“Yeşil üretim yaklaşımı ile sanayinin verimliliğini artırıp, çevresel etkilerini düşürmeyi hedefliyoruz”

Atlas Copco Endüstriyel Hava Bölüm Müdürü Sercan Pulak ile firmanın Türkiye sanayisine; sürdürülebilir verimlilik, enerji tasarrufu ve güvenlik sağlayan çözümlerini konuştuğumuz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Atlas Copco, sanayi için ürettiği çözümlerde odağına neyi alıyor?

Atlas Copco 1873’te İsveç’te kurulmuş bir şirket ve 180 ülkede, 45 bin çalışanı ile endüstriyel ekipmanlar alanında en önemli küresel oyunculardan biri konumunda. Markamız, “Endüstriyel Fikirlerin Merkezi” olma mottosu ile ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sorumlu endüstriyel fikirler ile kalıcı sonuçlar yaratmaya odaklanıyor. İnovatif ürünlerimiz; gıda üretiminden uzay yolculuğuna kadar birçok prosesin vazgeçilmez bir parçası olarak, dünyanın her yerinde insanların yaşamlarını iyileştiriyor.

Global bir marka olan Atlas Copco’nun Türkiye’deki faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlamada dünya lideri olan markamız kendi satış ve servis organizasyonu ile 1950’den beri Türkiye’de Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketimiz, müşterilerine yenilikçi basınçlı hava teknolojilerinin (kompresör) yanı sıra endüstriyel gaz jeneratörleri, ekipmanları, hava şartlandırma sistemleri, düşük basınç blower’ları ve yüksek basınç kompresörlerine ilişkin çözümler sunuyor. Ürün ve hizmetlerimizin odağında da sürdürülebilir verimlilik, enerji tasarrufu, güvenlik ve ergonomi yer alıyor.

Sanayi sektöründe çok önemli bir dönüşüm sürecine giriyoruz. Örneğin Yeşil Mutabakat, Avrupa Birliği’nin yeni büyüme modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Türkiye’de sanayi sektörünü nasıl bir süreç bekliyor?

Günümüzde küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen felaketlerin insan kaynaklı etkileri tartışılırken endüstriyel sektör genellikle sorunun büyük bir parçası olarak görülüyor. Veriler, Sanayi Devrimi’nin başlamasıyla sera gazı emisyonunda büyük bir artış olduğu, sanayileşme öncesine göre yakılan fosil yakıtlar ve doğa tahribatı nedeniyle atmosferdeki karbondioksit birikiminin %47, metan birikiminin ise %156 arttığını gösteriyor. Yaşanabilir bir dünya için enerji tüketiminin minimuma indirilmesinin ve karbon salınımının azaltılmasının zorunlu olduğu günümüzde yüksek verim ve enerji tasarrufu merkezli ‘yeşil üretim’ yaklaşımı ile Türkiye sanayisinin verimliliğini artırırken, çevresel etkilerini de düşürmeyi hedefliyoruz.

Bugün iklim krizine karşı daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek, sistemi insancıl bir şekilde dönüştürmek için önümüzde üzerinde uzlaşı sağlanmış yol haritaları bulunuyor. Bu yol haritalarından biri olan Yeşil Mutabakat’ın karbon ayak izi konusuna verdiği önem bu dönüşümü kesinlikle daha da hızlandıracaktır. Bu anlamda da hem zorlaşan rekabet koşullarında ticari avantajlar sağlamak için hem de karbon ekonomisiyle gelecek olan baskılar konusunda onlara destek olabilmek için sahada müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Elektrik enerjisinde artan maliyetler sanayiye nasıl yansıyor? 

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayinin ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi çok büyük bir maliyet kalemi oluşturuyor. Ülkemizde toplam enerji sarfiyatının yaklaşık yüzde 40’ı endüstriyel sektörde elektrik enerjisi olarak kullanılıyor; bu çok ciddi bir rakam. Bunun da yaklaşık üçte bir oranı bizim firmalara sunduğumuz basınçlı hava ekipmanları tarafından tüketiliyor. Bu demek oluyor ki sanayideki enerji sarfiyatının yaklaşık yüzde 10’undan kompresör, yani basınçlı hava sorumlu. 

Enerji maliyetlerinin her geçen gün de arttığını düşünecek olursak enerji verimliliği yüksek, güvenilir sistemlerin kullanılması gerekliliği bir mecburiyet haline geliyor. Sadece basınçlı havayı değil, enerji tasarruflu basınçlı havayı sağlamak bir öncelik haline geliyor; yatırımların da bu yönde yapılması önem kazanıyor. Bu nedenle basınçlı hava sektöründe enerji tasarrufu ve verimlilik özelinde hem Türkiye’de hem de dünyada Atlas Copco’nun yeri oldukça önemli. 

Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin yenilikçi ürünleri ile kompresör odalarında yapılacak iyileştirmelerin hem ülke ekonomisine hem de işletmelere katacağı değeri önemsiyor ve geliştirdiğimiz teknolojilerle sektörün gelişimine katkı sağlıyoruz.

Son olarak müşterilerinize sunduğunuz enerji verimliliği ürünlerinizin sağladığı avantajları bir örnek ile anlatır mısınız? 

Atlas Copco Kompresör Tekniği, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda günün sunduğu teknolojik olanakları da en verimli biçimiyle kullanarak Ar-Ge çalışmalarını sürdürüp çözümler üretmeye devam ediyor. 2021 yılı içinde geliştirdiği ve sanayide verimlilik noktasında oyunun kurallarını yeniden yazacak nitelikte bir yenilik olan GA VSDS buna en iyi örneklerden. İşletmelere %60 enerji tasarrufu sağlayacak olan ve bugüne dek yapılmış en yüksek enerji verimliliğine sahip, sürdürülebilir kompresör olma özelliği taşıyan GA VSDS,  akıllı özellikleri sayesinde her müşteriye göre uyarlanabiliyor ve optimize edilebiliyor.

Sadece 2021’de kurulumunu gerçekleştirdiğimiz VSD, VSD+, VSDs modellerimiz ile bir yılda Türkiye Sanayisi’ne 291 milyon TL’ye eşdeğer (222.500 MWh) elektrik enerjisi tasarrufu sağladık. Hiç kuşkusuz, bunun müşterilerimizin enerji maliyetleri kadar karbon ayak izi üzerindeki etkisi çok büyük oluyor.

E-Bülten Kayıt