Yatırım Bütçesiz Enerji Verimliliği Projeleri Nasıl Yapılabilir?

Enerji verimliliği projeleri için herhangi bir yatırım bütçesi ayırmayan kuruluşlar, Enerji Performans Sözleşmeleri ile ısıtmadan soğutmaya, pompadan elektrik motoruna ya da aydınlatmaya kadar tüm enerji verimliliği projelerini hayata geçirebiliyor.

Enerji Performans Sözleşmeleri; enerji verimliliği yatırımlarında kullanılan finansal bir yöntem. Devlet tarafından sunulan teşvik ve desteklerden faydalanmaya gerek kalmadan kullanılan bu sistem, birçok açıdan firmalara avantaj sunuyor. Endüstriyel tesisler ve ticari binalar öncelikle enerji etüdü yaptırıyor. Enerji etüdünden sonra gördükleri tasarruf potansiyelini kullanabilmek için Enerji Performans sözleşmeleri ile herhangi bir ücret ödemeden projeyi hayata geçirebiliyorlar.

VAT ENERJİ İLE SANAYİ KURULUŞLARI VERİMLİLİK SAĞLIYOR

Enerji Performans Sözleşmeleri ile ilgili bilgi veren VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş; “Enerji performans sözleşmeleri sayesinde ticari binalar ya da endüstriyel tesisler yapacakları yatırım projesinin bedelini tasarrufuyla ödüyor. Enerji verimliliği hizmet firmasıyla anlaştığınız zaman enerji verimliliği hizmet firması yatırımı gerçekleştiriyor ve ayda ulaşabileceğiniz enerji tasarrufuyla ilgili taahhütte bulunuyor. Enerji tasarrufu taahhüdünden aylık olarak bedelini alıyor, sözleşmesini yapmış olduğunuz sürenin sonunda ise sistemi size teslim ediyor.” dedi.

Enerji tasarrufuyla, üretimdeki karlılığı artırmak ve rekabette öne çıkmak isteyen tüm endüstriyel tesisler ve ticari binalarda enerji verimliliği projeleri hayata geçiren VAT Enerji, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarına da hizmet veriyor.

ISO500 listesinde yer alan 67 işletmeye enerji verimliliği konularında hizmet veren VAT Enerji, aynı zamanda Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) olarak bilinen desteklerle ilgili da bilgilendirme ve danışmanlık sağlıyor.

E-Bülten Kayıt