VetroSGC A.Ş, Berestovskaya Rüzgar Santrali İçin Gerekli İzni Aldı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un rüzgar enerjisi birimi NovaWind A.Ş bünyesinde yer alan VetroSGC A.Ş, Berestovskaya Rüzgar Santrali için gerekli izni aldı. Stavropol Krai’de bulunan Petrovskiy’de inşa edilecek santralin toplam kapasitesi 60 MW olacak. 

İnşaat için gerekli izin, uzmanların tasarım dokümanlarını inceleyip olumlu sonuca varmaları üzerine Devlet İnşaat Ekspertiz Kurumu Stavropol Krai Özerk Kurumu tarafından verildi. Her biri 2,5 MW kapasiteli 24 rüzgar türbininden oluşan rüzgar santralinin inşasının başlaması için gerekli adım, böylece atılmış oldu. 

Uzman incelemesinin olumlu sonuçlanması, inşaat tesislerinin çevresel, sağlıkla ilgili, epidemiyolojik ve yangınla ilgili olarak tüm teknik düzenlemelerde, mevzuatta, teknik dokümantasyonda ve Rusya Federasyonu Şehir Gelişim Kanunu’nda belirtilen zemin etüdü sonuçlarına ve gerekliliklere uygun olduğunu doğrulamış oldu.  Stavropol Krai, NovaWind AŞ tarafından uygulanan projeler için kilit bir bölge olma özelliğini taşıyor. Şu anda bu bölgede iki büyük rüzgar santrali (210 MW’lık Kochubeyevskaya Rüzgar Santrali ve 60 MW’lık Karmalinovskaya Rüzgar Santrali) işletmeye alındı. Ayrıca, bölgede toplamda yaklaşık 180 MW’lık kapasiteye sahip olacak rüzgar santrallerinin inşası da sürüyor. 

E-Bülten Kayıt