Uzmanlar Uyarıyor: Bakımı Yapılmayan Klimalar Sağlığımızı Tehdit Ediyor!

Klima bakımı için uzmanlar uyarıyor! Klimaların hayat konforumuzu artırdığını ancak gerekli periyodik bakım ve özel temizlikleri yapılmadığı takdirde sağlığımızı tehdit eder duruma geldiğini belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Engin Aktaş, güvenli klima kullanımının tek yolunun, düzenli klima temizliği olduğunu söylüyor. Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fatma Sungur Toksoy ise, bakımı yapılmayan klimaların tüberküloz gibi bulaşı hastalıkları geliştirebileceğine dikkat çekiyor. “Doğru hava hareketi”nin önemini vurgulayan Daikin uzmanları, sürdürülebilir taze hava sağlayan cihazlarla yapılan temiz havalandırılmanın önemine dikkat çekiyor ve rutin klima bakımlarının uzman servislerce yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Kış mevsiminde ısınmak, yazları serinlemek için kullandığımız klimalarla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, sağlıklı klima kullanımında bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Engin Aktaş, klimaların hayat konforumuzu artırdığını ancak gerekli periyodik bakım ve özel temizlikleri yapılmadığı takdirde sağlığımızı tehdit eder duruma geldiğinin altını çiziyor.

Dr. Engin Aktaş: Güvenli klima kullanımının tek yolu, düzenli temizlik

“Güvenli klima kullanımının tek yolu, klimanızın düzenli temizliğinin yapılmasıdır” diyen Dr. Engin Aktaş, bunu şöyle açıklıyor: “Temizlenmeyen klimalarda üreyen küf mantarları, her çalıştırıldığında ortama dağılarak solunum yoluyla vücudumuza girer. Bunun sonucu olarak alerjik burun, sinüs hastalıkları, alerjik astım, daha çok farenjit gibi boğaz enfeksiyonları ve özellikle çocuklarda kuru öksürük ve bazen nefes darlığıyla seyreden alt hava yolu hastalıkları geliştirebilir. Uygun temizliği yapılmayan klimalarda üreyen bir başka mikroorganizma da bakterilerdir. Bu bakteriler boğaz, sinüs ve akciğerlerde enfeksiyon yaratabilir ama özellikle klima ortamında üreyebilen legionella pneumophila olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu Lejyoner Hastalığı, akciğerde zatürreye neden olur ve oldukça ciddi seyreden bir hastalıktır. Klimanın rutin temizlik ve bakımı yapılarak bu risklerin önüne geçilebilir.”

Dr. Fatma Sungur Toksoy: Tüberküloz gibi bulaşı hastalıklar gelişebilir

Klimaların temizliği iyi yapılmazsa ve iyi dezenfekte edilmezse lejyoner hastalığına sebep olan legionella pneumophila ve başka bakterilerin gelişebileceğiniz söyleyen Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fatma Sungur Toksoy, alerjik hastalıklara ek olarak viral üst solunum yollarında artış, tüberküloz gibi bulaşı hastalıkların gelişebileceğine dikkat çekiyor.

Daikin’in “flash streamer” teknolojisi ile üretilmiş olan patentli teknolojileri, havayı temizler!

Sağlıklı bir iç ortam için “doğru hava hareketi”nin önemini vurgulayan Daikin uzmanları, pandemi sürecini de dikkate alarak virüs ve bakterilere karşı alınabilecek tedbirler arasında mekanların sık sık havalandırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Daikin uzmanları, pencere açılarak havalandırma yapılamadığı takdirde sürdürülebilir taze hava sağlayan cihazlar yardımıyla havalandırılma yapılmasının, klima bakımlarının gerekliliğinin altını çiziyor. Daikin’in “flash streamer” teknolojisi ile üretilmiş olan  patentli özel filtre ve hava temizleme teknolojilerinin havadaki partikülleri yüzde 99,9 oranında temizleyebildiğini vurguluyorlar.

Bakımlar mutlaka uzman yetkili servisler tarafından yapılmalı!

Ev veya ofislerdeki klimaların yılda en az 1 kez bakımının yapılmasının, cihazların performansı ve enerji tasarrufu açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Daikin uzmanları, bakımların uzman yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Klimaların yılda en az 1 kere rutin bakımının yapılması, cihazın verimli şekilde çalışmasına olanak verirken bir dizi avantajı da beraberinde getiriyor. Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü söyleyen Daikin uzmanları, böyle bir durumda cihazın kullandığı elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma/soğutma yapamayacağını, bunun da yüksek elektrik faturası anlamına geldiğini belirtiyor. Uzman yetkili servislerce sağlanan klima bakımları hem cihazların ömrünü uzatıyor hem de enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sağlıyor.

Dünyada hava temizleme ile taze hava seçeneğini birlikte sunan tek klima, Ururu Sarara

Daikin Türkiye Satış Danışmanlık Departman Müdürü Turgay Yay, Daikin ürünlerinde kullanılan filtreler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor: “Daikin Ar-Ge ekibi, uzun yıllardır satış ekibimiz aracılığıyla bizlere gelen müşteri taleplerini ve geri bildirimlerini baz alarak ileri teknolojilerle sürekli çözüm üretiyor ve geliştirmeler yapıyor. Örneğin; evlerdeki Daikin cihazlarında 2 kademeli filtremiz var. Bunlar titanyum apatit ve flash stream teknolojileri. Oldukça gelişmiş filtrasyon prosesi sayesinde havayla taşınan yüzde 99’a varan ba kteri, mantar, küf gibi askıdaki partikülleri tutuyor ve gideriyorlar. Flash stream teknolojisi, evde ve ofislerde kullandığımız hava temizleme cihazlarımızda yaygın olarak kullandığımız filtre kademesi. Virüsler ona yönleniyor, o da hapsediyor. Ürünlerimizde akıllı göz sistemlerimiz var. Bu sistem ile oda içerisindeki hava dağılımı insanların üzerine üflenmiyor; insanların üzerinden dolaylı olarak geçiyor. Daha konforlu bir hava ile klimatize edilmiş oluyorlar. Varlık sensörümüz, içeride kimse yoksa klimayı bekleme konumunda çalıştırıyor. Nem konusunda Ururu Sarara klimalarımız çok gelişmiş. Dünyada hava temizleme teknolojisi ile taze hava seçeneğini bir arada sunabilen tek klima. Cihaz hem taze hava veriyor hem de oda içinde virüs seyreltisini azaltıyor. Bu özellikler birçok ticari klimamızda da var. Elbette pandemi süreciyle birlikte hem cihazlar hem sistemler yeni teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor. Biz Daikin olarak ürün gamı çok geniş olan markalardan biriyiz. Bu anlamda Ar-Ge’miz sektöre de yön verecek geliştirmeler yapmaya devam edecek.”

KUTU

Klima Bakımı Ne Sağlar?

•             Klimanın ilk günkü verimiyle ve uzun yıllar güvenle çalışması sağlar.

•             Filtre başta olmak üzere yapılacak klima bakımı, iç ortam havasının sağlıklı hale getirir. Daikin’in patentli flash streamer teknolojili ürünlerde özel filtre ve  hava temizleme teknolojileri havadaki partikülleri yüzde 99,9 oranında temizleyebilir.

•             Klimanın performansını artırarak enerji tasarrufuna olanak verir.

•             Konusunda uzmanlaşmış yetkili servislerce yapılan klima bakımları sonrası, temiz ortam havasına kavuşur ve filtrelerde biriken ve zamanla istenmeyen kokulara neden olan atıklardan kurtulursunuz.

•             Bakım sırasında ileride yaşanabilecek muhtemel arızalar tespit edilip önlem alınacağı için daha büyük maliyetlerden kurtarır. Bu tür periyodik bakımlar, onarım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.

•             Klimanın az kullanılması ya da hiç kullanılmamış olması ısı alışverişinin yapıldığı yüzeylerin tıkanmasına engel teşkil etmez! Cihazınızı az kullansanız bile hem iç ortam hem de dış ortam havasına maruz kalarak serpantin ve filtrelerin tıkanması mümkün hale gelir. “Nasılsa az kullanıyorum” diyerek bakımı ihmal etmeniz performansı ve güvenli kullanımı olumsuz etkiler.

•             Klima montajlarının yapılmasından sonra yetkili servisler dışında yapılmış yer değiştirme gibi uygulamalar sandığınız kadar önemsiz değildir. Bu tür durumlarda genelde klimanın içindeki gazın azaldığı gözlenmiştir. Periyodik bakımlar, bunun ortaya çıkması açısından önem taşır.

E-Bülten Kayıt