Yangınlara Karşı Geniş Kapsamlı Bir Koruma: FireWin® Pasif Yangın Dayanım Çözümleri

Ülkemizde ve dünyada hem iklim krizi hem de çeşitli felaketler sonucu ortaya çıkan yangınlar, insan trafiğinin yoğun olduğu kamu kuruluşları, AVM’ler ve yaşam alanlarını oluşturan konutlar gibi birçok yapı türünü tehdit ederken yangına dayanıklılık konusu sık sık gündeme geliyor. Çıkan yangınların bir odaya 3 dakika gibi kısa bir sürede yayılabildiğini dile getiren Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker, pasif yangın dayanımı çözümleri ile binaların 4 saate kadar korunabileceğini belirtti.

Yüksek standart ve kalitede sunduğu ürünleriyle yapı profesyonellerinin çözüm ortağı olan Knauf, yangın dayanım değerleri akredite laboratuvarlarda test edilmiş ve sertifikalandırılmış ürünleriyle kullanıcılarına güven sağlıyor. Yangının yayılmasının önüne geçen yangın dayanımı çözümleri üzerine konuşan Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker, “Pasif yangın durdurucular can güvenliğini artırmanın yanı sıra yangının farklı alanlara yayılmasını önleyerek onarım maliyetlerini de en aza indiriyor” dedi.

Yangının Yayılım Hızı 3 Dakika

Herhangi bir sebeple başlayan bir yangının odaya yazılım hızının 3 dakika gibi kısa bir süre olduğunu belirten Türker, “Dünya çapında yangınların maliyeti çok büyük. Mesela Avrupa’da ortalama her yıl 2 milyon yangın gerçekleşiyor ve yangınların yıllık maliyeti 126 milyar seviyelerini buluyor. Sıcaklıkların iklim ortalamasının üzerinde gitmesi sebebiyle her yıl yangın sayısı da artıyor. Ekonomik ve can güvenliği gibi etkilerinin yanı sıra dolaylı olarak iş kaybı ve onarım gibi ek maliyetler de doğuruyor. Olumsuz etkileri en aza indirmenin yolu insan trafiğinin yoğun olduğu yapılarda pasif durdurucuları kullanmaktan geçiyor. Hastane, kamu binaları ve üretim tesisleri gibi noktalarda pasif durdurucuların kullanılması hem yangınların olumsuz etkilerini azaltacak hem de tahliye için zaman kazandıracaktır” dedi.

FireWin® İle Kendinizi Güvende Hissedin

Knauf’un yangına dayanıklı plaka, silikon, sıva, mastik, kelepçe, bloklar ve bantları içeren pasif yangın koruma çözümleri ailesi FireWin®, geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Akredite laboratuvarlarda test edilen ve sertifikalandırılan ürünler kullanıcılara güven sağlıyor. Uygulandığı yüzeye ve uygulama metoduna göre binalarda 4 saate kadar yangına dayanıklı çözümler sunabilen, kablo ve boru geçişleri, havalandırma şaftları, derz ve kapı boşlukları gibi alanları kapatan pasif yangın durdurucular yangının büyüme hızını sınırlandırıyor.  FireWin®  çözümleri mimarlar, tasarımcılar, uygulayıcılar ve mühendisler tarafından birçok hastane, termik santral, kamu binası ve iş merkezinde can ve mal güvenliğinin arttırılmasına yardımcı oluyor.

Yüksek Performanslı Sistem Çözümleri

Knauf, “FireWin® ” ürün yelpazesinde yer alan Jetgips® Fire, Fireboard®,  FR Alçıpan®, FRDF Alçıpan® ve Flameboard® Diamant® ile ihtiyaca yönelik yüksek performanslı sistem çözümleri sunuyor. Ürün kalitesinin etkisiyle FireWin®  hem planlama hem de uygulama sırasında güven veriyor. İç mekanlarda beton kiriş ve kolonlar, beton tavan ve duvarlar, çelik kiriş ve kolonlar ile kompozit döşemeler üzerinde kullanılan yangına dayanıklı alçı sıva Jetgips® Fire, içerisindeki alçı, hafif bileşenler ve katkı maddelerinden oluşan özel karışımı sayesinde kolay uygulama imkanı verirken, betonarme binalarda 240, çelik konstrüksiyonlarda ise 120 dakikaya kadar yangına dayanım sağlıyor. Yangına dayanım süresi ve yoğunluğuyla öne çıkan FR Alçıpan® ve FRDF Alçıpan® iç mekanların bölme duvarlarında kullanılırken, FRDF Alçıpan®  kullanıldığı alanlarda 10 cm kalınlığındaki ince duvarlarda bile 120 dakika yangın dayanımı sağlıyor.

Uygulandığı her yüzeye 2 saate kadar yangın dayanımı sağlayan, iki yüzünde de cam elyaf şilte bulunan Flameboard® ve Fireboard® , pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda kullanılabiliyor. Başta yüksek yangın dayanımı talep edilen iç cephe uygulamaları olmak üzere, tüm kuru yapı sistemleri, tavan ve şaft sistemlerine uyumuyla öne çıkıyor.

E-Bülten Kayıt