıyor

Yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla sürdürülebilir hayata katkı sağlayan Türk Prysmian Kablo; güneş enerjisi santrallerine tedarik ettiği yüksek kaliteli solar kablo ürünleriyle, yenilenebilir enerjide maliyet düşüren çözüm ortağı olarak öne çıkıyor.

Kablo sektöründe dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, pazarın köklü ve öncü oyuncusu olarak ekonomiye katma değer sağlarken, odağına aldığı yenilenebilir enerji çözümleri ile temiz enerji yatırımlarında önemli bir çözüm ortağı olarak öne çıkıyor.

“Sürdürülebilir yarınlar için çalışıyoruz”

Türk Prysmian Kablo’nun çevresel sürdürülebilirlik girişimleri doğrultusunda yenilenebilir enerji ürünlerine odaklandığını belirten Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: Dünya, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yer tutan rüzgar ve güneş enerjisine yönelirken Türk Prysmian Kablo olarak, yenilenebilir enerji endüstrisindeki işletmelere ve yatırımcılara; maliyeti düşüren, zorlu çevresel koşullara dayanıklı ve yüksek performansı 2000’li yılların başından beri ürettiği kablolarla ispatlanmış kablolarımızla enerji çözümleri sağlamaya devam ediyoruz. Türk Prysmian Kablo’nun bugüne dek tedarik ettiği 40 milyon metreden fazla solar kablo ile yaklaşık 9 milyon hanenin 1 aylık elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. ‘Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz’ sloganımız doğrultusunda yenilikçi çözümlerimiz ile sektörün öncü şirketi olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Avrupa Birliği’nin doğal gaz tüketiminde ciddi azalma beklentisi sonucu elektrik tüketimini de azaltıcı pek çok tedbiri gündeme getirdiğini hatırlatan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son gelişmeler bize yenilenebilir enerjinin çok önemli bir alternatif enerji kaynağı olarak öne çıktığını gösteriyor. Önümüzdeki dönemde enerjide dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ülkelerin yenilenebilir enerjiye daha çok yönelmesi mümkün. Türk Prysmian Kablo olarak çevre dostu ve düşük karbon salımına sahip yenilenebilir ürünlere yaptığımız yatırımlar sayesinde kablo sektörünün sürdürülebilir dönüşümüne liderlik etmek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ürettiğimiz yeni nesil kablolarımızla, en prestijli projelere, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali Konya Karapınar YEKA projesinin kablo tedarikçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu projelerdeki iş birliklerimizle yenilenebilir enerjide güvenilir bir iş ortağı olarak öne çıkıyoruz. Ayrıca, ülkemizin ilk ve en büyük yüksek gerilim denizaltı kablo projeleri, en önemli rüzgâr santrali ve en büyük fiber optik kablo projeleri gibi Türkiye’nin mega yenilenebilir enerji projelerine imza atmayı sürdürüyoruz.”

Kaliteli solar kablo, güneş enerjisinde verimliliği arttırıyor

Güneş enerjisi santrallerinde kullanılan ve dış etkilere en çok maruz kalan solar (PV) kabloların ilgili uluslararası standartlara uygun olması, uyması gereken şartlar ve kabloların seçim kriterleri santralin ömrü ve verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Güneş enerjisi sistemi içinde toplam yüzde 2’den daha düşük maliyete sahip olan solar kablo sistem performansı açısından önemli bir rol oynuyor. Kalitesiz kablo seçimi sonucunda, sistem veriminde ciddi kayıplar oluştururken; üretilen enerji, tam kapasite ile sisteme taşınamamakta; dış ortamlardan olumsuz etkilenen kabloların zaman zaman değişmesi gerekmekte ve tüm bunlar maliyet artışı olarak yansımaktadır. Tüm bu sorunlara yenilikçi çözümler sunan Prysmian markalı güneş enerjisi çözümleri, 2000’li yılların başlarından beri tüm dünyada güvenle kullanılıyor ve kullanım sonrası performansları açısından bir adım öne çıkıyor.

E-Bülten Kayıt