Enerji Verimli Teknoloji ile Güney Avrupa’da Endüstri ve Altyapı Alanlarında CO2 Emisyonları Azaltılacak

• Dünyada kullanılan elektriğin %45’i, binalarda ve endüstriyel uygulamalarda elektrik motorlarına güç sağlamak amacıyla kullanılıyor
• ABB’nin iklim değişikliğine karşı mücadeleye verdiği katkı, Güney Avrupa’da hayata geçirilen son projelerde kendini açıkça gösteriyor.

Gözler Glasgow’da gerçekleştirilecek COP26 zirvesine çevrilmişken ülkeler Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı sınırlama hedefini yerine getirmek amacıyla emisyonları azaltma planlarını hayata geçiriyor. Günümüzde dünyada endüstri ve altyapı karbondan arındırılmaya çalışılırken, enerji verimliliğine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha da acil bir hale geliyor.


Genellikle göz ardı edilseler de değişken hızlı sürücüler tarafından kontrol edilen enerji tasarruflu motorlar, ‘net sıfır’a giden yolda kritik bir rol oynayacak. Elektrikli motorlar, günlük modern yaşamın ayrılmaz bir parçası. Siz onları göremeseniz de bize temiz su sağlayan pompalara güç veriyorlar, bizi serin tutan HVAC sistemlerini çalıştırıyorlar, arabalarımızın gövdesi için sac metali şekillendiren presleri çalıştırıyorlar, sürdürülebilir ulaşımı sağlıyorlar ve gıda üretiminde geniş bir alanda kullanılıyorlar.
Burada karşılaşılan sorun, dünyadaki motor tahrikli sistemlerin büyük çoğunluğunun enerji israfına sebep olan eski ve verimsiz teknolojilere dayanması. ABB Hareket İş Kolu Başkanı Morten Wierod, “En
güncel enerji tasarruflu teknolojiye yatırım yapmak büyük bir etki yaratabilir” diyor.

“Araştırmalar, dünyada mevcut 300 milyon endüstriyel motor tahrikli sisteminin optimize edilmiş, yüksek verimli ekipmanlarla değiştirilmesi durumunda küresel elektrik tüketiminin yüzde 10’a kadar azaltılabileceğinin altını çiziyor. Bu miktar, AB’nin tamamının yıllık bazda tükettiği miktarın yüzde 90’ından daha fazla.”


ABB, şimdiden Güney Avrupa’daki müşterilerin daha az enerji kullanmasına ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olan teknolojinin sağlanmasında öncülük etmeye başladı.


Fransa’nın en kalabalık şehirlerinden birinde bulunan bir yerel su idaresi, şehrin içme suyu ve kanalizasyon tesisinin pompa istasyonlarının yenilenmesi amacıyla büyük bir projeyi tamamladı. ABB’nin yüksek verimli IE4 motorlarıyla donatılan yüzden fazla pompalama sistemini yenilemek suretiyle şebekenin genel elektrik performansı yüzde 7 ila 10 oranında iyileştirildi.

Sırbistan’da bulunan en büyük ikinci hidroelektrik santrali olan HES projesi Bajina Bašta, enerjiye erişimi ve toplam enerji tasarrufunu arttırıyor. Tersinir hidroelektrik santralindeki ABB MEGADRIVE-LCI (~21MW) ve 2 x 315MW senkron makinelere yumuşak yolverme için kullanılan trafolar sayesinde ABB, hidro türbinlerin daha verimli çalışması ve her an hazır bulunması suretiyle yılda fazladan 5-6 GWh güç elde
edilen HES projesinin enerji üretimini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor.


IKEA, İspanya’da bulunan en büyük mağazalarından ikisinin enerji verimliliğini, güneş panelleri kurarak ve iklimlendirme sistemlerini on beş adet ACH580 düşük harmonikli sürücü ve standart ACH580 ve ACH550 2/2 sürücüleriyle donatarak arttırdı. HVAC sistemlerinin yükseltilmesi, IKEA’nın Alcorcón ve San Sebastián de los Reyes’de bulunan mağazalarında yüzde 25 daha fazla enerji tasarrufunu mümkün kıldı. Bu tasarruflar,
yıllık yaklaşık 425 tonluk veya 95 otomobilin yıllık emisyonuna tekabül eden CO2 emisyonununcazaltılmasına karşılık geliyor.


İtalyan firması Farina Presse, metal endüstrisi gibi ağır sanayi alanlarında kullanılan yeni bir KERS (Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi) presi geliştirdi. Sistem, rejeneratif bir ABB sürücüsü sayesinde enerjiyi geri kazanarak tüketimi yüzde 40’tan daha büyük bir oranla azaltan bir tork motoruyla donatıldı.


Geleneksel bir pres tarafından harcanan ve ısı biçiminde dışarı yayılan enerji 388.000 kWh’dir: KERS pres ise 300 tonluk CO2 emisyonunu ortadan kaldırıyor. Bu miktarın emilimini sağlamak için 4.500 ağacın dikilmesi gerekir.


Dünyanın ilk sıfır emisyonlu ve tamamen elektrikli römorkörü Zeetug30, Türkiye’de İstanbul Limanı’nda faaliyet vermeye başladı. ABB, 14 HES880 Mobil Sürücüyle katkıda bulundu: altı adet DC/DC dönüştürücü, her bir çift sargılı tahrik motoru için iki inverter, her bir baş itici ve yangın söndürme pompası için birer inverter ve römorkörün tahrik dışı sistem yükü için iki adet şebekeden bağımsız 150 kVA dönüştürücü. Zeetug30, bu kurulum sayesinde benzer boyuttaki dizel-mekanik römorkörlere kıyasla yılda yaklaşık 210 tonluk CO2 ve 9 tonluk nitrojen oksit emisyonu tasarrufu sağlıyor.


İtalyan OEM Sacmi Packaging and Chocolate, yüksek yoğunluklu bir fabrikada (yaklaşık 7000 saat/yıl) üretilen yüksek kaliteli bitter çikolata için tipik bir konçlama döngüsünü analiz etti ve IE3 motorlarının ABB’nin IE5 senkron relüktans motorlarıyla değiştirilmesi ile elektrik akımında yüzde 3-4 oranında tasarruf sağlanacağı ve CO2 emisyonlarının yılda 22 tona kadar azaltılacağı tahmininde bulunuyor.


ABB Motion Güney Avrupa ve İtalya Baş İş Kolu Müdürü Alessandro Pueroni, “Bu örnekler, ABB’nin endüstri ve altyapı ile ilgili olarak müşterilerimizle yakın bir sinerji içinde iklimin korunmasına yönelik taahhüdünün güçlü bir kanıtı” dedi. “2030 sürdürülebilirlik stratejimizin temel unsurlarından birisi de kurumlarla, devletlerle ve üniversitelerle omuz omuza çalışarak müşterilerimizin faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 100 milyon tondan daha fazla azaltmaya yönelik taahhüdümüz. Bu vesileyle iş dünyası ve medya da dahil olmak üzere ülkelerimizde bulunan bütün paydaşları, iklim değişikliğine karşı verilen mücadeleye ve Enerji Verimliliği hareketine katılmaya davet ediyoruz.”

E-Bülten Kayıt