“Geleceğe Yönelik Stratejilerimizi; Yeni Trendler ve Müşterilerimizin Beklentileri Belirliyor”

Türkiye iklimlendirme sektöründe ilk dört firma içerisinde yer alan Samsung Electronics Türkiye’nin İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Müdürü Okan TUTCU ile Samsung Klima Sistemleri’nin Türkiye’deki yapılanmasını, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılımın iklimlendirme sektörüne yansımalarını, müşterilerinin talepleri doğrultusunda hayata geçirdikleri AR-GE yatırımlarını ve hedeflerini konuştuk.

  • Samsung Electronics Türkiye olarak İklimlendirme çözümleri alanında Türkiye’deki yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Samsung olarak, Türkiye iklimlendirme sektöründe hem ticari klima hem de split klima pazarında çok kuvvetli bir yapı kurduk. 2020 senesi bizim için satış kanalı yapımızdaki atılımla önemli bir sene oldu. 2020 içerisinde yaptığımız yatırımlarla, kuvvetli bayi ağımızı sadece iklimlendirme ürünleri satan yeni bayi yapımız ile daha da güçlendirdik. Ekibimizi büyüterek, satışlardaki büyümeye ve saha taleplerine daha iyi hizmet veren bir ekip yapısı kurduk. Kurduğumuz güçlü yapı ile artık Türkiye’nin her yerine ulaşan geniş bir servis ağımız bulunuyor.

Bütün bu yatırımlara istinaden; son 4 – 5 yılda her yıl çift haneli rakamlarla büyüyerek ilerledik. İklimlendirme sektöründe Türkiye’deki ilk 4 firma içerisinde olduğumuzu da burada belirtmek isterim. Samsung Klima Sistemleri olarak da soğutma, ısıtma ve havalandırma ürün gruplarımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Split klimalarımız ve Multi Split klimalarımızın yanı sıra hem iklimlendirme yapan hem de sıcak su elde edebildiğimiz Isı Pompası sistemlerimiz bulunuyor. Ayrıca merkezi iklimlendirme ve havalandırma ürün grubumuz (DVM) Chiller’i de başlıca iklimlendirme sistemimiz olarak sıralayabilirim. Tabii geniş ürün yelpazemizin yanı sıra sadece iklimlendirme ürünlerimizi satan geniş bayi teşkilatımızın, dağıtım ve satış sonrası teknik hizmetlerimizin de başarımızdaki payı büyük. Satış sonrasında hizmet kalitemizi düzenli takip ederek yüksek bir başarı oranı ile müşterilerimizin destek taleplerine geniş servis ağımız sayesinde en hızlı şekilde müdahale ediyoruz. Bu yıl da yatırımlarımız aynı kararlılıkla devam edecek.

  • Samsung olarak, yenilikçi bir marka olduğunuzu ve Türkiye iklimlendirme sektöründe olmayan yeni ürünleri pazara sunduğunuzu biliyoruz. Ürünlerinizin özellikleri, avantajları ve tutundurma faaliyetlerinin ne şekilde yürütüldüğü konusunda bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle Samsung Electronics’in, dünyada Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan ilk birkaç firmadan biri olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Yenilikçi ürünler geliştirebilmek adına Ar-Ge çalışmalarına günde 40 milyon dolar harcıyoruz. Aynı yüksek bütçeli yatırımları son 15 yıldır iklimlendirme sektöründe de yapmaya başladık. Samsung’un çalışma şeklini ise şöyle özetleyebilirim: İlk önce son kullanıcıya soruyoruz. Klima cihazından bahsediyorsak “Sizin bir klima cihazından beklentiniz ne?” veya “Bir televizyondan, cep telefonundan beklentiniz ne?” sorularını yöneltiyoruz. Gelen cevaplara göre bir sonraki üreteceğimiz ürünü geliştiriyoruz. Mesela; dış üniteler anlamında yüksek verimli ve daha kompakt cihazları geliştirmeden önce gidiyor, projecilerle, tasarımcılarla, uygulayıcılarla oturuyor; konuşuyoruz. Konuşmalarımızda “Nasıl bir cihaz istersiniz? Hayalinizdeki cihaz ne?” sorularına tasarımcılardan gelen cevap genelde şu: “Daha kompakt bir cihaz olsun” veya projecilerden “Kesinlikle verimliliği yukarıda bir cihaz olsun” veya son kullanıcılardan hep gelen şikâyet ki benim de şikâyetimdir “klima üzerime üflemesin” şeklinde oluyor. Biz de ürünlerimizi kullanıcılardan gelen taleplere göre tasarlıyor ve geliştiriyoruz. Her zaman söylediğim gibi Ar-Ge çalışmalarımızı, kullanıcılarımızı düşünerek yapıyoruz.

Bu kapsamda özellikle pandemi nedeniyle yaşam alanlarının en iyi şekilde havalandırılmasının daha da önemli hale geldiği günümüzde biz de havadaki kirleticileri filtreleyen yeni teknolojiler üzerinde önemli çalışmaları hayata geçirdik. Bu noktada PM 1.0, Tri-Care Filtre, SPI iyonizer özellikleri ile geliştirdiğimiz filtre teknolojilerimiz, ortamdaki zararlı maddelerden güvenle korunabilmeyi sağlaması açısından öne çıkıyor.  Diğer yandan yenilikçi çalışmalarımız kapsamında tasarımıyla ön plana çıkan IF Design ödüllü 360 Kaset Klimayı da sektörle tanıştırmıştık. Bu ürünümüz ile kare ve dikdörtgen tasarımdaki kaset klimalardaki üfleme kanatlarını ortadan kaldırarak ortama 360 derece hava üfleyen bir cihaz geliştirmiş olduk.

Ayrıca tek modülde, minimum alanda maksimum kapasiteyi veren yeni DVMS2 VRF serimiz ve kompakt boyutlarıyla 34 HP gücüne sahip, sektördeki tek örnek olan Heat Pump VRF dış ünitemiz, metrekare fiyatlarının çok değerli olduğu projelerde alanı en efektif şekilde kullanmamızı sağlayarak müşterilerimize kazanç oluşturacak alanlar yaratıyor. Bunların yanı sıra WindFree Rüzgârsız İklimlendirme Teknolojisini de müşterilerimize sunuyoruz. Bu teknoloji hava hızını 0,15 m/s’nin altına düşürerek ASHREA standartlarına göre ortamda hava hareketi olmadan ortamın serin tutulmasını sağlıyor. Yeni split klimalarımızda yapay zekâ teknolojisinin de özellikle üzerinde durmak isterim. Klimanız kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek iç ortam sıcaklığı, dış hava sıcaklığı ve kullanım alışkanlıklarınızı anlık olarak ölçümleyerek klimanızı sizin yerinize kontrol ediyor. Bu sayede klimanız konforunuzu sizin için düşünerek elektrik tüketiminizi önemli ölçüde düşürebiliyor. Yine Wi-fi erişimi olan Wind-Free Klimamız, Samsung’un sağladığı Akıllı Ev (Smart Home) uygulaması ile her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla sıcaklığı düzenleyebiliyor, ayarları yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir işlemi için çözüm önerilerini alabiliyor.

  • Samsung Nexplant akıllı fabrika yönetim sisteminin avantajları nelerdir?

Küresel üretim şirketleri arasında artan küresel rekabet, en iyi ürünü, en hızlı ve hatasız bir şekilde ürettirmeyi gerektiriyor. Samsung Nexplant da Samsung Electronics’in kardeş firması olan Samsung SDS’in sunmuş olduğu akıllı fabrika çözümü. Bu çözüm fabrikanın tasarım aşamasından, inşaat aşamasına ve işletmeye kadar birçok veri setini standartlaştırıyor. Örneğin fabrikanın inşaatı öncesi, proje aşamasında tesisin düzenini optimize ederek inşaat yatırımını %30’a kadar düşürebiliyor. İşletme aşamasında da tesisteki tüm ekipmanları IoT bazlı bir operasyonla gerçek zamanlı olarak yöneterek arıza oranlarını önemli anlamda minimize ediyor. Fabrikanın tüm noktalarının birbiri ile anlık haberleşmesini sağlayarak yapay zekâ sayesinde akıllı üretimi mümkün kılıyor. Ayrıca bu çözüm sadece bir tesis için değil Samsung gibi dünyanın her yerinde birden çok tesisi olan firmalar için tüm sürecin takibine olanak sağlıyor. Böylece tedarik süreçleri daha hassas yönetilebiliyor.

  • Tri-Care Filtre’nin havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Bunun yanında bu sene piyasaya PM1.0 filtreli ürün gamınızı sunuyorsunuz. Bu teknolojilerin Kovid-19 virüsüne ve diğer zararlı maddelere karşı koruyucu etkisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hava kalitesi ve iklimlendirme sistemlerinin insan sağlığı üzerine etkileri sadece bugün değil, önceki yıllarda da önemli konularımızdan bir tanesiydi. Katıldığımız tüm konferans, toplantı, kongre vb. etkinliklerde klima bakımı ve düzenli filtre temizliğinin hem insan sağlığı hem de klimanın efektif ve verimli kullanımı açısından önemini anlatıyorduk. Samsung olarak geliştirdiğimiz SPI iyonizer, PM 1.0 ve Tri-Care Filtrelerimizle havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutabiliyoruz. Geliştirilmiş arıtma performansı ile PM1.0 filtre, havadaki en ufak partikülleri bile yakalayarak ortam havasını temizliyor. Filtre teknolojilerimiz ayrıca ortamdaki zararlı maddeleri de filtre üzerinde tutarak yok edebiliyor. Buna bakteri ve virüsler de dâhil. Nitekim Samsung’un filtreleme sistemlerinin Kore ve Japonya’daki makamlardan virüs ve bakterilere karşı oldukça başarılı belgelendirmeler aldığını da burada belirtmek isterim. Müşterilerimize klimalarını satın alacakları firmalardan bu belgeleri isteyip incelemelerini de tavsiye ederim.

  • 2020 yılında pazara sunduğunuz yeni split klimalardaki “Varlık Sensörü”nün avantajları nelerdir?

Sürdürebilir bir çevre için klimalarımızı çok daha yüksek enerji verimlilik değerleriyle tasarlayıp kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bu amaçla kullandığımız teknolojilerimizden birisi de adeta akıllı bir göz gibi çalışan Varlık Sensörü. Varlık Sensörümüz sayesinde odanızda olsanız da olmasanız da odanızı verimli soğutabiliyoruz. Varlık Sensörü odada herhangi bir hareket olup olmadığını tespit ediyor ve enerji tasarrufu sağlamak için otomatik olarak Wind-Free moduna geçerek yüzde 43’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. Tabii verimlilik için sunduğumuz teknolojilerimiz bununla da sınırlı değil. Örneğin WindFree Rüzgârsız Serinlik Teknolojisi ile yüzde 77’ye varan enerji tasarrufu sunuyoruz. Yapay Zekâ Soğutma iç ortam, dış hava sıcaklığını ve kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek set sıcaklığınıza göre çeşitli kullanım modlarını sizin için otomatik olarak seçebiliyor. 2020 yılında piyasaya sunduğumuz yeni Split klimalarımızda elektrik tüketimini ister telefonunuzdan ister klimanızın üzerindeki ekrandan anlık ve geçmişe yönelik takip edebiliyorsunuz.

  • Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılı Samsung Electronics Türkiye’nin İklimleri Çözümleri alanında nasıl bir yıl oldu? ( vrf, split vb. özelinde ayrı ayrı değerlendirebilirseniz seviniriz.)

Bizim açımızdan her anlamda başarılı bir sene oldu. Hem ev tipi klima hem sistem klima kategorilerimizde 2019’a nazaran ciddi büyümelerle kapattık. Bunun yanında takip ettiğimiz, tüketici satışı, saha stoku gibi konularda da bizi çok mutlu eden sonuçlara ulaştık. Diğer yandan Kovid-19 nedeniyle insanların evlerinde daha fazla zaman geçirdikleri yeni bir dönem içerisindeyiz. Aile bireyleri ile daha fazla iç içe olmanın da getirdiği yeni şartlar nedeniyle tüm odalardaki konfor ve hava akışı daha da önemli hale geldi. Bu durum da insanları klimalarla ilgili daha fazla araştırma yapmaya yöneltti. Bunun dışında klimalarda filtreleme sistemleri de klima alınırken kullanıcının dikkat ettiği diğer bir konu olarak öne çıktı. Samsung açısından baktığımızda ise geliştirmiş olduğumuz inovatif ürünlerle, sektörde son yıllarda kurmuş olduğumuz satış öncesi ve sonrası üst düzey hizmet yapımız ile bizim açımızdan da her anlamda başarılı bir sene oldu. Hem ev tipi klima hem de sistem klima kategorilerimizde 2019’a kıyasla ciddi bir büyüme kaydettik. Konforu bir üst düzeye taşıyan WindFree klimalarımız da üst düzey konfor arayan tüketicilerin gözdesi oldu. Ayrıca havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan Tri-Care Filtre, SPI iyonizer teknolojilerine sahip klimalarımızda da önemli bir talep gördük. Bunun yanında takip ettiğimiz, tüketici satışı, saha stoku gibi konularda da bizi çok mutlu eden sonuçlara da ulaştık. Daha önce bahsettiğim gibi; sadece rakamsal anlamda değil, 2020 senesi bizim için satış kanalı yapımızdaki atılımla da önemli bir sene oldu. Sadece iklimlendirme ürünleri satan bayi yapılanmamızı hayata geçirdik. Ekibimizi ve servis ağımızı büyüttük. Kurduğumuz bu güçlü yapı ile artık Türkiye’nin her yerine ulaşan geniş bir satış ve servis ağımız ve ihtiyaçlara daha hızlı cevap veren daha büyük bir ekibimiz bulunuyor.

  • Pandemi ile birlikte firmaların iş yapış modelleri de değişti. Samsung Electronics olarak bu anlamda hayata geçirdiğiniz değişiklikler kısacası Samsung’daki “yeni normal” hakkında bilgi alabilir miyiz?

“Yeni Normal” döneminde de online satış mağazamız “shop.samsung.com/tr” müşterilerimiz tarafından aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Siparişleri aynı gün kargo hizmetimiz ile çok daha hızlı teslim etmeyi sürdürüyoruz. Online mağazamızda canlı destek ekiplerimiz müşterilerimize satın almak istedikleri ürünü mağazadaymış gibi destek vererek canlı olarak anlatıyor. Bunun yanı sıra bu dönemde Görüntülü Keşif hizmetini de hayata geçirdik. Görüntülü Keşif uygulamamızla klima ürünlerimizi satın alacak müşterilerimize kurulum öncesi online keşif hizmeti sunuyoruz. Bu uygulamamızla yaşam alanlarına keşif ziyaretini ortadan kaldırarak Görüntülü Keşif sayesinde kullanıcıların ihtiyacı olan klima kapasitesini, iç/dış ünite montaj yerleri ve bakır boru hattı güzergâhını belirleyerek müşterilerimizin doğru klimayı satın almasını sağlıyoruz. Tabii kurulum ve montaj aşamasında da ekiplerimiz, yukarıda belirttiğim servis çözümleri için müşterilerimizin yaşam alanlarını ziyaret ederken aldıkları önlemleri yine aynı titizlikle almaya devam ediyor. Servis hizmetlerimizi de yine sağlık konusuna gösterdiğimiz aynı hassasiyet ile sürdürüyoruz. Satış öncesi ve sonrası hizmet kalitemizi düzenli takip ederek müşterilerimizin destek taleplerine en hızlı şekilde hizmet sunuyoruz.

Okan TUTCU
Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Müdürü

  • Samsung İklimlendirme Çözümleri için 2021 yılı beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Kovid-19 sonrası dünyanın bize sunduğu yeni bir normal var ve bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normal döneminde bazı önemli konu başlıkları öne çıkıyor. Bu dönemde insanların evde kalma zorunluluğu bulunuyor. Aslında insanlar Kovid-19 öncesinde de hayatının %90’ını kapalı alanlarda geçiriyordu ve biz bu konunun önemini her alanda vurguluyorduk. Fakat şimdi bu zamanın çoğu kişilerin kendi evlerinde geçmeye başladı. Bu nedenle evlerindeki hava kalitesine ve konfora son kullanıcı daha fazla dikkat etmeye başlayacaktır.  İklimlendirme sektörü için hava kalitesi ve iklimlendirme sistemlerinin insan sağlığı üzerine etkileri sadece bugün değil gelecekte de en önemli konu olacaktır. İnsan ve çevreyi düşünerek tasarlanmış yüksek teknolojiye sahip iklimlendirme ürünleri bu anlamda çok daha önemli hale gelecektir. Ayrıca iklimlendirme sektörü için de özellikle nesnelerin interneti ve yapay zekâ alanındaki teknolojik gelişmeler önümüzdeki yıllarda daha fazla rol oynayacaktır. Yapay zekâ ve nesnelerin internetinin de etkisi ile günümüzde artık evler bir ev olmanın da ötesine geçerek akıllı evlere dönüşüyor ve yeni yaşam alanları olarak konumlandırılıyor. Akıllı cihazların ortaya çıkardığı bu deneyim çağında özellikle yapay zekâ aracılığı ile evlerimiz bizim adımıza düşünen ve karar veren bir hâl alıyor ve bu özellikleriyle günlük hayatımıza hız ve kolaylık kazandırıyor.  Biz hem bu yeni trendleri hem de müşterilerin beklentilerini dikkate alarak 2021 ve sonrası için geleceğe dönük stratejilerimize uzun zamandır yatırım yapıyoruz.

E-Bülten Kayıt